Avalon » Serie komiksowe » Ultimate Vision 0 » Ultimate Vision 0

Ultimate Vision 0

Postacie
Cytat

Vision: "...extinction is on its way."

Streszczenie

Triskelion. Falcon, pracując przy robocie, rozmawia z Reedem, którego obraz wyświelony jest na ekranie w laboratorium. Robot wygląda podobnie, jak w chwili, gdy został znaleziony w Rosji. Jest w opłakanym stanie. Richards mówi mu o spotkaniu, w którym bierze udział dwieście najbystrzejszych osób na Ziemi. Niestety spotkanie to koszmar. Przekazuje zaproszenie Fury'ego, aby dołączył on do nich. Nick ma nadzieję, że wniesie on powiew świeżości do rozmów. Wilson odpowiada, że woli pozostać tam gdzie jest. Reed wyraża swoje obawy. Pyta się Sama, czy naprawdę zdążą obronić się przed Gah-Lak-Tusem. Ten w odpowiedzi każe mu powiedzieć, ile ma lat. Gdy słyszy, że dziewiętnaście, odpowiada pewnym głosem, że tak. Wskazując na Visiona mówi, że mieści się w nim w nim tyle wiedzy, ile we wszystkich osobach biorących udział w spotkaniu razem wziętych. A on zamiast słuchać Starka woli pracować z tą pozaziemską technologią. Mr. Fantastic pyta się go, czy ma nadzieję zamienić robota w jakiegoś rodzaju broń. Wilson odpowiada, że jest to najbardziej obca i zaawansowana technologia jaka kiedykolwiek była na Ziemi. Nigdy nie wiadomo do czego może być zdolna.

W tym momencie jeden z techników oznajmia o przyłączeniu napięcia do gniazda piersiowego. Nagle Vision odzywa się. Mówi do zaskoczonego Falcona, że teraz poradzi sobie sam. Do jego ciała zostają przyciągnięte metalowe rzeczy z całego pomieszczenia. Służą one do odbudowy robota, który kształtem przypomina teraz kobietę. Mówi "ona", iż nazywa się Vision i została przysłana, by ostrzec ich przed zagładą. Prosi o uwagę.

Vision pokazuje Falconowi holograficzną projekcję ze swej przeszłości. Ukazuje ona odległy świat, na który przybyła. Wtedy była w swojej oryginalnej formie. Sam mówi, że przypominała satelity z czasów zimnej wojny. Vision każe mu nie zapominać, iż jej stwórcy mieli tylko kilka tygodni na jej zbudowanie. No i działo się to pół miliarda lat temu.

Wspomina, że świat, na który przybyła, był piękny. Unikalny. Jego miasta wyrastały na rafie koralowej. Wyglądał z kosmosu jak na wpół nadgryziony arbuz. Dodaje, że ich największy uczony był bardzo miły. Do niego należało zadanie odszyfrowania ostrzeżenia, jakie miała wypisane na swojej piersi. Mówi, że podszedł on do tego zadania bardzo sumiennie. Czasami pracował bez wytchnienia dniami i nocami. Po wielu latach on i jego zespół odkodowali część tekstu. Były to koordynaty świata, z którego przybyła Vision, i trzy sylaby: Gah Lak Tus. Główny uczony próbował odkryć sens tych trzech słów przez kolejne osiem tysięcy lat swojego życia.

Kolejne milenia mijały. Życie toczyło się swoim rytmem. W końcu nad odszyfrowaniem przesłania pracował tylko jeden uczony. I udało mu się złamać kod. Zebrał on wszystkich mieszkańców swojej planety i oznajmił im, iż nadchodzi Gah-Lak-Tus. Nic już nie mogło ich uratować. Ostrzegł, że mają tylko trzy miesiące, aby przygotować się do obrony przed "Pożeraczem".

Vision w dalszym ciągu pokazuje Falconowi obrazy ze świata obcych, którzy przysłali ją na Ziemię. Mieszkańcom planety pozostało około trzech miesięcy życia. Vision tłumaczy Wilsonowi, że ewakuacja była niemożliwa. Nawet przy tak zaawansowanej technologii nie można ewakuować stu miliardów istnień w kilka tygodni. Nikt też nie rozważał nawet częściowej ewakuacji. Zamiast uciekać postanowili zadbać, aby następny świat znajdujący się na drodze "pożeracza światów" był przygotowany na jego przybycie. Robot tłumaczy, że obcy przebudowali ją tak, aby uniknąć problemu z przekazaniem wiadomości w nowym świecie. Jej zdolności pojmowania i porozumiewania się praktycznie nie mają granic. Dodaje, że jej budowa została ukończona na godziny przed przybyciem Gah-Lak-Tusa. Zdążyła nagrać śmiech ich dzieci, uśmiech na ich twarzach i wszystkie inne drobne i ważne rzeczy, tak, aby jakaś cząstka tego świata przetrwała. Jej słowom towarzyszy przerażający holograficzny obraz niszczonego, rozrywanego świata i ginącej populacji. Na ruinach wszystkiego, na pokrytym pożogą niebie można zauważyć wielki, ciemny kształt sprawcy tych potworności. Vision prosi Sama, aby ten nie patrzył na te obrazy, gdyż każdy, kto ujrzy Gah-Lak-Tusa, ginie.

Holograficzna projekcja Vision przenosi Wilsona w jej przeszłość. Opuściła ona pozostałości po planecie rasy Great an Good. Trafiła na świat, który miał dwieście lat na przygotowanie się do przyjścia Gah-Lak-Tusa. Dzięki swoim rozszerzonym możliwościom szybko przekazała ostrzeżenie. Populacja zamieszkująca ten świat była rasą inżynierów. Zaczęli oni przygotowywać obronę od razu, gdy usłyszeli o nadchodzącym zagrożeniu. W ciągu dwóch pokoleń zamknęli swoją planetę w ochronnej zbroi, w ciągu czterech zaminowali swój system słoneczny. Ale to nie wystarczyło, by obronić się przed niszczycielskim działaniem "pożeracza światów". Planeta została zniszczona.

Tysiąc lat później identyczny los spotkał gatunek techno-organicznej dżungli. Jej społeczność sądziła, że znalazła broń zdolną pokonać najeźdźcę. Myliła się.

Dwa miliony lat później, na kolejnym ze światów, dzięki pomocy Vision obrońcy dysponowali miliardową armią superludzi zdolną zgasić słońce. Ale nawet oni nie wytrwali dłużej niż kilka minut w bezpośrednim starciu z Gah-Lak-Tusem.

Vision mówi, że zwiedziła całą galaktykę. Dotarła do jej najzimniejszych krańców i do najgorętszych miejsc. Widziała planety złożone ze światła i ludzi składających się tylko z dźwięku, zapachu i myśli. Wszyscy oni nie żyją. Nie ocalał nikt. Głośno zastanawia się, wskazując na holograficzny projekcję Ziemi, czy ta planeta będzie miała więcej szczęścia niż tysiące planet, które zostały zniszczone przed nią.

Wokół Vision pojawiają się świetlne rozbłyski. Wyjaśnia ona zaniepokojonemu Wilsonowi, co robi. Czyta każdą książkę, bada każdą myśl i rozmowę jaka jest na tej planecie w poszukiwaniu sposobu na zatrzymanie Gah-Lak-Tusa. Chwali gatunek ludzki. Mówi, że ludzie mimo, iż są młodzi są już tak sprytni. Pyta się Sama, czy zdaje sobie sprawę, że w ciągu ostatnich pięciu dekad ludzkość poczyniła takie postępy jak w ciągu poprzednich pięciu milionów lat. Dodaje, że decyzja o zachowaniu nadchodzącego zagrożenia w sekrecie była dobrym posunięciem. Wiedzą o nim tylko nieliczni. Jak Reed i Susan, którzy w tej chwili trzymają się za ręce, dodając sobie otuchy. Vision dzieli się kolejnymi spostrzeżeniami. Widzi przełykaną dumę, gdy ogląda salę z Magneto i odwiedzającymi go Pietro i Wandą. Obserwuje także modlącego się Rogersa, z którego emanuje niemal nieskończona siła i nadzieja. Vision widzi wszystko i rozumie, dlaczego Sam chce ocalić ludzi z ich muzyką, literaturą, pięknem i skrywanymi pasjami.

W tym momencie, w pokoju, Jean podchodzi do medytującego Logana. Mówi mu, że jeśli ma zginąć, to chce wcześniej przeprosić go za swoje słowa. Wolverine prosi ją, aby nic więcej nie mówiła. Nie chce, żeby powiedziała coś, czego później będzie żałowała.

W laboratorium nanoboty Vision budują statek, który pozwoli opuścić jej ten skazany na zagładę świat. Według jej obliczeń do przybycia Gah-Lak-Tusa zostało dziewięćdziesiąt sześć godzin. Falcon jest zszokowany. Myślał, że Vision ma jakiś plan, który pomoże im w walce z "pożeraczem światów". Niestety nie. Robot stwierdza, że dotknęła każdego umysłu na tym świecie i doskonale wie, do czego zdolni są ludzie. Mówi, że nie zdołają go nawet spowolnić. Dodaje dla pocieszenia, że zapisała wszelkie dostępne jej dane o Ziemi i jej mieszkańcach. Dane te przetrwają w jej pamięci wraz z innymi. Odpowiadając na pytanie Sama, mówi, że jej następnym celem będzie system gwiezdny niedaleko Alfa Centauri. To najbliższy zamieszkany rejon wszechświata. Gah-Lak-Tus dotrze tam za osiem tysięcy lat. Sam mówi, że nie mogą się poddać. Chodzi przecież o los sześciu miliardów ludzi. Vision odpowiada, że jest jej przykro, ale wielokrotnie przeprowadzona symulacja na różnych zmiennych dowodzi, że nie mogą nic zrobić. Mogą tylko zaakceptować fakt, że zagłada jest blisko.

*oryginalnie historia została zamieszczona w sześciu częściach w:
Ultimate Spider-Man #86
Ultimate X-Men #65
Ultimate Fantastic Four #25
Ultimate Spider-Man #87
Ultimate Spider-Man #88
Ultimate Fantastic Four #26*

Autor: redevil

Galeria numeru

Ultimate Vision 0

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.