Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #121

Uncanny X-Men #121

Uncanny X-Men #121

"Shot-out At The Stampede"

Postacie
Cytat

Vindicator: "Heather and I gave you a home, a chance to be human instead of the feral wild-child you'd been. If you're anything today, it's because of me!"
Wolverine: "What I am, Vindicator, is free. An' I'm gonna stay free or die"

Streszczenie

Cyclops, Storm i Colossus rozbijają drzwi zamkniętego w zimie wesołego miasteczka w Calgary. W środku spodziewają się znaleźć Alpha Flight, przetrzymujących ich przyjaciół. Rzeczywiście, obserwuje ich ukryty w cieniu Shaman. Indianina cieszy to, że walka rozegra się w opuszczonym miejscu, gdzie nie ucierpią niewinni. Dla pewności pieczętuje magicznie wejście. Tymczasem Cyclops przypomina sobie ostatnie wydarzenia. Do wesołego miasteczka zaprowadził ich charakterystyczny dla Vindicatora wzór energii, który Storm wyśledziła na niebie. Teraz Ororo powraca z rekonesansu i oznajmia, że odnalazła Wolverine'a i Nightcrawlera, skrępowanych i nieprzytomnych na środku zamarzniętej areny. Summers jest pewien, że to pułapka, ale wie że muszą w nią wejść żeby uwolnić towarzyszy. Storm zastanawia się, czy dobrze robią, skoro Wolverine jest ścigany przez siły rządowe. Cyclops jest pewny, że Profesor X nigdy by go nie przyjął gdyby był kryminalistą. Raczej rząd Kanady nie chce dopuścić do utraty swojej cennej broni. Trójka X-Men podchodzi do związanych przyjaciół i wtedy z ukrycia wychodzą Alpha Flight. Vindicator pozwala im zabrać Kurta i odejść, ale Wolverine musi należeć do nich.


Przy bramie do miasteczka Banshee, Coleen i Misty odkrywają, że wejście zostało zablokowane przez niewidzialną barierę. Pozostaje im tylko czekać.


W środku Cyclops zarzuca Hudsonowi, że niemal zabił Moirę Mc Taggert a kilka godzin temu Sasquatch zniszczył ich samolot. James broni się, twierdząc, że były to wypadki, ale Scotta to nie przekonuje. Kanadyjczyk twierdzi, że mają prawo zabrać Logana. Podczas dyskusji Colossus przygląda się uważnie Northstarowi i stwierdza, że ten chce zaskoczyć Cyclopsa. Peter zapobiegawczo tupie nogą, wytrącając Alpha Flight z równowagi. To złości Sasquatcha i mimo nawoływań Vindicatora, walka się zaczyna. Wolverine i Nightcrawler, którzy od pewnego czasu udawali, zrywają więzy. Snowbird wzlatuje w kierunku Storm, Cyclops ostrzeliwuje Hudsona a Colossus wymienia ciosy z Langkowskim. Shaman ożywia drewniane totemy, które mają zakończyć walkę, ale Scott niszczy je wszystkie. Ten moment wykorzystuje Northstar i od tyłu pozbawia go przytomności. Nightcrawler usiłuje złapać Aurorę, gdy tymczasem Storm umyka przed Snowbird. Mogłaby ją ogłuszyć piorunem, ale wyczuwa, że wzorce pogodowe już są poważnie naruszone. Snowbird morfuje w ogromną sowę śnieżną i pikuje na Ororo.


Wolverine rozbija kolejne golemy Shamana, ale to daje Mike'owi dość czasu, by wywołać magiczną zawieję, która zwala Rosomaka z nóg. Niestety, kolejne naruszenie ekosystemu przeważa szalę i pogoda zaczyna wymykać się spod kontroli. Ogromna nawałnica szaleje nad całym Calgary, przybierając wciąż na rozmiarach i sile. Tymczasem Colossus jest w opałach w walce z Sasquatchem. Wolverine podnosi się i zakrada w kierunku Shamana, ale atakuje go Vindicator. Cyclops odzyskuje świadomość i jest zmuszony ponownie odpierać ataki Northstara. Wykrzykuje do Rasputina, żeby oprócz pięści użył jeszcze mózgu. Piotr bierze sobie radę do serca i pięknym przerzutem powala Waltera.


Miasteczko staje się cichym okiem cyklonu, który zaczyna niszczyć Calgary. Tymczasem Nightcrawler kontynuuje zabawę w berka z Aurorą. Wolverine toczy pojedynek z Vindicatorem. Hudson przypomina mu, jak razem z żoną opiekowali się nim, kiedy był zdziczałą bestią. Pyta, czy nie należy mu się coś w zamian. Logan nie ma zamiaru oddawać swojej wolności. Walkę przerywa im jeszcze większa eskalacja zamieci. Płatki śniegu zmieniają się w sople lodu a Shaman nie potrafi zrobić nic, żeby to zatrzymać.


W powietrzu Storm jest pochłonięta walką ze Snowbird. Widząc nadchodzący kataklizm, postanawia to szybko zakończyć i po prostu łapie sowę w swoją pelerynę. Teraz może się zająć powstrzymaniem nawałnicy. Wzlatując coraz wyżej wyczuwa, że burza naturalnie rozładowywałaby się aż do lata. Teraz Ororo zaczyna się jednoczyć z żywiołem, czyniąc swoje ciało centrum impulsów pogodowych. W zasadzie staje się jednością z burzą. Gdy ma już kontrolę nad całym frontem atmosferycznym, rozprowadza chmury w wyższe partie atmosfery i rozciąga nad całym kontynentem, powodując opady śniegu na całej jego szerokości. Nieludzko wyczerpana, z trudem ląduje. Northstar z szybkością błyskawicy nokautuje ją, co rozwściecza Cyclopsa i ten swoim promieniem w końcu powala Jean Paula. Jest tak zły, że ma ochotę wybić mu zęby, ale powstrzymuje go ręka Wolverine'a. Logan zdecydował się zakończyć tę walkę i poddaje się. Vindicator przyjmuje to z satysfakcją i zgadza się puścić pozostałych wolno. Bariera przy bramie znika i Banshee z pozostałymi może w końcu wejść do środka. Nadjeżdża opancerzona furgonetka, przygotowana specjalnie dla Rosomaka i ten wsiada do niej bez oporu. X-Men patrzą ze smutkiem na jego odjazd.


Kilka godzin później X-Men w otoczeniu eskadry kanadyjskich samolotów wracają do Nowego Jorku. Dopiero przy granicy eskorta zawraca. Scott proponuje, żeby również zawrócili i jeszcze raz spróbowali uwolnić przyjaciela. Wszyscy przystają na jego propozycję. Cyclops wchodzi do kabiny pilotów by nakazać zmianę kursu i zastaje tam... Logana. Wolverine z uśmiechem oznajmia, że nie ma takiej klatki, która mogłaby go zatrzymać. Po prostu wyskoczył w drodze. Scott pyta go, co zrobią przy następnym ataku Alpha Flight, ale Logan radzi mu się tym nie przejmować i żyć dniem dzisiejszym. A teraz, skoro wszystkich tak cieszy jego powrót, powinni to oblać.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #121

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.