Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #226

Uncanny X-Men #226

Uncanny X-Men #226

"Go tell the Spartans"

Postacie
Cytat

Logan: "Remember us!"
Neal Conan: "We will X-Men! Always!"

Streszczenie

W lobby Eagle Plaza leży Wolverine. Przeklinając iż zdrowienie zajmuje mu tak długo, zdaje sobie bowiem sprawę, iż grupa którą dowodzi go potrzebuje. Przez rozbite okno Havok obserwuje Freedom Force, w których rękach pozostają Dazzler, Psylocke i Rogue. Na zewnątrz Destiny wpada w histerię, bowiem nie dostrzega już żadnej przyszłości, jedynie śmierć. X-Men zastanawiają się co dalej uczynić, kiedy Logan wreszcie wstaje na nogi. Decyduje się wycofać, co spotyka się ze sprzeciwem Havoka, ani myślącego o porzuceniu schwytanych członków drużyny. Uwięziona Mystique przypomina o przepowiedni Destiny dotyczącej śmierci wszystkich, którzy pozostaną w Eagle Plaza przed nastaniem świtu, jednak Alex nie zamierza jej ufać. Kłótnię przerywa Longshot zwracając uwage pozostałych na wciąż poszerzajacą się dziurę w niebie. Mrok nad Dallas rozświetla teraz potężniejąca wyrwa w rzeczywistości, a do miejsca zdarzenia zbliża się dwójka reporterów - Neal Conan i Manoli Wetherell - pragnąc ustalić co własciwie się dzieje. Obok Eagle Plaza Dazzler odzyskuje przytomność i niewiele myśląc oślepia członków Freedom Force swym światłem. Wściekła Spiral rzuca się na nią i używając zaklęć przytwierdza jej do twarzy złotą maskę, a następnie atakuje Psylocke. Przytomność odzyskała także Rogue, która porywa Spiral ze sobą w górę. W chwili gdy sześcioręka pragnie użyć magii, aby odebrać życie Rogue, okazuje się że zaklęcia przestały działać.


Inny czas, inne miejsce... Ranny Forge budzi się w jaskini, pielęgnowany przez Ororo. Obydwoje znajdują się teraz w dziewiczym świecie, pozbawionym innych ludzi, stworzonym przez Adversary'ego. Wysłał ich tutaj pragnąc aby stali się Adamem i Ewą tej nowej ziemi, podczas gdy on skończy z poprzednią. Dwójka mutantów nie może podjąć żadnych działań, jedynie spędzić swe życie pod tym czystym niebem.


W Dallas zachodzą tymczasem gwałtowne zmiany. W miejscu oświetlanym przez światło z wyrwy zaczyna mieszać się czas i przestrzeń. Pomiędzy wieżowcami spacerują dinozaury, biegają barbarzyńcy, pojawiają się ludzie i budynki z innych epok. Wolverine i Mystique decydują się zawrzeć rozejm, dopóki nie ustalą co właściwie się dzieje. Na razie wyruszają na pomoc zamieszkującym miasto ludziom. Colossus nie ma szczególnej ochoty opuszczać Eagle Plaza, wydaje mu się bowiem, że wszelkie odpowiedzi, a zwłaszcza wyjaśnienie słów tajemniczej dziewczyny kryją się w tym budynku. Pociesza jednakże przerażoną Madelyne i rusza za swymi przyjaciółmi. Niedaleko Manoli i Conan znajdują zniszczoną furgonetkę transmisyjną. Gdy sprawdzają czy sprzęt VCR działa, Neala atakuje olbrzymi małpolud. Manoli reaguje błyskawicznie i zabija istotę strzałami z pistoletu. W pobliżu szaleje olbrzymi T-Rex, siejąc przerażenie wśród mieszkańców Dallas. Logshot w ostatniej chwili wyrywa sprzed paszczy kilkoro dzieci, zaś Pyro spala jaszczura swoim ogniem. W śródmieściu policjanci odpierają atak barbarzyńców, którzy pomimo zasypania gradem kul prą niepowstrzymanie do przodu. Wówczas z pomocą obrońcom przychodzą Super Sabre i Wolverine. Logan masakruje atakujące go hordy, nieświadom iż filmują go Manoli i Neal. Conan wyraźnie stoi po stronie X-Men, w przeciwieństwie do sceptycznej Wetherell, która uważa iż każda władza czy moc korumpują i zastanawia się, kto obroni ludzkość przed tak zwanymi superbohaterami. Neal przerywa jej pytaniem, czy ktoś ogląda ich relację, a wówczas Manoli orientuje się, że praktycznie cały świat.


Inny czas, inne miejsce... Forge i Ororo docierają tam, gdzie powinien znajdować się odpowiednik góry i bramy Forge'a. Adversary zadbał jednak o zniszczenie szczytu także w tym świecie. Teraz widnieje tu jedynie płat spalonej ziemi, który zabija wszystko co się na nim znajdzie. Niszczyciel kompletnie wypaczył moc przejścia. Forge nie ma pojęcia co stało się z Naze'm, czy Adversary zniszczył go i opanował, czy też to Naze oszalał i przywołał Adversary'ego. Wie jedynie, że zyskał nową szanse dla siebie i Storm i tylko to się liczy. Ororo jest jednak innego zdania. Odchodzi oznajmiając, iż może Forge się poddał, ona jednak nie zamierza. Wyruszy przemierzyć ten świat sama i być może znajdzie jakieś odpowiedzi. Forge spogląda na nią mając przeczucie, iż Adversary zostanie jeszcze niemile zaskoczony.


W Dallas Manoli usiłuje przeprowadzić wywiad z Havokiem i Mystique, aby ustalić czemu agencja rządowa wspólpracuje z kryminalistami. Wściekły i rozgoryczony Alex wybucha, oznajmiając że X-Men są wciąz oczerniani, choć na ich miejscu każdy wynióśłby się z Dallas, zaś oni zostali tu aby pomóc. Neal uśmiecha się, wiedząc że teraz świat będzie mógł się dowiedzieć kim X-Men są naprawdę. Niedaleko Spiral usiłuje zdjąć z twarzy Alison złotą maskę, stwierdza jednak z przerażeniem iż z powodu rosnącego chaosu jej magia przestała działać. Colossus nie dowierza jej, lecz Psylocke wyczuwa, że sześcioręka mówi prawdę.


Inny czas, inne miejsce... Po miesiącach wędrówki, Ororo dotarła do pararelnej Afryki. Wznosi modły do matki natury i dopiero teraz dociera do niej fakt, że ten świat nie posiada duszy. Oto zadanie jakie przeznaczył jej Adversary. W tym świecie to ona stanie się jego jedyną i prawdziwą boginią.


W Dallas zgromadzeni widzą jak do miasta wjeżdża podjazd Czejenów pomalowanych w barwy wojenne. Crimson Commando wita się z ich wodzem i słyszy, że Indianie przybyli tu zmierzyć się z Adversary'm, a także odnaleźć swojego szamana, Forge'a, który całe życie przygotowywał się do tej bitwy. W trakcie rozmowy spanikowany tłum myśląc, iż Indianie stanowią zagrożenie, otwiera do nich ogień. Dochodzi do masakry, a strzelcy dumni są z siebie, że przynajmniej zrobili cokolwiek aby ocalić miasto. Commando trzymając w ramionach martwego wodza zastanawia się, czy ten świat w ogóle zasługuje na ocalenie. W centrum miasta trwa tymczasem wielka bitwa pomiędzy hordami z przeszłości a mutantami. Neal uświadamia zebranym, że żadna pomoc nie przybędzie, bowiem inne super grupy trzymane są w rezerwie, gdyż Nowy Jork został zaatakowany przez olbrzymi statek kosmiczny [patrz "Fall of the Mutants" - X-Factor] i nie wiadomo jeszcze które zagrożenie jest większe. Colossus podchodzi do Destiny, która czując jego dotyk dostrzega dla świata szansę przetrwania, nie widzi jednak żadnej nadziei dla X-Men, choć obecność Piotra zdaje się sporo zmieniać w tym co ma nastąpić. Niebo nad Eagle Plaza huczy, zaś wyrwa w nieboskłonie powiększa się, a rzeczywistość zmienia się coraz bardziej. Psylocke dokonuje skanu umysłów zebranych i dostrzega pewną zgodność. Wszystkie walki stoczone tej nocy zdają się być powiązane z tajemniczą kobietą spotkaną przez Piotra w Edynburgu. Kobietą, której obecność Betsy wyczuwa wysoko ponad Eagle Plaza. Spiral rusza na zwiad, lecz zostaje strącona przez nieznaną energię, a Rogue ratując ją zostaje ocalona tylko dzięki temu że Blob asekuruje ich upadek. Mutanci wkraczają do Eagle Plaza od dołu, gdzie hol zmienił się w wietnamską dźunglę.


Inny świat, inne miejsce... Storm powraca po roku do Forge'a, aby dostrzec iż w pełni wykorzystał on ten czas. Dzięki swym umiejętnościom i częściom z nogi i ręki, zbudował elektrownię słoneczną. Ororo całuje go na powitanie. W nocy zastanawiają się co uczynić dalej. Jasne jest, że pozostanie w tym miejscu oznacza jednocześnie pozwolenie, aby ich stary świat uległ zagładzie. Decyzja wydaje się jednogłośna, Forge pokazuje więc Ororo co jeszcze zdziałał przez ten rok. Zebrał na powrót energię życiową i używając indiańskiej magii odtworzył górę.


W Dallas mutanci stawiają czoła żołnierzom Vietkongu, a pomaga im uzbrojony teksańczyk, kóry wcześniej rozpoczął rzeź Indian. Logan ma wrażenie, iż mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje, jednak w rosnącym chaosie nie do końca wierzy swym zmysłom. Psylocke wyczuwa obecnośc tajemniczej boginii Romy, lecz dotarcie do niej oznacza podążenie w głąb Eagle Plaza i stawienie czoła licznym niebezpieczeństwom. Pomiędzy Loganem a Mystique wybucha kłótnia. Raven przypomina mu, że o świcie każdy kto pozostanie w budynku zginie, a jeśli chcą dotrzeć do Romy, to obie grupy muszą uczynić to razem. Rosomak jest jednak innego zdania: zrobią to X-Men, bowiem są wyrzutkami, których nikt nie będzie żałował. Słysząc to Neal ściska dłoń Wolverine'a, który jest dla niego bohaterem. X-Men udają się do wnętrza piekła. Wraz z nimi podąża Madelyne Pryor, czując się teraz częścią zespołu.


Inny czas, inne miejsce... Na szczycie góry Forge wyciąga zbudowany w ciągu roku pistolet. Broń ma za zadanie odblokować dostęp do RNA mutanta Ororo i przywrócić jej odebraną niegdyś przez Indianina moc. Forge strzela do Storm, a ta całuje go chwilę później, bowiem nad szczytem zbierają się błyskawice. Moc Storm powróciła, a Ororo według wskazówek ukochanego błyskawicami otwiera magiczne przejście prowadzące z powrotem do ich świata.


W Dallas mężczyzna z bronią towarzyszący mutantom przemienia się w Adversary'ego. Rozgniewany wykrzykuje, że skoro Storm i Forge odrzucają jego dar, nadeszła pora na ostateczną zagładę świata. Freedom Force w ostatniej chwili ewakuują się z budynku, który chwilę później wylatuje w powietrze.

Autor: Kumos

Galeria numeru

Uncanny X-Men #226

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.