Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #126

Uncanny X-Men #126

Uncanny X-Men #126

"How Sharper Than A Serpent's Tooth...!"

Postacie
Cytat

Cyclops: "Who's Mutant X, Moira?"
Moira Mc Taggert: "He's... my son."

Streszczenie

Blackbird z drużyną X-Men na pokładzie pędzi w kierunku Wyspy Muir. Wylecieli z Nowego Jorku zaledwie przed godziną, nawet nie czekając na Beasta i właśnie osiągają wyspę. Oczekuje na nich nieznane zagrożenie, więc Cyclops planuje szybki desant. Colossus wyskakuje przez właz i już w locie przybiera stalową formę. Siła jego pędu przebija dach laboratorium i Piotr ląduje w środku, nie zauważając śladu czyjejś aktywności. Scott nakazuje mu przeszukać budynek i wypuszcza Storm, niosącą Wolverine'a. Ororo zostawia go przy wejściu do kompleksu i rusza na powietrzny rekonesans. Nightcrawler teleportuje się do stojącego na uboczu domu Moiry a Cyclops i Banshee lądują samolot na nabrzeżu. Gdy wysiadają, przez radio wzywa ich Kurt. Wbiegając do domu, zastają go pochylonego nad ciałem Lorny. Jest nieprzytomna, ale żyje. Obok niej leżą zwłoki mężczyzny, będące w stanie częściowej mumifikacji. Ze znalezionych przy nim dokumentów wynika, że to Angus Mc Wirther. Pytaniem jest, co robił na wyspie i kto doprowadził go do takiego stanu. Cyclops wysyła Kurta do laboratorium i zostawia Seana czuwającego przy nieprzytomnej Lornie. Sam wybiega na dwór. Zastanawiając się, czy jego przyjaciel kiedykolwiek odzyska moc, przywołuje Storm. Ponieważ na powierzchni Muir nie wykryła niczego niezwykłego, razem ruszają do kompleksu badawczego.


Nightcrawler przemyka się w mroku ogarniającym laboratorium. Wygląda na to, że ktoś przepalił nawet rezerwową instalację elektryczną Nagle rozlega się syk i ściana obok niego zmienia się w kałużę plazmy. Kurt dostrzega Havoka, podtrzymującego słaniającego się Multiple Mana. Oznajmia, że to on, ale nie rozpoznając go w ciemnościach Alex nie wierzy i każe mu wyjść. Nagle Summersa chwytają z tyłu czyjeś ręce. Emituje dużą ilość energii, ale nie robi to wrażenia na Colossusie. Przyjaciele w końcu rozpoznają się.


W innej części laboratorium Cyclops i Storm słyszą czyjeś kroki. Nie chcąc ryzykować, Ororo wytwarza wichurę i przywiewa tą osobę do nich. W ramiona Scotta wpada Moira. Po okrzyku zaskoczenia kobieta pyta o Banshee'go po czym wyjaśnia im, że tajemniczy Mutant X uciekł ze swego więzienia. Cyclops każe Storm zebrać wszystkich w domu po czym samotnie rusza no poszukiwanie Jean. Wie, że łamie swoje zasady, niepotrzebnie się narażając, ale chce być sam kiedy ją ponownie ujrzy. Odnajduje dziewczynę leżącą pośrodku dużej sali. Próbuje ją ocucić i Jean otwiera oczy. Jednak twarz, którą przed sobą widzi, należy do Jasona Wyngarde. Wymawia jego imię i mdleje ponownie, wprawiając Cyclopsa w zdumienie.


Po całym dniu bezskutecznego przeszukiwania wyspy Scott zbiera wszystkich w domu Moiry. Najbardziej poszkodowany jest Jamie Madrox - mutant obdarzony mocą powielania się. Kiedy rankiem usłyszał krzyk Jean [poprzedni odcinek], wytworzył oddział duplikatów aby szybko przeszukać laboratorium. Jeden z nich ruszył z pomocą Lornie, kiedy została zaatakowana przez Mutanta X. W odruchu obronnym dziewczyna uderzyła impulsem magnetycznym, który przepalił instalację, ale nie zaszkodził napastnikowi. Duplikat zaatakował uciekiniera i Jamie poczuł, jakby rozdzierano jego duszę. Nie mógł nic zrobić, jednak śmierć sobowtóra uratowała Polaris. Wolverine proponuje ruszyć za zbiegiem, ale Scott każe mu zaczekać. Logan pyta go, czy się boi i Cyclops przyznaje, że tak. Mutant X pokonał tak potężnych mutantów jak Phoenix i Polaris, więc musi być śmiertelnie groźny. Muszą zdobyć o nim jak najwięcej danych zanim staną przeciw niemu. Wolverine przyznaje mu rację, choć nie podoba mu się to. Cyclops pyta Moirę kim jest ich przeciwnik. Jej odpowiedź zaskakuje wszystkich - jej synem.


W Stornoway na wybrzeżu Szkocji panuje noc. Mutant X właśnie przybył na ląd w ciele Jamiego Madroxa. Jego moc szybko zżera ciało i musi znaleźć nowego żywiciela. Ukryty w zaułku zauważa przechodzącego mężczyznę - Jasona Wyngarde. Jednak psychiczna blokada tego tajemniczego człowieka nie pozwala zaatakować. Wracający do domu pijany marynarz jest łatwiejszym celem. Po przejęciu go Mutant X stwierdza, że jego nowe ciało jest młode i zdrowe i wytrzyma długo.


Rankiem następnego dnia X-Men przybywają do Stornoway na wieść o odnalezieniu wypalonych zwłok duplikatu Madroxa. Cyclops podejrzewa, że Mutant X ruszył stąd do jednego z większych miast by zapewnić sobie stały zapas ciał. Wobec tego zespół rozdziela się - Storm i Phoenix odlatują a pozostali odjeżdżają należącymi do Moiry jeepami. Doktor Mc Taggert pyta jadącego z nią Scotta, co, jeśli zbieg nie opuścił Stornoway. Na ten wypadek Cyclops pozostawił na wyspie Madroxa, który będzie śledził policyjne raporty. Moira mówi, że jej syn był pięknym dzieckiem zanim nastąpiła mutacja. Próbowała mu pomóc, ale nie znalazła sposobu. Mutant X ma dwie słabości - ciągłą potrzebę zmiany ciał i metal, którego obecności nie znosi.


Phoenix szybuje nad łąkami, stwierdzając, że jej telepatia nie wyczuwa syna Moiry. Przez lornetkę obserwuje ją Wyngarde, uśmiechając się. I nagle Jean znowu przenosi się do innego świata. Tym razem dosiada konia a obok niej jadą inni w strojach myśliwskich. Na czele Jason Wyngarde. Dojeżdżają do miejsca, gdzie psy myśliwskie szarpią ustrzelonego rogacza. Sir Jason - mistrz polowania odgania ogary i wręcza Jean nóż, oddając jej zaszczyt dobicia powalonego zwierza. Lady Grey z przerażeniem spostrzega, że zamiast jelenia leży człowiek a Jason mówi, że to był jej znakomity pomysł na łowy. Nagle wszystko znika a zamiast rannego człowieka leżą przed nią zmumifikowane zwłoki.


Nightcrawler i Wolverine odbierają meldunek o nowej ofierze ich wroga. Logan zostawia Kurta w samochodzie i rusza tropem, który właśnie wyczuł. Wagner perswaduje mu, że znalezione ciało było dopiero co porzucone i wątpliwe, żeby Mutant X był w pobliżu. Rosomak postanawia zaufać swoim zmysłom i kroczy poprzez mgłę. Zauważa wołającego go policjanta i domyśla się, że to uciekinier. Widząc, że jego "przebranie" zawiodło, Mutant X atakuje go mentalnie i Logan zaczyna krzyczeć. Wydaje mu się, że już po nim, ale syn Moiry krzyczy jeszcze głośniej. Adamantowy szkielet Rosomaka działa na niego zabójczo, nie pozwalając przejąć ciała. Logan rzuca się na niego z pazurami i krzyczy nadjeżdżającemu Kurtowi, żeby zawiadomił pozostałych, że przygwoździł Mutanta X. Ich wróg stwierdza, że ma dla siebie lepsze imię - Proteus, mutant zmieniający rzeczywistość, po czym używa swoich mocy. Nightcrawler czuje jak jego ciało rozpada się i spaja raz za razem. Wolverine odnajduje się w nieokreśloności, nie wiedząc gdzie jest i nie mogąc zaufać zmysłom. Kurt próbuje coś powiedzieć, ale Logan odbiera jego słowa jako pomarańczowy deszcz. Proteus oznajmia im, że nie opanował jeszcze dobrze swoich mocy i oni posłużą mu za króliki doświadczalne. Nagle obok niego uderza błyskawica. To Storm przybywa. Zaskoczony Proteus traci koncentrację i Wolverine z Nightcrawlerem wracają do rzeczywistości, choć wciąż są w szoku. Nie chcąc zabijać wroga, Ororo niszczy jego stojący obok samochód. Zdradzający już oznaki zużycia ciała Proteus używa mocy i ziemia jakby unosi się, zderzając się z nią. Mutant stwierdza, że ciało Nightcrawlera jest dla niego bezużyteczne z powodu wyglądu a Wolverine niedostępny, ale ona nada się znakomicie na kolejnego żywiciela. Powoli zwraca się w jej kierunku. Leżąc na ziemi Ororo wytwarza spowalniającą go wichurę. Niestety, uniemożliwia to też dochodzącym do siebie Kurtowi i Loganowi dotarcie do wroga. Storm jest zdana na siebie. Siła wiatru zdziera ziemię do gołej skały, ale Proteus powoli zbliża się, kok po kroku, niecierpliwy by zabić.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #126

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.