Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #166

Uncanny X-Men #166

Uncanny X-Men #166

"Live Free or Die!"

Postacie
Cytat

Sprite przed teleportacją: "Energize, Scotty! Beam us down!"

Streszczenie

Na planecie Mandizar nie ma dnia ani nocy. Jest położona tak daleko od swego słońca, że jest niewiele większe od innych jasno świecących gwiazd jądra galaktyki. Brood ocieplili klimat drążąc olbrzymie szyby do wnętrza planety i wykorzystując jej wewnętrzny żar. Zmodyfikowali atmosferę by uczynić ją zdatną do oddychania i zbudowali potężną, niezniszczalną fortecę. Potem ruszyli na polowanie. Ich ofiarą padły gigantyczne kosmiczne istoty, przemierzające przestrzeń od początków istnienia galaktyki - Acanti. Dwóch Mistrzów Polowania przygląda się niedawno schwytanemu okazowi. Specjalny wirus zniszczył już większość świadomych funkcji mózgu i wkrótce istota stanie się ich niewolnikiem. Nagle ich uwagę zwraca niezwykłe światło. To szalejąca z gniewu Binary przybyła by pomścić swych przyjaciół X-Men. Opór Brood jest daremny. Korzystająca z mocy gwiazdy kobieta po kolei niszczy kopuły miasta, podpala port kosmiczny i w końcu nie przy życiu nie pozostaje ani jeden pasożyt. Carol spogląda na miotającego się na uwięzi Acanti. Już ma go uwolnić, kiedy istota telepatycznie przekazuje, co jej uczyniono. Zagłada umysłu jest nieodwracalna. Z ogromnym żalem Binary spełnia życzenie Acanti i dezintegruje go. Odlatuje, w myślach obiecując Brood, że pomści i tą śmierć. Nienawiść do pasożytów wypełnia jej duszę, nie zostawiając miejsca na nic więcej.


Carol mknie przez kosmos, kiedy na jej drodze pojawia się widmo Storm. Binary jest zaskoczona; pyta przyjaciółkę, od kiedy jest telepatką. Ororo wyjaśnia jej, że przeszła przemianę. To tylko jej forma astralna. Prawdziwe ciało jest w pobliżu razem z X-Men. Proponuje Carol, aby razem udały się do niego. Po krótkim locie docierają do płynącego przez kosmos Acanti. W porównaniu z tym, którego Binary zabiła na Mandizar to jeszcze dziecko, mimo to jest olbrzymi. Danvers pyta, czy koniecznie muszą do niego wlatywać. Storm obiecuje, że nie ugryzie. Wyjaśnia jej, że jest teraz częścią tej istoty.


W paszczy Acanti stoi przycumowany do wyrostków gwiazdolot X-Men. Carol cieszy się, że nic im się nie stało. Tłumaczy swoje zachowanie, kiedy uszkodziła statek szałem wywołanym przypływem mocy i wiadomością o nieuchronnej śmierci przyjaciół. Kiedy odzyskała zmysły, była zagubiona w mgławicy i poszukiwania gwiazdolotu nie miały sensu. Kobieta zauważa ułożone w pozycji embrionalnej ludzkie ciało, zamknięte w błonie wystającej z ciała Acanti. Ororo oświadcza, że to ona. Nie udzielając dalszych wyjaśnień wlatuje na statek.


X-Men witają Carol żartobliwymi uwagami na temat ostatniego incydentu. Kitty nie może zrozumieć, jak potrafią się śmiać, skoro wszyscy umierają. Logan mówi, że śmiech jest w takich wypadkach jedynym wyjściem. Wszyscy zastanawiają się, co robić dalej. Logan ponownie proponuje samobójczy desant na rodzinną planetę Brood. Storm oświadcza, że to bez sensu. Cyclops pyta, czy mają wobec tego biernie czekać na śmierć. Ororo proponuje coś bardziej odpowiadającego ich ideałom - ratowanie życia. Pokojowa rasa Acanti przemierza kosmos od miliardów lat, poszukując wiedzy. Przybyli do naszej galaktyki z nieznanego miejsca Brood to ich naturalni wrogowie. Zapragnęli zniewolić ich rasę by używać jej jako żywych statków. Jedna z pierwszych ofiar pasożytów był Śpiewak Przepowiedni - najczcigodniejszy Acanti i nosiciel duszy całej rasy. Prawdziwa tragedia zaczęła się, kiedy umarł. Zwykle umierający Acanti rzucają się do wnętrza gwiazdy. W przypadku Śpiewaka Przepowiedni to konieczność, gdyż dopóki jego ciało nie zostanie zniszczone, dusza rasy pozostaje w nim uwięziona, nie mogąc przejść na następcę a bez niej Acanti nie przetrwają. Kiedy Śpiewak umarł, Brood przetransportowali jego ciało na jedną z planet i zbudowali w nim swoje główne miasto. Dusza wciąż jest uwięziona w szczątkach a Acanti nie mogą bez niej odejść, przebywając zaś w pobliżu są niewoleni przez Brood. Niedawno dla rasy zaświtała nowa nadzieja - jedna z matek poczęła nowego Śpiewaka. Jednak została zainfekowana wirusem Brood i musiała przedwcześnie urodzić. To właśnie ją odnalazła i uśmierciła Carol na Mandizar. Dziecko było zbyt słabe, by przeżyć, jego umysł nie rozwinął się dostatecznie. Wtedy znalazło Storm, dryfującą w przestrzeni w ostatnich chwilach życia. Połączyło się z nią, zawarło symbiotyczny układ. Ororo zastępuje mu umysł dopóki jego własny nie będzie zdolny do samodzielnego życia. W zamian Acanti uwolnił jej ciało od pasożyta i teraz uzdrawia je. Storm złamała tym samym swą przysięgę nieodbierania życia. W zamian chce uratować inne. Razem mogą spróbować uwolnić uwięzioną duszę, którą przejąłby młody Śpiewak. Ukryta jest w czaszce wielkiego szkieletu, na którym już przebywali.


Wszyscy zgadzają się na akcję. Cyclops sugeruje, żeby Storm i Binary odciągnęły siły Brood w kosmos, podczas gdy pozostali teleportują się do szkieletu i wykonają zadanie. Logan proponuje, żeby to on z Carol udał się do czaszki, podczas gdy reszta zostanie ze Storm. Tylko ich trójka jest wolna od embrionów i nie ryzykuje nagłym zwróceniem się przeciw pozostałym. Cyclops ze złością pyta, dlaczego nie zabije ich od razu, likwidując to zagrożenie. Wolverine zastanawia się chwilę, po czym wysuwa pazury. Powstrzymuje go Kitty. Mówi, że dopóki jest jakaś szansa, nie może tego zrobić. Logan zgadza się z nią, mówiąc, że to Scott go sprowokował. Summers pyta Storm, czy potrafi używać swoich mocy w nowej formie. Ororo potwierdza, dodaje jednak, że jej wciąż słabe ciało może tego nie wytrzymać i zostanie uwięziona w Acanti. Scott z przykrością stwierdza, że mimo wszystko muszą zaryzykować.


Dzień później, młody Acanti przelatuje nad stołeczną planetą Brood, ścigany przez ich statki. Zbliża się do szkieletu, przy którym wygląda jak mała rybka. Unikając ostrzału, kieruje się na czaszkę. Na ukrytym w jego paszczy statku X-Men przygotowują się do teleportacji. Cyclops gorliwie sprawdza, czy Lilandra dobrze ustawiła wskaźniki, co wzbudza lekkie zdziwienie przyjaciół. Kiedy tylko wiązka transportowa zabiera mutantów, młody Acanti wylatuje w kosmos. Flota Brood połyka przynętę i podąża za nim.


Komnata Królowej Brood. Zwiadowcy meldują o dziwnym odczycie genów młodego Acanti. Matka wyjaśnia, że to Śpiewak Przepowiedni - przyszły przywódca rasy. Nakazuje schwytać go żywcem, gdyż dzięki niemu wszyscy Acanti staną się im posłuszni. Zgłasza się kolejny agent. Oznajmia, że razem z pozostałymi X-Men wylądował na szkielecie i przystępują do uwolnienia duszy Śpiewaka. Towarzysze nie domyślają się, że przeszedł już transformację. Pyta, czy ma ich zabić zanim się zorientują. Matka zakazuje, w końcu wkrótce wszyscy dołączą do Brood. Każe mu pozostać w gotowości. Po zakończeniu transmisji wzywa Mistrza Polowania. Osobiście poprowadzą oddział do czaszki.


X-Men badają miejsce lądowania. Stoją na wstrętnym płacie gnijącego mięsa. Logan prowadzi ich do jednego z otworów w głąb. Storm telepatycznie przekazała mu "zapach" duszy i już zaczyna ją wyczuwać. Każe im trzymać się blisko siebie, gdyż żyjące tu istoty są bardzo groźne. Wszyscy wchodzą w mrok.


Wielokrotnie większy od Śpiewaka zniewolony Acanti zbliża się do niego. Nagle jego załoga wykrywa inną szybko zbliżającą się istotę o wysokim poziomie energii. Dowódca nakazuje nastawić działa na pełną moc. Za późno. Binary potężnym strzałem niszczy niewolnika razem z jego załogą. Kierująca młodym Śpiewakiem Storm zastanawia się, jak zaatakować, żeby nie zabić przeciwników. Jej zmysły stają się zmysłami kosmicznej istoty, równocześnie dzięki swej mocy zaczyna postrzegać lokalne wzory naturalnej energii. Są o wiele potężniejsze niż te, którymi manipulowała na Ziemi. Mimo to wytęża siły i ból przeszywa jej wciąż gojące się ciało. Udaje się. Potężne błyskawice uderzają w inny żywy statek Brood, jednak zamiast zabić, tylko ogłuszają jego załogę.


W katakumbach X-Men toczą otwartą bitwę z mieszkającymi tu drapieżnikami. Sprite plączę się z boku, nie bardzo wiedząc jak wspomóc towarzyszy. Nagle chwyta ją jakaś bezkształtna istota. Dziewczyna odruchowo wchodzi w stan fazy i przenika przez pobliską ścianę. Jej zniknięcie pozostaje w wirze walki niezauważone. Tymczasem Logan stwierdza, że w ciągu ostatnich dni jego stosunki z Cyclopsem stały się takie jak na początku ich znajomości - nienawidzą się. Tyle, że to Scott jest prowokatorem.


Kitty ląduje w czymś w rodzaju gniazda pełnego wielkich jaj. Oprócz tego leży tu kilka świeżych szkieletów Brood. Dziewczyna zauważa, że jedno z jaj jest puste. Ponieważ nigdzie nie widać matki, postanawia wymknąć się przed jej powrotem. Nie wie, że podąża za nią mała istota.


Ostrzeliwana z kilku pojazdów Binary zostaje w końcu ogłuszona. Statki-rekiny oplątują ją siecią a jeden z dowódców pościgu wydaje rozkaz zarażenia jej zniewalającym wirusem. Pozbawiona wsparcia Storm postanawia uciekać, by za wszelką cenę uchronić młodego Śpiewaka. Nagle z nadprzestrzeni wyłania się zupełnie niespodziewana pomoc. Po tygodniach poszukiwań Starjammers w końcu odnaleźli przyjaciół.


Wolverine zauważa zniknięcie Kitty. Cyclops mówi mu, że skoro tak się o nią martwi, to może pójdzie jej poszukać. Logan przygląda się uważnie walczącemu kompanowi i zauważa, że ten kompletnie stracił precyzję w celowaniu. Łowi jego zapach i podejrzenia potwierdzają się. Obala go błyskawicznym skokiem i zrywa wizjer. Oczy Scotta są oczami pasożyta. Zdrajca powala jednym strzałem Logana i Colossusa. Lilandra każe Nightcrawlerowi przyciągnąć uwagę Cyclopsa, podczas gdy sama przebije go swym mieczem. Nie zauważają nadciągającego z tyłu oddziału z Królową na czele. Paralizatory insektów powalają ich. Pasożyty skanują leżących mutantów i stwierdzają, że embriony są nienaruszone. Cyclops pyta Królową, czy chce zapłodnić Wolverine'a ponownie, czy też ma go zabić. Matka oznajmia, że zamierza pożreć go żywcem, jednak dopiero po powrocie do pałacu. Nakazuje żołnierzom odnaleźć Kitty i przygotować się do wymarszu.


Sprite ucieka korytarzem przed ostrzeliwującymi ją pasożytami. Nagle przewraca się i stwierdza, że nie ma już sił. Jest nawet zbyt słaba, by użyć mocy. Dopadają ją trzej Brood i przygotowują więzy. Przerywa im ciche chrząknięcie zza pleców. Insekty odwracają się, żeby zobaczyć ryczącego smoka. Panicznie rzucają się do ucieczki ale bestia zionie za nimi ogniem. Płomienie trawią całą trójkę, pozostawiając tylko popiół. Kitty spogląda na swego wybawcę, najwyraźniej nastawionego przyjaźnie. Smoczek nie jest większy od psa. Nagle zza rogu wypada kolejny insekt, jednak jego strzał trafia w ścianę. Wypala w niej dziurę, odsłaniając wielką grotę, z której bije białe światło. Kitty uznaje je za piękne, natomiast pasożyt wyraźnie cierpi. Oboje wchodzą do środka, jakby zahipnotyzowani. Chwilę później powietrze przeszywa krzyk.


Jeden z gwardzistów oznajmia Królowej, że stracili łączność z oddziałem ścigającym Kitty. Lilandra wyraża nadzieję, że coś ich zjadło. Matka przypomina jej, że już niedługo dołączy do tych, których tak nienawidzi. Stojący obok niej Cyclops zaczyna się nagle wić w konwulsjach. Jego dusza nie przepadła jeszcze zupełnie i odzyskuje kontrolę nad ciałem. Jako, że ludzki umysł nie panuje nad promieniami a Brood nie mają powiek, niekontrolowany strumień energii zaczyna tryskać z jego oczu, trafiając Królową. Logan postanawia wykorzystać szansę i skacze prosto na wiązkę. Promienie parzą go potężnie, ale niszczą stalowe kajdany. Rosomak skacze na wijącego się w agonii Summersa i ogłusza go, opóźniając tym samym metamorfozę. Teraz przykłada pazury do głowy leżącej bezwładnie Królowej i każe pasożytom rzucić broń. Po chwili wahania wypełniają rozkaz.


Mutanci pozostawiają skrępowanych wojowników Brood w tunelu i, razem z trzymaną na muszce Królową i Cyclopsem kontynuują wędrówkę za tropem Sprite. W końcu docierają do świetlistej jaskini. Naprzeciw nich wychodzi Kitty. Oznajmia, że przebywająca w środku dusza osądziła ją i wojownika Brood. On został zmieniony w kryształ. Ona wypuszczona. W związku z tym radzi Królowej zostać na zewnątrz. Istota odmawia opuszczenia swych dzieci. Wszyscy wchodzą do groty wypełnionej przepięknymi, białymi kryształami. Sprite pyta, czy czują miłość, z jaką wita ich dusza. Królowa zaprzecza. Ona wyczuwa tylko nienawiść równie głęboką jak jej własna. Colossus z przerażeniem zauważa, że kryształ stykający się z Matką czernieje, zatruwany przez jej zło. Również grunt pod stopami zakażonych X-Men zaczyna czernieć. Królowa wykorzystuje ich zaskoczenie i atakuje Logana, wbijając w niego swe żądła. Rosomak odcina je, ale czuje, że przyjął potężną dawkę jadu. Gdy z trudem podnosi się z ziemi, dostrzega, że wszyscy jego przyjaciele wiją się w konwulsjach. Zaczyna się ostateczna przemiana w Brood. Królowa zauważa, że dusza zmienia się razem z nimi, coraz większe partie kryształu czernieją. Wolverine podchodzi do Kitty, z której wyrastają już dodatkowe odnóża. Wysuwa pazury, gotowy zakończyć jej cierpienie. Nagle z tyłu chwyta go przybyła nie wiadomo skąd Binary i odciąga od przyjaciół. Prosi, by zachował spokój; wszystko jest pod kontrolą. Słabnący od jadu Logan prosi ją, by uratowała Acanti i pomściła X-Men. Królowa szyderczo woła, że nawet jeśli ją zabiją, jest jeszcze jeden królewski embrion. Kiedy się wylęgnie, ich świat zginie. Carol ignoruje jej okrzyki i skupia się na swym zadaniu. Zgodnie z instrukcjami Storm wytwarza potężną dawkę promieniowania, które jeszcze odbite przez wypełniające pomieszczenie kryształy wyzwala potężną moc. Tak potężną, że uwalnia uwięzioną duszę, która pod postacią kuli energii wylatuje w kosmos, by połączyć się ze swym prawowitym właścicielem. Młody Śpiewak radośnie przyjmuje dar. Rasa Acanti znowu jest wolna.


Carol wraca do swej ludzkiej postaci. Jest bardziej zmęczona niż po naładowaniu generatorów [Uncanny #164], ale szczęśliwa, że wykonała zadanie. Logan przypomina jej, że muszą teraz przerwać metamorfozę przyjaciół. Carol proponuje mu nie przejmować się tym. Cała piątka stoi poniżej w ludzkich formach. Odchodząc, dusza Acanti uwolniła ich od embrionów Brood. Zabrała też całe zło Królowej, zmieniając ją w kryształowy posąg. Nagle rozlega się potężny wstrząs. Carol z zaniepokojeniem stwierdza, że energia użyta przez nią do uwolnienia duszy mogła przy okazji zachwiać wewnętrzną równowagą planety. Przez interkom każe Corsairowi zabrać ich stąd czym prędzej. Gdy znikają, Kitty żałuje, że nie może pożegnać się ze smokiem, który uratował jej życie. Chwilę po ich odejściu tronowa planeta Brood eksploduje, zniszczona przez wyzwolone siły odśrodkowe.


Na pokładzie Starjammera Sikorsky ma pełne kończyny roboty, opatrując rany X-Men. Corsair pyta smutnego syna, co go gryzie. Cyclops wyznaje, że ciężko mu się pogodzić ze zniszczeniem całej planety, nawet takiej jak świat Brood. Pirat pociesza go, mówiąc, że było to konieczne. Zatrzymali rasę zagrażających całej galaktyce pasożytów i uwolnili Acanti. Do sali wchodzi Storm, ponownie w ludzkim ciele. Oznajmia uradowanym przyjaciołom, że dusza Śpiewaka uzdrowiła ją tak samo jak ich i uwolniła. Corsair proponuje zorganizować bankiet dla uczczenia zwycięstwa. Radosną atmosferę psuje Wolverine. Przypomina o pożegnalnej groźbie Królowej. Ostatni embrion z młodą Królową jest podobno ukryty gdzieś na Ziemi. I Loganowi przychodzi na myśl tylko jedna osoba, która może być jego nosicielem - Charles Xavier.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Uncanny X-Men #166

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.