Avalon » Serie komiksowe » Muties » Muties #5

Muties #5

Muties #5

"Third Eye Blind"

Postacie
Cytat

There's none so blind as they that won't see.
-- Jonathan Swift --

Streszczenie

Obskurna klitka gdzieś w Sztokholmie, a w środku standardowa procedura dwójki ćpunów: zapalniczka, łyżeczka, kawałek gumowego przewodu i strzykawka. Dopiero potem można zacząć normalną rozmowę. Siedzący na łóżku blondyn zauważa, że jego towarzyszka jest całkowicie i dosłownie czarna. Fascynuje go to, więc nalega by zdjęła czapkę, bo chciałby zobaczyć kolor jej włosów. Ankhi odpowiada, że jest łysa, ale Sven wciąż nalega. W końcu dziewczyna ulega i odsłania zamknięte trzecie oko na środku czoła. On zachwyca się nim, twierdząc, że jest piękne i nie powinna go ukrywać. Pyta, czy się otwiera, ale ona odpowiada, że nie. Sven zgaduje, że Ankhi jest mutantem, ale w zamian słyszy, że mutanci mają super-moce, a ona jest zwykłym dziwolągiem i ćpunem. On jednak twierdzi, że na pewno trzecie oko do czegoś służy i pyta, czy zawsze je miała. Dziewczyna zaprzecza. Mówi, że kiedyś wyglądała normalnie i mieszkała w domu dziecka, ale pewnego dnia obudziła się inna i poczuła się zagrożona, więc uciekła. Jest już zmęczona pytaniami, ale Sven dodaje jeszcze jedno: czy ma ochotę pobaraszkować.


Któregoś następnego dnia, Sven wychodzi nad ranem z mieszkania swojego kumpla Björna, sam. Natychmiast udaje się na dworzec, gdzie znajduje siedzącą w przejściu podziemnym Ankhi. Pyta, dlaczego nie było jej u Björna, a ona odpowiada, że ma doły. Sven oferuje jej pomoc i prosi, żeby zatrzymała się u niego na jakiś czas.


Kolejny wieczór u Björna i kolejna impreza z heroiną. Rano Sven zauważa, że jego kumpel nie oddycha. Postanawia czym prędzej zniknąć, zanim ktoś się pojawi, ale wtedy wpada na pomysł.


Ankhi nie chce wierzyć, że Björn tak po prostu oddał mu pieniądze i narkotyki, więc Sven w końcu przyznaje, że ich kumpel przedawkował, więc wyczyścił jego mieszkanie. Dziewczyna pyta, czy chociaż wezwał karetkę, ale on twierdzi, że było już za późno. Ona oburza się, powinien chociaż spróbować mu pomóc, ale Sven powtarza, że nic już nie dało się zrobić. Dla nich jednak nie jest za późno, mogą wyjechać z miasta, do jego siostry, a zapas heroiny jaki ukradł urządzi ich na długo.


Ankhi śni o cmentarzu. Z daleka widzi trwający pogrzeb, więc zbliża się, a gdy staje nad grobem, w trumnie widzi siebie. Gdy spogląda na zgromadzonych, zauważa, że są tak samo martwi.


Budzi się w pokoju, w mieszkaniu siostry Svena. Jest przerażona, więc postanawia wstać. Przez drzwi podsłuchuje rozmowę, w której siostra żali mu się, że sąsiedzi zaczynają gadać o mutancie, który u niej mieszka. Ankhi ubiera się i oświadcza, że lepiej będzie jak sobie pójdzie. Sven natychmiast wybiega za nią. W samochodzie mówi, że powinni wrócić do domu i spróbować ułożyć sprawy. Ona zauważa, że nie mają już narkotyków ani pieniędzy, ale on jest pewien, że coś wymyśli.


Gdy wchodzą do swojego mieszkania, Svena wita cios w twarz. Björn oświadcza, że bardzo się na nim zawiódł, nigdy bowiem nie spodziewał się, że tak zwany przyjaciel zostawi go na śmierć i okradnie. Teraz przyprowadził kolegów, żeby pomogli mu odzyskać towar. Gdy Sven przyznaje się do wszystkiego, dwaj goryle zaczynają go katować, podczas gdy trzeci przytrzymuje Ankhi. W końcu Björn każe im przestać. Sam wyciąga nóż i wbija go Svenowi w pierś. Widząc to, Ankhi krzyczy, a jej trzecie oko otwiera się szeroko. W tej chwili, wszyscy w pokoju ślepną i zaczynają wić się po podłodze. Dziewczyna podbiega do Svena i podnosi go. On również jest ślepy. Przyznaje, że wszystko popsuł, przeprasza ją i prosi, żeby uciekała, póki ma szansę. Potem umiera. Ankhi wychodzi, podczas gdy Björn wciąż rzuca groźby.


Przez długi czas włóczy się po ulicach, aż w końcu stwierdza, że ma tego dość. Udaje się do parku, gdzie znajduje dilera. Spojrzeniem swojego trzeciego oka oślepia go, zabiera towar i ucieka. W dworcowej toalecie przygotowuje sobie dwie spore kreski i wciąga obie, z uśmiechem zamykając oczy i szykując się na śmierć.


Rankiem znajdują ją policjanci. Stwierdzają, że to cud, że jeszcze żyje, ale ona wcale nie jest zadowolona z tego cudu.


Śledczy w pokoju przesłuchań informuje ją, że nie wykręci się od wyroku za posiadanie narkotyków. Chce też poznać jej wersję wydarzeń u Svena. Wiedzą, że go nie zabiła, bo złapali tych, którzy to zrobili, ale chce, by potwierdziła ich zeznania, bo jeśli są prawdzie, ma poważny problem.


Zamknięta w celi, Ankhi błaga o pomoc - jest na głodzie i czuje się, jakby miała umrzeć. Na jej błagania, strażniczka odpowiada, że nikogo to nie obchodzi.


Podczas kolejnej wizyty w pokoju przesłuchań, Ankhi zostaje skuta, a jej trzecie oko zakryta. Siedzący naprzeciw mężczyzna w ciemnych okularach przeprasza za niedogodności, ale zauważa, że dzięki temu jest czysta. Informuje, że jego mocodawcy zadbali o wycofanie oskarżenia i jest wolna. Dziewczyna nastawia więc kajdanki i każe je otworzyć, bo chce już iść. On jednak prosi, by zaczekała, bo chciałby coś jeszcze powiedzieć. Przeprowadzili testy i wiedzą, że jest potężnym mutantem, chociaż dotychczas narkotyki blokowały jej zdolności. Jeśli wróci na ulicę, prawdopodobnie znowu wpadnie w ciąg i wkrótce trafi do więzienia na dobre. On jednak i jego pracodawcy, mogą zaproponować jej o wiele więcej. Po tych słowach, zdejmuje przepaskę z jej trzeciego oka, a ona otwiera je szeroko.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Muties #5

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.