Avalon » Serie komiksowe » X-Factor vol. 2 » X-Factor vol. 2 #2

X-Factor vol. 2 #2

X-Factor vol. 2 #2

"Mountaintop" - part 2: "The Natural"

Cytat


Ashton Wither: "Wish all my customers were as capable. Some of them couldn't find the Statue of Liberty even if they flew into it."

Streszczenie

Mecz trwa, ale nawet stojąc na pozycji pałkarza, Tony Robb zastanawia się, jak go dopadną. Spodziewa się snajpera, albo ugodzenia nożem w tłumie, albo czegoś mniej dyskretnego i wyjątkowo paskudnego. Na chwilę jednak skupia się i wybija piłkę daleko poza boisko, zapewniając tym samym zwycięstwo swojej drużynie. Piłka leci na trybuny, wprost do ręki Aarona Kearse'a, który wręcza ją swojemu synowi. Wracając do domu, Kearse wsłuchuje się w głos zachwyconego synka, który wymienia wszystkie sukcesy swojego idola - Robba. Na chwilę udaje mu się zapomnieć o pracy i o istnieniu mutantów, jednak temat wraca, kiedy wsiadają do samochodu i chłopak zasypia. Wraca i nie opuszcza go już do samych drzwi domu, a najczęściej powracającym wspomnieniem jest spotkanie z Ashtonem Witherem w Las Vegas. Gdy docierają na miejsce, wnosi synka do domu. Chociaż waży niewiele, jest to spore obciążenie dla okaleczonej ręki Aarona, który znowu zaczyna myśleć o operacji, która go czeka. Gdy kładzie Matthew do łóżka, tak budzi się i mówi, że będzie się za niego modlił jutro.


Nazajutrz, operacja ręki Kearse'a rozpoczyna się. Anestezjolog usypia go, karząc liczyć od dziesięciu w dół. Aaron zaczyna liczyć i odpływa we wspomnienia.


Półtora roku wcześniej w Las Vegas, Kearse i Green prowadzili dochodzenie w sprawie handlu bronią. Umówili się z dilerem, przygotowali podsłuch i czekali, aż ten się pojawi. Zjawił się o umówionej godzinie, ciągle żartując. Gdy otworzył furgonetkę i ujrzeli z tyłu całą stertę protez rąk, myśleli, że to kolejny żart [w końcu to arms dealer - Gil], ale po chwili sytuacja stała się bardzo poważna. Obaj poczuli paraliżujący ból w prawym ramieniu, który powalił ich na ziemię. Tak działała mutacyjna zdolność dilera - rozkładając tkankę mięśniową do kości. Wyjaśnił im, że odrobił pracę domową i dowiedział się, że są agentami FBI, natomiast oni dali ciała i nie sprawdzili, czy on jest mutantem, dlatego teraz będą potrzebowali protez. Następnie wsiadł do samochodu i odjechał spokojnie.


Kilka dni po operacji, Kearse jest już w domu i ogląda swoją nową rękę. Matthew bardzo chce jej dotknąć, ale ojciec mu nie pozwala, dopóki się nie zagoi. W drzwiach sypialni stają jego żona i Green. Amy każe synowi szykować się na trening baseballu, a ten, podekscytowany, ciągle powtarza, że muszą kiedyś zagrać razem z panem Grenem, skoro teraz on i jego ojciec będą super silni. Aaron twierdzi, że jego syn ma bujną wyobraźnię, ale Green odpowiada, że gdyby pomajstrować przy ich sztucznych rękach, to byłoby możliwe. Domyślił się jednak, że taki prawy chrześcijanin nie chciałby postępować wbrew naturze, dlatego przyniósł mu worek treningowy, żeby mógł poćwiczyć w tradycyjny sposób. Kearse dziękuje i wyraża nadzieję, że będą mogli poćwiczyć razem, jak dawniej. Green pyta, dlaczego tak długo zwlekał z operacją, chociaż on sam poddał się jej od razu i mógł zobaczyć rezultaty. Aaron wciąż twierdzi, że wydaje mu się to trochę nienaturalne i chciał się przekonać, że postępuje zgodnie ze swoją wiarą i sumieniem. Jego szef stwierdza, że teraz pewnie zajmie miejsce Robba na liście idoli swojego syna. A skoro już o tym mowa, przyszedł by przydzielić mu kolejne zadanie, którym ma się zająć razem z Catherine zaraz po powrocie do pracy. To mówiąc, wręcza mu przedruk maila, jaki otrzymali od prawnika Tony'ego Robba, dotyczącego pogróżek i oskarżeń o bycie mutantem.


Wkrótce, agenci spotykają się z prawnikiem rodziny Robbów, która wprowadza ich w rodzinne sekrety: Tony, tak samo jak jego ojciec, jest mutantem - wydziela oleistą substancję, która załamuje światło tak, że może wizualnie zmieniać położenie. Jednak, tak samo jak ojciec, Tony nigdy nie chciał wykorzystywać tej zdolności i skupił się na ukrywaniu jej. To wymagało koncentracji, którą osiągnął dzięki nauce gry w baseball, przy okazji stając się najlepszym pałkarzem w historii. Wszystko było utrzymywane w tajemnicy i nawet on dowiedział się dopiero w zeszłym roku, po śmierci ojca Tony'ego. Teraz najwyraźniej sekret się wydał i ktoś grozi Robbowi śmiercią, wysyłając listy i maile. Razem z Tonym zdecydowali się jednak przyjąć inną strategię i po zawiadomieniu FBI zamierzają publicznie ogłosić, że Robb jest mutantem zaraz po tym, jak pobije rekord homerunów. Zaraz potem, chce przejść na emeryturę i zająć się walką o prawa swojej mniejszości, idąc w ślady Muhammada Ali. Dodaje, że mają w tej sprawie poparcie X-Men oraz radykalnej organizacji TMAN [. Lekko zdziwiona tą ostatnią informacją, Catherine oświadcza, że zaczną dochodzenie od sprawdzenia najbliższego otoczenia. Tymczasem, Kearse przygląda się trenującemu Robbowi, z niewyraźną miną.


W drodze na parking, dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Catherine twierdzi, że ta cała szopka ma na celu tylko napełnienie kiesy Robba, a z walką o prawa mutantów ma niewiele wspólnego. Kearse natomiast zastanawia się, jak ma powiedzieć synowi, że jego idol jest mutantem. Zapytany, mówi, że to oczywiście nic złego, ale sam fakt jest zaskakujący. Kiedy Aaron odjeżdża, a Cathy wsiada do swojego samochodu, z tylnego siedzenia wyłania się jej matka. Bez zbędnych formalności, agentka pyta, czego od niej chce, więc kobieta wyjaśnia, że obecne wydarzenia mogą mieć wielkie znaczenie dla jej organizacji. Robb chciałby zostać drugim Muhammadem Ali, ale przy odrobinie pomocy, może zostać drugim Martinem Lutherem Kingiem - męczennikiem swojej rasy. Cathy ostrzega, że jej zadaniem jest nie dopuścić do tego, na co matka odpowiada, że jej przełożeni mogą do tego nie dopuścić, bo według jej źródeł MCRTF jest tylko przykrywką dla czegoś innego. Catherine odpowiada, żeby darowała sobie teorie spiskowe, a jeśli tylko po to zjawiła się po pięciu latach, może sobie już iść. Matka próbuje przekonać ją, jak ważna jest jej działalność, ale słyszy, że zawsze była ważniejsza od rodziny i całej reszty świata. W końcu Catherine każe jej się wynosić, co też czyni.


Siedząc w pokoju Matthew, Aaron zastanawia się, jak powiedzieć synowi o tym, czego się dowiedział. Żona przekonuje go, że nie może tego ukrywać, zwłaszcza, że Robb jest idolem ich syna. On jednak nie wie nawet od czego zacząć. Nauczyli chłopca, że istnieją zwykli ludzie i mutanci, ale nigdy nie wdawali się w szczegóły, tym bardziej, że opierali swoje nauki na Biblii, a tam nic o mutantach nie ma. Kearse wspomina, że w jego rodzinie uważano ich za pomiot Szatana albo radzieckich szpiegów, a przeważnie był to temat tabu. Teraz jednak tak wiele się zmieniło, że przestał już cokolwiek rozumieć na tym świecie. Widząc jego zakłopotanie, Amy szybko zmienia temat i proponuje, aby wypróbowali sprawność jego nowej ręki w sypialni.


W ciągu następnych dni, Tony Robb coraz bardziej zbliża się do rekordu, podczas gdy jego prawnik negocjuje długoterminowe kontrakty na reklamy. Pewnego wieczoru, kiedy wraca do domu, zastaje na ganku list z pogróżkami, w którym zamachowiec ostrzega go, że zginie na trzeciej bazie. Obojętnie wyrzuca kartkę, ale gdy przychodzi dzień meczu, jest zdenerwowany. W szatni podchodzi do niego agent Kearse, prosząc o autograf dla syna. Nie mogąc się powstrzymać, pyta, czy kiedyś wykorzystał swoje zdolności, żeby oszukać w grze. Tony odpowiada, że raz w szkolnej lidze zrobił tak, żeby wyautować miotacza, ale gdy zobaczył minę ojca, siedzącego na trybunach, obiecał już nigdy tego nie robić. Kearse, niby od niechcenia mówi, że wcale nie musi się ujawniać, ale tylko denerwuje tym Robba.


Gdy zaczyna się mecz, agenci obserwują trybuny w pokoju transmisyjnym. Tony odbija kolejne piłki, a gdy dochodzi do magicznej liczby i zdobywa siedemdziesiąty trzeci homerun, rozpoczyna rundę honorową, nie pomny na groźby. Kiedy jednak zbliża się do trzeciej bazy, wzbiera w nim strach i postanawia skorzystać ze swoich zdolności, by lekko przesunąć swój obraz. Tylko dzięki temu pierwszy strzał trafia go w udo, a drugi w dolne partie pleców. Gdy pada na murawę, agenci natychmiast lokalizują snajpera i ruszają w jego kierunku, zastanawiając się po drodze, jak udało mu się przejść przez ochronę. Gdy docierają na szczyt trybun słyszą dziwne odgłosy i krzyki przerażonego zamachowca. Wyskakując zza rogu, zastają go, obezwładnionego przez Nightcrawler, który natychmiast znika. Niedoszłym zabójcą okazał się być Earl Whitacker - schizofrenik i maniakalny fan San Francisco Giants, któremu ktoś wmówił istnienie spisku przeciwko rekordowi Barry'ego Bonda. Nigdy nie wyjaśniono, kto mu to wmówił i jak udało mu się przemycić broń na stadion.


Leżąc w szpitalu, czasowo sparaliżowany Robb doszedł do wniosku, że nie chce być dobrej woli mutantów, ani drugim Muhammadem Ali, ale chce wreszcie wieść normalne i spokojne życie. Gdy wreszcie pozwolono mu opuścić szpital, natychmiast zwołano konferencję prasową. Prawnik informuje, że wszystko zostało już przygotowane i wyprowadza go do dziennikarzy. Ledwie jednak Tony dziękuje fanom za wsparcie, zaczynają się pytania o jego związki z ruchami przeciwko mutantom, Trzecim Gatunkiem i producentami mutagennych sterydów. Wszystkie te zarzuty pochodzą rzekomo od źródeł w samym FBI. Słysząc to, Catherine pyta, Kearse'a czy ma z tym coś wspólnego. On nic nie mówi. Robb również postanawia się wycofać, nie ujawniając swojego sekretu.


Wracając do domu, Catherine zastanawia się, czy powinna urodzić dziecko po tym, co przydarzyło się jej pierwszej córce i czego świadkiem była w ostatnich dniach. Na werandzie zastaje swoją matkę, która twierdzi, że FBI sprytnie postąpiła, niszcząc autorytet Robba, kiedy nie udało się zabić jego samego. Ostrzega ją, że "oni" nie cofną się przed niczym. Cathy nie słucha i wchodzi do środka, zamykając jej drzwi przed nosem. Ramon mówi, że nie wpuścił jej matki, chociaż siedziała tam od kilku godzin, bo wiedział, że nie chciałaby tego. Mówi też, że muszą wreszcie porozmawiać o dziecku, ale ona odpowiada, że nie dzisiaj i idzie na górę.


Kearse nigdy nie powiedział synowi prawdy o Tonym Robbie, ale ten dowiedział się od kolegów lub z telewizji i natychmiast wyrzucił wszystko, co tak długo zbierał. Tego wieczoru, wracając do domu, Aaron znalazł w śmietniku kij i piłkę, Przypomniał sobie, jak grywał kiedy był dzieckiem i zapragnął sprawdzić, jak mu pójdzie teraz, za nową, bioniczną ręką. Podrzucił więc piłkę i uderzył ją tak mocno, że rozpadła się w locie. Po raz pierwszy od dawna poczuł się silny.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

X-Factor vol. 2 #2

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.