Avalon » Serie komiksowe » Cable & Deadpool » Cable & Deadpool #25

Cable & Deadpool #25

Cable & Deadpool #25

"Living Legends"

Postacie
Zapowiedź

Cable rules! Dosłownie: Odzyskał swoje zdolności i stworzył raj na ziemi, który zagroził stabilności dotychczasowego porządku świata. Ale czy to na pewno ten sam stary Cable? O tym spróbuje się przekonać Captain America. (Uwaga! Potwierdzono, że C&D będzie wydawany conajmniej do numeru 36! Yuppi!)

Cytat

Nick Fury: "Wanna hear the three contingency plans they [SHIELD] drew up to stop Cable before he escalates his big plan to 'save the world'? Option one: nuke Cable. Option two: nuke Providance. Option three: nuke the World."

Streszczenie

Chociaż Nick Fury ukrywa się ostatnimi czasy [uwaga, wbrew informacjom z ostatniego numeru, tutaj dostosowujemy się do oficjalnej wersji, wynikającej z wydarzeń w Secret War i New Avengers - Gil], znalazł chwilę, by skontaktować się przez hologram ze Stevem Rogersem i poprosić o pomoc. Ponieważ on sam, Avengers jaki i SHIELD byli ostatnio bardzo zajęci, stracili z oczu Cable'a, który tymczasem nie próżnował, tylko załatwiał różne swoje sprawy, spotykając się i układając zarówno z tymi dobrymi, jak i złymi. Teraz Fury jest przekonany, że wszystkie te działania, z kradzieżą Stożka Ciszy na czele, mogą być częścią jego planu przejęcia władzy nad światem, dlatego chce, żeby Captain America w cywilu przeniknął na Providance i ostatecznie potwierdził jego zamiary. W przeciwnym razie, SHIELD wprowadzi w życie któryś ze swoich planów uporania się z Cablem, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ każdy opiera się na bombie atomowej.


Dwa dni później, Captain, jako Roger Stevens, przybył na Providance z grupą uchodźców. Następny tydzień spędził na nauce przystosowania do nowego środowiska, a następnie został przydzielony do oddziału prac publicznych, co w praktyce oznaczało malowanie budynków. Kolejne dni spędzał na rozmowach z innymi mieszkańcami wyspy i wspólnych rozrywkach, jak bingo czy uliczne kino - i jak sam przyznaje, pierwszy raz od dawna naprawdę dobrze się bawił. Następnie zorganizował sobie przeniesienie do grupy transportowej, żeby znaleźć się bliżej ekipy rządzącej. Był pod wrażeniem tego, w jaki sposób ludzie tak odmienni jak Kriek i Preser John mogą współpracować ze sobą dla wspólnego dobra. Któregoś dnia zobaczył Summersa, jak przechadzał się wśród ludzi i obserwował ich. Przyjrzał mu się uważnie i stwierdził, że nie ma on w sobie nic z szalonych megalomaniaków, jak Hitler czy Stalin.


Któregoś wieczoru, kiedy Steve wrócił do swojego pokoju, Cable czekał tam na niego - rozłożył jego kostium na fotelu i bawił się tarczą, stwierdzając, że zawsze wydawała mu się cięższa, gdy ją nosił. Aby rozwiać jego wątpliwości, powiedział, że wiedział o obecności Rogersa na wyspie jeszcze przed jego przybyciem, a mimo to pozwolił mu swobodnie poruszać się, gdzie tylko zechciał i obserwować. Kiedy Captain America zażądał zwrotu swojej tarczy, Nathan spokojnie odpowiedział, że kiedyś to była jego tarcza, więc chętnie powalczyłby o nią.


Tymczasem w Waszyngtonie, Irene Merryweather rozmawia ze swoim informatorem na temat działań Komisji Do Spraw Aktywności Nadludzkiej, zmierzających do kontroli lub przynajmniej obserwacji działań wszystkich superbohaterów. Słysząc, że Komisja chce wprowadzić pluskwę do systemów Providance, Irene z niesmakiem stwierdza, że chyba będzie potrzebowała pomocy Deadpoola.


Gwoli ścisłości, Wade zakrada się w tym czasie do wieży Starka, aby ukraść coś, o co poprosił go Nathan, a przy okazji postraszyć ciocię May.


Podczas gdy Steve przebiera się w swój kostium, Cable opowiada mu, jak tarcza przetrwała aż do jego przyszłości i że kiedyś musiał zasłużyć sobie, by ją zdobyć. A chciał ją zdobyć, by podnieść morale swoich żołnierzy i zasłużyć na miano przywódcy. Wciąż chce sobie udowodnić, że zasługuje na to miano, dlatego namawia Kapitana na sparring, chociaż oboje wiedzą, że nie ma takiej konieczności. Ponieważ obaj są gotowi, można zaczynać.


Już w następnej sekundzie, obaj walczący wypadają przez okno kwatery Rogersa i lądują na balkonie poniżej. Następny cios zrzuca Cable'a z tarasu, a uderzenie tarczy sprawia, że spada na trawnik, a nie na chodnik. Nate jest pod wrażeniem, ale skoro pozwolił już Kapitanowi na chwilę przewagi, może wreszcie odsłonić swoje karty. Ku zaskoczeniu przeciwnika i wszystkich gapiów, unosi się w powietrze w otoczeniu energii, a potem dłonią z pola siłowego przechwytuje rzuconą tarczę. Steve szybko kojarzy fakty i zgaduje, że ta namiastka telekinezy pochodzi od skradzionych generatorów pola siłowego. Cable gratuluje mu przenikliwości i postanawia pochwalić się inną swoją zdolnością, by pokazać mu kilka ważnych wydarzeń ze swojego życia. Dzięki cyfrowej telepatii, Steve może oczami Cable'a obserwować bitwę, która rozegrała się w odległej przyszłości. Widzi, jak Summers przewodzi grupie żołnierzy w bitwie przeciwko hordom mutantów i sam dokonuje niemożliwego, by zdobyć artefakt z zamierzchłej przeszłości, który przywróci im nadzieje na zwycięstwo - tarczę Kapitana. Gdy z nią staje na czele oddziału, wszyscy żołnierze idą za nim, wykrzykując hasła wolności i sprawiedliwości. Teraz to Steve jest pod wrażeniem charyzmy i autorytetu Nathana. Ten przyznaje, że nosił jego tarczę przez wiele lat, zanim stracił ją, razem z ręką, a gdy jego frakcja przegrała w wielkiej wojnie, cofnął się w czasie, by tej wojnie zapobiec - początkowo przez zabicie Apocalypse'a, ale później zrozumiał, że przyszłość można zmienić tylko zmieniając umysły ludzi. Ponieważ dalszy pojedynek nie ma sensu, proponuje rozmowę na osobności.


Kiedy oddalają się od tłumu gapiów, Cable wreszcie wyjaśnia, o co tak naprawdę chodzi: Chociaż podziwia długotrwały wkład Rogersa w walkę o lepszą przyszłość, musi przyznać, że jego wkład jest większy. Z całym szacunkiem, stwierdza, że jego pogląd na kwestię wolności i sprawiedliwości jest mocno ograniczony, bo chociaż Steve myśli w perspektywie lat, on ma szerszy punkt widzenia, sięgający mileniów i chociaż Rogers inspirował ludzi przez dziesiątki lat jako Captain America, on robił to równie długo z pozycji generała i przywódcy. Steve zwraca uwagę, że dzisiejsi ludzie nie myślą w perspektywie mileniów i mogą nie zrozumieć jago celów, ale Nathan twierdzi, że przynajmniej chce dać im szansę. Captain mówi, że bohaterowie znowu spróbują go powstrzymać, ale Cable rozumie ich - jest świadom, że gdyby wiedzieli to samo co on i mieli szansę działać, zrobiliby to samo, bo wszystkie problemy wynikają z braku zrozumienia. Prosi jednak, by nie popełnił błędu i opowiedział się po właściwej ze stron. Na zachętę dorzuca informację, że podczas niedawnej walki Avengers z Thunderbolts [bodajże New Thunderbolts #14 - niepewny Gil], Komisja Do Spraw Aktywności Nadludzkiej wykorzystała okazję, by zainstalować unikatowe systemy szpiegowskie w wieży Starka i oferuje się unieszkodliwić je, jeśli tylko poproszą go o to. Nie chciałby, żeby Steve uznał o za groźbę czy próbę przekupstwa, a jedynie pomocną dłoń. Teraz odlatuje już, ale na pożegnanie oferuje mu możliwość pozostania na wyspie, jak długo zechce, doceniając fakt, że zechciał tu przybyć i przekonać się na własnej skórze, jak to wygląda, w przeciwieństwie do urzędników, którzy szpiegują ich przez satelity. Po krótkim namyśle, Steve postanawia zostać jeszcze trochę i dokończyć pracę w sektorze prac publicznych.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Cable & Deadpool #25 Cable & Deadpool #25

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.