Avalon » Serie komiksowe » X-Factor vol. 3 » X-Factor vol. 3 #12

X-Factor vol. 3 #12

X-Factor vol. 3 #12

"X'd Out" - part 3

Postacie
Zapowiedź

Ostateczne starcie z Trypami i Singularity nastąpi właśnie tutaj. Czy przy okazji X-Factor odkryją prawdę o M-Day i zdołają ocalić ex-mutantów przed strasznym losem? A jeśli im się uda - co potem?

Cytat

Tryp do Layli: "When chaos battles order, a balance is reached. When two chaotic forces battle… expect the unexpected."

Streszczenie

W przyszłości świat będzie wyglądał inaczej. Zmienią się standardy normalności i cywilizacji. Dominująca niegdyś ludzkość będzie kryć się w kanałach, walcząc o resztki pożywienia, zdziesiątkowana w myśl hasła: "no more humans". Nową dominującą społecznością staną się mutanci, którzy ponownie urosną w siłę i odzyskają utraconą potęgę. To oni wprowadzą nowy porządek - a właściwie, chaos. Oni stworzą nową cywilizację - a właściwie, doprowadzą do upadku starej. Znajdą się jednak w owym czasie tacy, którzy dostrzegą, że coś złego i niewłaściwego dzieje się ze światem. Taką osobą jest Damian Tryp - jedną z jego naturalnych zdolności jest jednoczesne istnienie we wszystkich punktach czasu, tak samo ziemskiego, jak i swojego własnego. Jednakże, przyszłość pozostaje zmienna, dlatego też jego przyszłe wcielenie jest postacią niematerialną, zawieszoną pomiędzy planami istnienia. Fakt ten bywa przydatny, na przykład kiedy oddział przeciwników atakuje laboratorium, w którym przebywa, ale nie mogą go zabić. Albo też jeśli chodzi o przechowywanie wspomnień ze wszystkich wcieleń, które mogą zostać przekazane w czasie.


Stary Damian Trym właśnie kończy opowiadać o przyszłości członkom X-Factor, którzy wtargnęli do jego biura dodają, że to właśnie ich dochodzenie w sprawie decymacji mutantów doprowadzi do zaistnienia takiej przyszłości. Madrox stwierdza, że na pewno da się to wszystko wyjaśnić, ale Rahne nie ma ochoty marnować czasu na gadanie i zmienia postać aby zaatakować Trypa, ponieważ wyczuwa, że w tym miejscu i czasie jest jak najbardziej materialny. Ten jednak chwyta ją za głowę i przekazując błyskawicznie ogrom swoich wspomnień, pozbawia ją przytomności, po czym odrzuca od siebie. Następnie odrzuca także Jamiego, a przy upadku powstaje duplikat, który zaczyna panikować i natychmiast wybiega z biura.


Tymczasem, Layla siedzi w kwaterze głównej i spokojnie wydzwania do wszystkich pizzerii w mieście, zamawiając natychmiastową dostawę pod wskazany adres.


Przed budynkiem Singularity zrywa się wiatr, wiec koordynator akcji saperów zarządza oczyszczenie okolicy, lecz kiedy chce to obwieścić Trypowi zauważa, że ten zniknął. Starszy i młodszy Tryp spotykają się w hallu budynku. Drugi mówi, że zajął się Alix Buchanan, ale pierwszy jest przekonany, że zakładniczka nie będzie potrzebna, bo skoro X-Factor wkroczyli na ich teren, najwyższy czas rozprawić się z nimi ostatecznie.


Niedaleko, Rictor dotarł do plików komputerowych, które dowodzą, że Singularity prowadziła jakieś badania na byłych mutantach i może to mieć związek z wirusem, o którym wspominał Buchanan. Zawiadamia o tym Siryn, ale ona jest w tej chwili trochę zajęta, bo właśnie znalazła imponującą zbrojownię Singularity.


Monet próbuje zająć się Rahne, ale stary Tryp proponuje, że sam powie jej o wszystkim, co zastanie w jej umyśle, a mianowicie o tym, jak odkrycie prawdy o decymacji przez X-Factor przyczyni się do upadku cywilizacji w przyszłości. Chciałby użyć zdolności M, aby przekazać swoje wspomnienia pozostałym, więc ta odsuwa się od niego. Okazuje się jednak, że Tryp może się podłączyć do jej telepatii na odległość i już po chwili wszyscy zostają połączeni siecią energii, a Madrox na własne oczy doświadcza apokaliptycznej przyszłości. Monet natychmiast odpiera psychiczny atak, jednak nie ma wątpliwości, że to co zobaczyli jest prawdą. Jamie nie ma jednak zamiaru poddać się i pozwolić Singularity zabić byłych mutantów, aby ta przyszłość nie doszła do skutku, ale Tryp uprzedza, że cokolwiek zrobią, ktoś umrze, zaś pierwszą osobą będzie Alix Buchanan.


Rzeczywiście, mogłoby tak się stać, gdyby przewożąca ją furgonetka nie utknęła w gigantycznym korku spowodowanym prze kolizję dostarczycieli pizzy, która zablokowała centrum Manhattanu. Po chwili zastanowienia, kierowcy postanawiają spróbować innej trasy, ale w tym czasie ich zakładniczki nie ma już w samochodzie.


Ponieważ Terry przechwyciła rozmowę saperów, najwyższa pora, by razem z Rictorem wycofali się na dach. Gdy wybiegają na korytarz, Siryn zostaje trafiona w szyję strzałką paraliżującą, wystrzeloną przez Trypa juniora, podczas gdy senior odbiera Ricowi skradzione dokumenty. Jednak po ostatnim ataku Theresa nauczyła się dbać o siebie i zażyłą kewlarową obrożę, na której zatrzymała się strzałka, może więc krzykiem powalić napastników. Kiedy jednak próbują się wycofać, wpadają na Madroxa i Monet, niosących nieprzytomną Rahne. Jamie ogłasza odwrót ze względu na zakładniczkę, ale Ric nie chce zostawić dokumentów, które są oczywistym dowodem eksperymentów. Trypowie ostrzegają ich jednak, że w obecnej sytuacji prawo jest po ich stronie, więc obie strony przysięgają sobie, że to jeszcze nie koniec i rozchodzą się.


Po chwili, Trypowie trafiają do zbrojowni, gdzie znajdują duplikat Madroxa, majstrujący przy czymś. Kopia mówi, że oszukała Jamiego i wcale nie jest manifestacją jego strachliwej strony. Jest uosobieniem wszystkiego tego, co zepchnął w głąb podświadomości i pamięta dokładnie pierwsze spotkanie z Trypem, oraz to, jak zabił jego rodziców. Dzięki temu jest też uosobieniem nieprzewidywalności - prawdziwym X-Factorem. To mówiąc, naciska guzik detonatora ładunku wybuchowego, którym się obwiesił i cały budynek wylatuje w powietrze.


Prawdziwy Madrox nagle wyrywa się M i zaczyna spadać z krzykiem. Monet łapie go w locie i pyta co się stało, więc Jamie wyjaśnia, że wraz ze śmiercią duplikatu, wróciły do niego wszystkie wspomnienia. Najgorsze jest jednak to uczucie ulgi, które poczuł ginący duplikat na myśl, że już nie musi nosić w sobie tych wspomnień.


Po powrocie do kwatery głównej, Layla odbiera maila wysłanego z siedziby Singularity przez Rictora, do którego dołączona jest kopia wyników badań nad wirusem. Siedząca obok Alix Buchanan jest wciąż zdezorientowana i nie wie, jakim cudem Layla wiedziała, gdzie ją znaleźć i jak uwolnić. Kiedy Layla idzie do lodówki po mleko, nagle pojawia się przed nią stary Tryp i mówi, że teraz wie, kto jest prawdziwym źródłem przyszłych kłopotów. Żałuje, że muszą być wrogami, a nie partnerami, ale jeszcze bardziej żałuje, że nie ma materialnej postaci, aby ją zabić. Ostrzega więc, że dojdzie jeszcze do starcia między nimi, a wtedy może spodziewać się wszystkiego. Potem znika, zostawiając ją z rozlanym mlekiem.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

X-Factor vol. 3 #12 X-Factor vol. 3 #12

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.