Avalon » Serie komiksowe » Fantastic Four vol. 4 » Fantastic Four vol. 4 #10

Fantastic Four vol. 4 #10

Fantastic Four vol. 4 #10

"Self-Evident Truths!"

Postacie
Zapowiedź

• Ben Franklin był Skrullem!

Streszczenie

Filadelfia, rok 1776. Gdy Thomas Jefferson prezentuje swój szkic Deklaracji Niepodległości, John Adams protestuje, stwierdzając, że zawarty w nim ustęp o zniesieniu niewolnictwa doprowadzi do secesji stanów południowych, zauważa też, że polityk sam posiada niewolników. Jefferson odpiera, że nie mogą zapewniać wolności i niepodległości jedynie części mieszkańców ich nowopowstającego kraju, Beniamin Franklin musi się jednak zgodzić z Adamsem – Kongres nigdy się nie zgodzi na taką treść dokumentu.

Na pokładzie statku Fantastycznej Czwórki rodzina z zaskoczeniem patrzy na Sue, której moce zaczynają wymykać się spod kontroli, sprawiając, że losowe części jej ciała stają się niewidzialne. Wkrótce później Reed wyjaśnia Johnny'emu i dzieciom, że ich własne moce atakują ich organizmy i zapewnia, że ukrywał to przed nimi tylko po to, by nie wywoływać paniki, Valeria stwierdza jednak, że wcale o nich nie myślał i wściekła wychodzi. Johnny również ma im za złe to, że nic mu nie powiedzieli, po chwili przychodzi mu jednak do głowy to, że sam również może paść ofiarą tej choroby. Reed i Sue stwierdzają, że jest to możliwe, zapewniają jednak, że Reed szuka rozwiązania – wszystkie ich ostatnie wojaże były pretekstem do tego, by zebrać próbki materii podobnej do nowotworów ich atakujących i wystawić je na działanie różnych czynników. Wszystkie te eksperymenty doprowadziły go do jednego wniosku – ich choroba nie jest pochodzenia naturalnego. Ktoś ich zaatakował. Pozostaje jednak pytanie – kto?

Rok 1776. Beniamin Franklin nocą krąży po bezdrożach, prowadzony przez futurystyczne urządzenie. W końcu odnajduje miejsce, którego szukał, przybierając swoją naturalną formę Skrull stwierdza jednak, że mimo, iż okolica wypełniona jest promieniowaniem czasowym, "kotwica", która się tu znajdowała, zniknęła.

W laboratorium Reed i Franklin na podstawie wyglądu nowotworów próbują domyślić się, kim jest ich nieznany napastnik. Właśnie przybyła Valeria stwierdza, że to robota Skrullów. Dodaje też, że nadal nienawidzi ojca.

Johnny również jest wściekły, że reszta zespołu nie poinformowała go o tym, co się dzieje i stwierdza, że powinni mu byli zaufać. Gdy Sue próbuje się wyjaśnić, Torch odchodzi, stwierdzając, że traktuje go ona dokładnie tak, jak sama jest traktowana przez męża.

Jakiś czas później. Reed oznajmia, że udają się do Londynu w roku 1953, by spotkać się z Rosalind Franklin, pierwszą osobą, która wykonała zdjęcia DNA. Do tego wie on, że w tamtym czasie Uniwersytet Królewski został zinfiltrowany przez Skrullów, monitorujących ich postępy w dziedzinie genetyki. Gdy jednak wprowadza odpowiednie koordynaty, coś rzuca ich statkiem, a straciwszy kontrolę nad sterami, podróżnicy rozbijają się o taflę wody. Richards bada sytuację, stwierdzając, że znajdują się u wybrzeży Pensylwanii w roku 1776. Ogłasza, że sensory wykryły w okolicy Skrulla, zniknęła za to czasowa "kotwica", którą ukryli na miejscu. A to jeszcze nie koniec ich problemów.

Filadelfia. Właśnie przybyły Ben Franklin przeprasza za spóźnienie, wyjaśniając, że coś zgubił. Adams prosi go, by pomógł mu przekonać Jeffersona, że w obecnej wersji Deklaracja doprowadzi do oderwania się południowych stanów, Franklin odpiera jednak, że powinni im na to pozwolić. Wściekły, John stwierdza, że wtedy ich eksperyment spali na panewce i nie uda im się zrzucić brytyjskiego jarzma.

Podczas, gdy Sue zakłada zmodyfikowany kostium, pozwalający jej ukryć problemy z jej mocami, Reed oznajmia, że znajdujący się w okolicy Skrull wezwał już swoim rodaków, po czym wyjaśnia swój plan – on sam, Johnny i dzieciaki udadzą się do Filadelfii, gdzie ukrywa się zmiennokształtny, podczas, gdy Sue i Ben wyjdą na spotkanie kosmitom. Wyjaśnia, że muszą pobrać próbki ich tkanek, a także wykorzystać części ich statku, by naprawić swój pojazd – który jest w tak złym stanie, że Thing sam musi wyciągnąć go na powierzchnię.

Thomas Jefferson przedstawia swoim współpracownikom ostateczną wersję dokumentu, którą Adams uznaje za arcydzieło – jednocześnie jednak jest pewien, że zostanie odrzucona przez Kongres. Franklin oświadcza, że Thomas przelał na papier swoją duszę, nawet więc, jeśli Deklaracja nie zostanie przyjęta, powinien być on dumny. Po chwili zastanowienia, John proponuje, by przedstawić dokument jako propozycję, którą w razie potrzeby będzie można poddać modyfikacjom, a zrezygnowany Jefferson zgadza się i wściekły wychodzi.

Reed wyjaśnia dzieciom, że Thomas Jefferson był skomplikowanym człowiekiem – z jednej strony był jednym z czołowych działaczy Oświecenia, uważał też jednak, że wszystkie inne rasy są podrzędne wobec białego człowieka. Stwierdza jednak, że historia lubi całkowicie wybielać lub oczerniać postaci, by ludziom łatwiej było ją przyjąć, choć w rzeczywistości nigdy nie jest to tak proste. W tym momencie odzywa się jego wykrywacz Skrullów.

Gdzie indziej ląduje statek kosmiczny zmiennokształtnych, których z miejsca atakują Ben i Sue. Rozgromiwszy kosmitów, Invisible Woman ogłasza, że pokonali ich rasę za każdym razem, gdy ci próbowali dokonać inwazji, więc jeśli jeszcze raz zjawią się na tej planecie, dowiedzą się o tym.

Adams i Jefferson próbują namówić Franklina do pozostania na miejscu, ten jednak oznajmia, że musi odnaleźć przedmiot, który mu zginął, a do tego spodziewa się przybycia gości z daleka. W tym jednak momencie podchodzi do niego Reed, ogłaszając, że przybył odprowadzić go do domu. Gdy Ben nie rozumie, o co chodzi, Richards prezentuje mu swój wykrywacz Skrullów i przemawia w języku kosmity, ten domyśla się więc, że nie ma wyboru. Gdy jednak mają wychodzić, Fantastic zauważa, że jego dzieci rozmawiają z Jeffersonem, odczekuje więc chwilę. Gdy wychodzą, Franklin wyjaśnia, że spytali przyszłego prezydenta o niewolnictwo, jego odpowiedź nie miała jednak żadnego sensu.

Jakiś czas później. Podczas naprawiania statku Reed wyjaśnia, że Skrull-Franklin wykrył ślady promieniowania czasowego i postanowił zbadać sprawę, wiedząc, że ludzkość nie powinna być na pozwalającym na to stopniu rozwoju. Będąc już na miejscu postanowił zamieszać w tworzeniu Stanów, by jak najbardziej przedłużyć istnienie niewolnictwa – a to po to, żeby ludzkość wiedziała, co ją czeka w przyszłości. Dzieci pytają, co zrobią ze schwytanymi Skrullami, Richards wskazuje więc na pasące się nieopodal krowy. To oburza Val, która stwierdza, że jej ojciec nie zważając na nic sam decyduje, co jest właściwe, po czym krzycząc, że go nie cierpi, odchodzi. Reed, choć niepocieszony reakcją córki, każe wszystkim wsiąść na pokład statku, stwierdzając, że bez kotwicy nie będą w stanie wrócić do teraźniejszości w wyznaczonym czasie. Johnny popędza Bena, który właśnie zauważa, że jego kamienna "skóra" zaczyna się łuszczyć...

Autor: S_O

Galeria numeru

Fantastic Four vol. 4 #10 Fantastic Four vol. 4 #10 Fantastic Four vol. 4 #10 Fantastic Four vol. 4 #10 Fantastic Four vol. 4 #10 Fantastic Four vol. 4 #10 Fantastic Four vol. 4 #10

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.