Avalon » Serie komiksowe » Amazing Spider-Man » Amazing Spider-Man #10

Amazing Spider-Man #10

Amazing Spider-Man #10

"The Enforcers!"

Postacie
Cytat

"Spider-Man risks his life day after day with no thought of reward! If a man like him is good... is a hero... then what am I?? Spider-Man represents everything that I'm not! He's brave, powerful and unselfish! The truth is, I envy him! I, J. Jonah Jameson – milionaire, man of the world, civic leader – I'd give everything I own to be the man that he is!"

Streszczenie

Dziwnie wyglądający gangster i jego podwładny czekają z rozpoczęciem akcji na obecność Spider-Mana. Na ich sygnał, inny mężczyna wspina się na koniec masztu. Superbohater spostrzega go i rusza na ratunek, tylko po to, by zostać zaskoczonym jego nagłym wciągnięciem do ukrytego w chmurach śmigłowca. Przestępcy, którym przewodzi Big Man, są zadowoleni, że zrobili żart z herosa i z dobrze wykonanej akcji. Spider-Man próbuje jeszcze zaatakować helikopter, lecz zostaje potraktowany gazem. Widzący to tłum negatywnie komentuje poczynania bohatera, a Big Man jest zachwycony, że publicznie ośmieszył swego wroga.

Niedługo później przestępca pojawia się w pokoju wypełnionym szefami różnych gangów. Chce on stworzyć syndykat zbrodni, któremu on sam będzie przewodził. Kilku gangsterów jednak się z nim nie zgadza. Wtedy na scenę wkraczają Enforcers. Fancy Dan jest mistrzem sztuk walk. Ox posiada wielką siłę fizyczną. Montana jest mistrzem w posługiwaniu się lassem. Big Man rozwiązał pomyślnie kolejną sprawę.

Tymczasem w szpitalu, gdzie leży May Parker, Peter zaskoczony spostrzega Liz Allan i Flasha, którzy przyszli w odwiedziny. Prawdziwy problem to jednak prośba lekarza o transfuzję krwi. Chłopak odmawia, bojąc się, że radioaktywna krew zaszkodzi cioci. Lecz ponaglenia dwójki nastolaktów sprawiają, iż decyduje się na oddanie krwi.

Po wszystkim Peter jest osłabiony i nie ma pełnych mocy. Na szczęście ciocia budzi się i wszystko wygląda na pomyślnie rozwiązane. Niedługo potem May wychodzi ze szpitala i, po sugestii wychowanka, jedzie na wakacje na Florydę z sąsiadami.

Miasto zaś ogarnia fala przestępczości prowadzona przez Big Mana. Policja łapie kogo może, lecz przestępcy zaraz po złapaniu wypuszczani są na wolność. J. Jonah Jameson tymczasem twierdzi, że władze powinny aresztować Spider-Mana, gdyż z pewnością jest on jakoś zamieszany w sprawę. Dziennikarz również twierdzi, że Big Man nie istnieje.

Z powrotem u siebie w biurze, J.J.J. Nakazuje jednemu z pracowników, Fredericowi Foswellowi, napisać serię artykułów "udowadniających", że Big Man i Spider-Man to ta sama osoba. Foswell przypomina o ostatniej porażce z Electro*, lecz szef Daily Bugle nie zmienia zdania. Foswell skarży się na swoje nieszczęście Betty Brant, która właśnie kończy pracę. Przed budynkiem Daily Bugle zostaje jednak zaczepiona przez Enforcers. Żądają oni zapłacenia pożyczki, którą zaciągnęła od Big Mana. Podwajają oni przy tym uprzednią sumę. Zamieszanie spostrzega Peter Parker, idący właśnie do pracy. Chłopak interweniuje, lecz nie chcąc zdradzić swej tożsamości, udaje, że nie jest w stanie zagrozić przestępcom. Gdy odchodzą, Parker pyta się Betty czego od niej chcieli. Brant, bojąc się, że chłopak będzie chciał jej pomóc i się zrani, okłamuje go, że zaszła pomyłka. Parker wyczuwa kłamstwo i chce usłyszeć prawdę. Betty zamiast odpowiedzieć, ucieka.

Jako Spider-Man, nastolatek rusza do akcji i przepytywuje różnych bandziorów na ulicach, aż w końcu udaje mu się dotrzeć do Enforcers. Zaczyna się między nimi walka, lecz osłabiony oddaniem krwi heros, nie jest w stanie jej kontynuować, ucieka więc przestępcom. Kilka minut później spostrzega Jamesona i zaczyna podejrzewać go o bycie Big Manem.

Po powrocie do domu, Peter dzwoni do Betty, jednak ta nie chce z nim rozmawiać. Dziewczyna decyduje się opuścić miasto.

Następnego dnia, Parker dowiaduje się od Jonaha, że Betty Brant znikła bez słowa wyjaśnienia. Od Foswella dowiaduje się, że nie wierzy on w winę Spider-Mana. Chłopak zaczyna coraz bardziej podejrzewać szefa Daily Bugle o bycie Big Manem. By się o tym przekonać wpada na pewien pomysł. Jako Peter Parker publicznie informuje, że wie kim jest Big Man i udzieli tej informacji policji. Flash próbuje wyperswadować mu ten pomysł, lecz Peter nie zmienia zdania.

Zgodnie z przewidywaniami, wieść szybko trafia do Big Mana. Enforcers porywają Parkera i zamykają w celi, sami zajmując się zaplanowanym spotkaniem z przestępcami. Peter przebiera się w Spider-Mana i trafia w sam środek zbieraniny różnej maści złoczyńców. Rozpoczyna się wielka bijatyka, w której dominuje superbohater. W trakcie walki wyrzuca spider-sygnał by zawiadomić policję o spotkaniu. Niedługo potem wszystkich, prócz Big Mana udaje się złapać.

Natychmiast Spider-Man udaje się do biura Jamesona. Tam zastaje go, gdy wchodzi do niego Foswell z jednym ze swych artykułów. Po chwili na miejscu pojawia się też policja, która informuje Jonaha, że wiedzą kim jest Big Man. Jest nim Frederick Foswell. Wszystkie dowody zostały odnalezione w jego samochodzie. Przestępca się przyznaje, a Spider-Man jest oszołomiony obrotem spraw.

Gdy nikogo nie ma w biurze, Jameson pogrąża się w ponurych myślach, w których pogardza sobą za własną pazerność i chciwość. Zazdrości bezinteresowności Spider-Manowi, dlatego chce go zniszczyć.

W domu Peter odnajduje pocztówkę od cioci, lecz ani słowa od Betty. Wyczuwa, że dziewczyna znajduje się w niebezpieczeństwie, lecz nie wie, jak jej pomóc. W tym samym momencie Betty rozpacza nad swoim losem. Jej jedyna nadzieja jest w Spider-Manie. Jak jednak może się z nim skontaktować?

* Porażce, która miała miejsce w "The Amazing Spider-Man" #9.

Autor: Mr. M

Galeria numeru

Amazing Spider-Man #10

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.