Avalon » Serie komiksowe » Tales of Suspense » Tales of Suspense #46

Tales of Suspense #46

Tales of Suspense #46

"Iron Man Faces the Crimson Dynamo!"

Postacie
Cytat

"- You look ridiculous, Vanko... Like a human dynamo!

- Precisely, what I am comrade!"

Streszczenie

Najważniejsza osoba w ZSRR właśnie wkracza do laboratorium profesora Vanko, znanego jako Crimson Dynamo. Nawet przywódca komunistycznej potęgi obawia się mocy genialnego naukowca, który ironicznie się do niego zwraca, świadom swej pozycji. Vanko ma zaprezentować swój nowy wynalazek, którym jest dziwaczny kostium. Na początek mechaniczna kopia Iron Mana atakuje wodza narodu, lecz Crimson Dynamo za pomocą swego kostiumu powoduje zwarcie we wszystkich urządzeniach w zbroi udającej wroga maszyny, powodując jej eksplozję. Następnie na odległość kontroluje czołg, zmierzający prosto na komunistycznego lidera. Pojazd zatrzymuje się dwa cale przed przerażonym najważnieszym towarzyszem w kraju. Vanko natychmiast ze znacznej odległości sprawia, iż czołg zostaje kompletnie zniszczony. Crimson Dynamo dostaje więc zadanie do wykonania. Ma się udać do Stanów Zjednoczonych, sabotować działania Anthony'ego Starka oraz pokonać Iron Mana. Radziecki superprzestępca nie wie jednak, że nagrodą za jego działania ma być śmierć.

 

Dwa tygodnie później odbywa się w jednej z baz Starka próbny lot nowej rakiety. Obserwują ją m.in. "Happy" i "Pepper", która nie szczędzi nowemu szoferowi sarkastycznych przytyków. Rozmowę niechcący podsłuchał Tony, który postanawia skorzystać z pomysłu Hogana, mającego nadzieję, iż Iron Man przypilnuje lotu. Okazuje się to być słuszną decyzją, gdyż z oddali Crimson Dynamo niszczy elektronikę wewnątrz startującej maszyny. Ta zagrożona jest rozbiciem, lecz złoty heros pojawia się w samą porę, ratując załogę i stawiając rakietę na ziemi. Po zbadaniu jej, wszyscy są w szoku, niezdolni odpowiedzieć na pytanie o źródło tak rozległych zniszczeń w elektronice. Tymczasem Crimson Dynamo postanawia zająć się innymi fabrykami Starka.

 

Od tej pory, niemal codziennie, w różnych fabrykach Tony'ego dochodzi do wielkich zniszczeń najnowszych wynalazków. Elektryczne układy w dziesięciu punktach produkcyjnych zostają doszczętnie zniszczone, a spowodowane przez nie eksplozje poważnie uszkodziły wszystko wokół. Rząd decyduje się cofnąć kontrakt na produkcję broni i urządzeń obronnych Starkowi, jeśli ten w najbliższym czasie nie upora się z problemem. Gdy kolejne fabryki zostają zniszczone, w Waszyngtonie pojawia się podejrzenie, że prawdopodobnie Tony sam sabotuje swoją pracę. Padają oskarżenia, iż jest on komunistycznym szpiegiem, który wpierw sprawił, że cały kraj polegał na jego wynalazkach, a teraz może stać się bezbronny i zacofany w porównaniu do komunistów. Zaczyna się śledztwo w tej sprawie.

 

Tymczasem Tony, Hogan i Potts zastanawiają się co mogą zrobić w tej sprawie. Niestety, nie im nie przychodzi do głowy. Gdy Stark i jego pracownicy bezowocnie rozmyślają, Crimson Dynamo przypuszcza kolejny atak. Tym razem na samą siedzibę Tony'ego. Vanko bowiem nie czerpie żadnej przyjemności z niszczenia fabryk, chce więc zmierzyć się z Iron Manem.

 

Stark wraz z Harry'm i "Pepper" zostają zaskoczeni, gdy w gabinecie wokół nich i całej fabryce zaczynają eksplodować wszystkie układy elektryczne. Multimiarder każe swym podwładnym powiadomić straż, sam zaś przebiera się w Iron Mana, przebija się przez ścianę gabinetu i spostrzega postać Crimson Dynamo, szukającego złotego superbohatera.

 

Vanko dostraja swój kostium do częstotliwości urządzeń wroga, atakuje i... nic się nie dzieje. Iron Man, który bazuje na transystorach, wytworzył wokół siebie elektryczne pole ochronne. Dynamo przepuszcza więc energię przez ziemię, lecz superbohater wznosi się w powietrze unikając zagrożenia. Następnie wdaje się w rozmowę z superprzestępcą, który przyznaje się do zniszczeń, jakich dokonał, nie wiedząc, iż wszystko jest nagrywane. Iron Man potem używa okolicznych drzew, które układa wokół Crimson Dynamo, sprawiając, iż jest on uwięziony, gdyż nie potrafi latać oraz nie ma zwiększonej siły. Przestraszonego Vanko, heros zabiera ze sobą w powietrze i mówi mu, że wleci do wody, co natychmiast skończy się ich śmiercią. Przedtem jednak daje mu do wysłuchania stworzone przez siebie nagranie, w którym, udając przywódcę radzieckiego, stwierdza, że nagrodą za służbę Crimson Dynamo będzie śmierć. Fortel się udaje i Vanko poddaje się, stwierdzając, że nie będzie pracował dla barbarzyńskiego, zdradzieckiego systemu. Iron Man proponuje mu więc posadę naukowca w swojej fabryce i służbę Stanom Zjednoczonym, które doceniają geniuszy i pomagają ludzkości. Vanko przyjmuje ofertę i w zamian wydaje siatkę szpiegowską, a ich pieniądze przeznacza na odbudowę zniszczeń, jakich dokonał.

 

Na koniec lider komunistów kipi ze złości, obiecując, że następnym razem pokona znienawidzonych wrogów.

 

 

Ponadto ukazały się historie science fiction ”The Gargoyles“ oraz „Mr. Flubb’s Flashlight“.

Autor: Mr. M

Galeria numeru

Tales of Suspense #46

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.