Avalon » Serie komiksowe » Captain America » Captain America #616

Captain America #616

Captain America #616

"Origin"

Postacie
Zapowiedź

Świętuj z nami 70-lecie postaci! Steve Rogers i Bucky Barnes muszą stawić czoła reperkusjom Sądu nad Captainem Americą. Zapomniany obraz z Capem z czasów II WŚ przywołuje różne wspomnienia u Steve'a Rogersa. Captain America pada pod zaklęciem Barona Blooda w nieopowiedzianej dotąd historii Invaders!

Streszczenie

Captain America. Pierwszy superbohater na świecie. Narodził się w wyniku eksperymentu. Wykuty w walce. Zaginiony przez dekady. Nadal jest największym bohaterem ameryki.


"Gulag" Part 1
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Mike Deodato

Postacie:
•    Bucky,
•    Ursa Major, Captain America
•    Nocilai, Crimson Dynamo [Ivan Petrovich]

Bucky jest więziony w rosyjskim gułagu. Tam w nocy jest zmuszany do walk z innymi więźniami. Dziś walczy z Ursa Major.

Podczas ostatniej wizyty Steve'a nie wspominał mu o tym. Został tu osadzony za rzekome morderstwa radzieckich obywateli wykonanych bez rozkazu w latach 80. Rząd USA wynegocjował, że co jakiś czas ktoś z Avengers będzie sprawdzał warunki, w jakich jest przetrzymywany. Naczelnik na samym początku ostrzegł go, że w razie ucieczki będzie zbiegiem nie tylko w Rosji, ale i w Ameryce. Szybko został zapędzony do ciężkich robót wraz z innymi więźniami. Przez innych traktowany był jak ktoś obcy. Pewnego dnia na stołówce podszedł do niego koleś w obstawie dwóch goryli. Kiedy Bucky go nie rozpoznał, kazał jednemu z ludzi powalić bohatera, ale szybko odeszli, aby nie prowokować strażników.

Po tym wydarzeniu naczelnik odprowadził go do celi. Jeżeli to się powtórzy, to bohater wyląduje w karcerze. Tłumaczy też, że mężczyzna, którego nie rozpoznał, był kiedyś Crimson Dynamo. Był czwartą osoba noszącą tą zbroję. Kiedy sprzeciwił się swoim pracodawcom, ci wysłali Winter Soldiera, aby go złapał. Po tym zdarzeniu został skazany na ciężkie roboty do końca życia. Wieczorem przyszła po niego para strażników. Na dziedzińcu czekał już na niego Ivan. Tłumaczy bohaterowi, że to on naprawdę rządzi w tym więzieniu. Jak wielu tutaj nienawidzi go, ale tylko on może coś z tym zrobić. Naczelnik powiedział mu o inspekcjach bohaterów, ale dodał, że jeśli zginie w walce z innym więźniem, nic nie będą w stanie na to poradzić.

Teraz James musi walczyć z Ursa Major na śmierć i życie i nie idzie mu najlepiej. Pozwolono mu zachować jego mechaniczną rękę, ale ustawiono ja na siłę zwykłego człowieka.


"Must There Be a Captain America?"
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Ed McGuiness

Postacie:
•    Captain America, Agent 13
•    Bucky, Namor, Toro, Human Torch, Iron Man, Thor, Quicksilver, Hawkeye, Falcon, Nick Fury
•    Red Skull, Master Man, Dr. Doom

Steve siedzi w ciemnym pokoju i ogląda kroniki wojenne o jego działaniach w czasie II WŚ. Znajduje go Sharon. Domyśla się, że spotkanie prezydentem nie poszło najlepiej. Ogląda te nagrania tylko kiedy ma depresję. Rogers stara się uniknąć odpowiedzi, ale kobieta nie pozwala mu na to. W końcu przyznaje, że prezydent nie jest w stanie zrobić nic, aby uwolnić Bucky'ego. Do tego po raz kolejny poprosił go, aby znów został Captainem. Sam nie jest w stanie pomóc przyjacielowi, ponieważ wszystko co zrobi, zostanie potraktowane jak międzynarodowy incydent. Tęskni za wojną. Tam wszystko, co robił zależało od niego. Wspomina jedną z walk z Red Skullem.

Wraz z Invaders szturmowali zamek. Próbował powstrzymać Master Man, ale Namor wykorzystał go jako taran do otwarcia bramy.

Później Steve przechadza się po ulicach. Zastanawia się, czy chce dalej być Captainem. Wspomina swoje szkolenie, odprawy i moment, kiedy pierwszy raz założył ten kostium. Przypomina sobie także jego wybudzenie z lodowej śpiączki i późniejsze walki u boku Avengers. Ta rola kosztowała go naprawdę dużo podczas Civil War.

Ostatecznie trafia do małej restauracji gdzie czeka na niego jego stary przyjaciel Wally. Razem grają w szachy. Steve prosi przyjaciela o pomoc w podjęciu decyzji. Czy świat potrzebuje Captaina? Staruszek tłumaczy mu, że w dzisiejszych czasach ten naród potrzebuje symbolu bardziej niż kiedykolwiek. Nie rozwiewa to jednak dylematów Rogersa.


"Opaque Shadows"
Scenariusz: Howard Chaykin
Rysunki: Howard Chaykin

Postacie:
•    Captain America
•    Jennifer Grimaldi, Jenny, Mike Grimaldi

Na aukcji sprzedawany jest portret Captaina z czasu II WŚ. Licytacji przygląda się Steve. Wspomina sytuację, kiedy ten obraz był malowany.

Zaprzyjaźnił się z kobietą, która na obrazie czyści jego tarczę. Steve czuł się nieswojo, kiedy ktoś inny trzymał jego ukochany kawałek metalu. Później kobieta śmiała się z niego z tego powodu. Oboje udają się na cmentarz gdzie mogą być sami. Jej mąż zaginął podczas wojny, a ona nie ma zamiaru smucić się do końca życia. Para całuje się. 

Kilka dni później Jennifer przedstawia mu swojego męża. To prawdziwy cud, że udało mu się wrócić. Później w pracowni malarskiej kobieta zwierza się Captainowi, że jej mąż jest jakis inny. Steve próbuje go usprawiedliwiać.

Jakiś czas później Mike włamał się do tajnej fabryki i po drodze zabił strażnika. Złapał kilku naukowców. Aby pokazać im, że nie żartuje zabija jednego z nich. Przyznaje, że nie jest tym za kogo się podaje. Jest szpiegiem Red Skulla. Wszystko słyszy Jennifer, która właśnie weszła do pokoju. Mężczyzna zabiera tajne dokumenty i porywa kobietę. Wybiegają na dach, gdzie czeka na nich helikopter. Na miejscu pojawia się Cap. Szpieg strzela do niego, ale pociski odbijają się od tarczy. Kiedy śmigłowiec startuje kobiecie udaje się wyskoczyć. Steve łapie ją i udaje mu się wcześniej rzucić tarczą. Ta uderza w wirnik i powoduje eksplozję.

Ostatecznie Steve kupuje obraz za 350 000$. Przy okazji zauważa kobietę, która wygląda identycznie jak Jennifer. Okazuje się, że to jej wnuczka.


"Spin"
Scenariusz: Cullen Bunn
Rysunki: Jason Latour

Postacie:
•    Captain America
•    Nate, Lisa, Darla, Jimmy, Mr. Haney
•    MADAK

Redfield w Oklahomie. Dzień wcześniej w miasteczko i okolice uderzyło kilka tornad. Cap przybył na miejsce, aby wesprzeć Gwardię Narodową i podnieść morale mieszkańców. W pewnej chwili podchodzi do niego nastolatek. Wraz z grupą przyjaciół jadą pod miasto, gdzie burza najmocniej dała o sobie znać. Chcieliby, aby Cap pojechał z nimi. Steve zgadza się od razu. Jadą na przedmieścia. Mieszkała tu samotna uboga rodzina, która stroniła od innych. To samotny ojciec z grupką dzieci. Chcą się upewnić, że nic im nie jest. Na podwórku za domem znajdują dziwny właz. Cap otwiera go i schodzi na dół. Okazuje się, że to opuszczony skład A.I.M. Włącza się alarm i Steve wychodzi na zewnątrz. Tam czeka na niego właściciel posesji ze strzelbą. Zbiera on wszystkich intruzów w jedno miejsce. Kiedy jedyna fabryka w okolicy zbankrutowała to pieniądze z A.I.M. nie dały im zginąć. Podczas gdy kłoci się z Captainem na temat moralności tej decyzji, z włazu coś wychodzi. To małe roboty, które atakują farmera i jego syna. Steve rozpoczyna walkę. Pod koniec daje się zaskoczyć jednej z maszyn, ale ratuje go jeden z nastolatków. Po walce każe on dzieciakom wracać do miasta i opowiedzieć wszystkim co znaleźli. Captain ma zamiar przeszukać całe miasto i znaleźć odpowiedzi.


"Operation: Tooth Fairy"
Scenariusz: Mike Benson
Rysunki: Paul Grist

Postacie:
•    Captain America, Bucky, Namor, Human Torch
•    Captain Dawson, Dr. Leo Jacobsen
•    Baron Blood, Captain Viktor Oberheuser

Cap i Bucky walczą z nazistami w zamku w Rumunii. Udaje im się pokonać kilku napastników, ale Cap wyraźnie nie jest w formie. Na miejscu pojawia się Baron Blood. 

W innej części zamku Namor i Human Torch przesłuchują niemieckiego kapitana. Dowiadują się od niego, że naziści przestali ufać Bloodowi i szukali lekarstwa na jego jad. Naukowca, który bliski jest uzyskania odpowiedniego specyfiku, pryetryzmuj w lochach. Namor leci, aby go uwolnić.

W zamku Cap podejmuje nierówną walkę przeciwko wampirowi. Jest osłabiony przez jego jad. W pewnym momencie załamuje się pod nimi podłoga. Steve spada na ziemię i leży nieprzytomny. Baron podchodzi do niego i ma zamiar wgryźć się w jego szyję.

Namor i Human Torch odnajdują naukowca. Dowiadują się, że nie ma żadnego lekarstwa. Czasami efekt przynosi wstrzyknięcie ofierze krwi Barona, ale nie jest to pewne i bezpieczne. Później wszyscy ruszają w pogoń za wampirem. Pod kolejnym zamkiem Cap daje swój pistolet Bucky'emu. Jeśli zacznie się zmieniać, chłopak ma go zastrzelić. Kiedy obezwładniają obstawę okazuje się, że Blood złapał Rogersa i ma zamiar przebić go drewnianym kołkiem. Cap w tym momencie zmienia się w wampira i gryzie swojego oprawcę w szyje. Bucky chce go zastrzelić, ale Human Torch powstrzymuje go. Okazuje się, że wypicie krwi wampira pozwala wrócić Steve'owi do siebie.


"The Exhibit"
Scenariusz: Frank Tieri
Rysunki: Paul Azaceta

Postacie:
•    Captain America, Agent 13
•    Edmund Heidler

Steve spotyka się w kawiarni z właścicielem galerii. Pokazuje mu swoje rysunki Captaina. Chciałby zorganizować ich wystawę. Jego rozmówca nie jest fanem tego rodzaju sztuki, ale rozumie czym jest biznes. Po powrocie do życia Captain, znów jest modny i z pewnością znajdą się ludzie zainteresowani tym tematem. Prawdopodobnie dojdą do porozumienia. W czasie dyskusji Edmund robi rasistowską uwagę w kierunku czarnej kelnerki. Po skończonym spotkaniu mężczyźni żegnają się przed kawiarnią. Steve wsiada do samochodu, gdzie czeka na niego Sharon. Zdobyła akta ich obiektu. To spokojny handlarz sztuką. Mieszka tu od 3 lat. Nigdy nie dostał nawet mandatu. Nie wie, co może ich w nim interesować. Steve bierze jego zdjęcie i maluje mu wąsy. Okazuje się, że to jeden z klonów Hitlera stworzony przez Hate-Mongera. Prawdopodobnie nie ma on pojęcia, kim naprawdę jest. Agent 13 dziwi się, że nie powiedział jej tego wcześniej. Steve tłumaczy, że chciał go najpierw poznać i zobaczyć jakie ma wspomnienia. Dlatego pokazał mu rysunki wojny i Captaina. Jeśli nie wie kim jest, nie ma sensu go aresztować. Na razie będą go tylko obserwować.

W swoim mieszkaniu Edmund parzy sobie kawę, puszcza płytę winylowa, wita się z psem i siada przed sztalugą. Jego mieszkanie pełne jest obrazów, na których są małe symbole swastyki. Teraz kończy obraz ogromnej swastyki i zastanawia się, co to znaczy.


"Crossfire"
Scenariusz: Kyle Higgins, Alec Siegel
Rysunki: Pepe Larraz

Postacie:
•    Captain America, Union Jack
•    Naziści

Czerwiec 1944. Chanson we Francji. Cap i Union Jack mieli się tu spotkać z amerykańskimi spadochroniarzami. Mieli zająć i zabezpieczyć miasto. Niestety, spadochroniarze nie trafili w cel i bohaterowie zostali sami. Zdobycie miasta było proste. Teraz muszą je utrzymać. Obecnie siedzą za barykadą, ostrzeliwani przez piechotę niemiecką i czołg. Powoli wycofują się, aby wciągnąć przeciwników w pułapkę. Kiedy czołg znajduje się w odpowiednim miejscu, detonują pod nim bombę.

Przez następne 2 dni nic się nie dzieje. Bohaterowie obserwują okolicę z dzwonnicy kościoła. Nagle w deszczu rozpoznają sylwetki ludzi i armaty. Przy jej pomocy naziści niszczą most, który herosi mieli bronić. Teraz nie zostaje im nic innego, jak uciekać i nie dać się trafić. Przez kolejne 3 dni muszą co chwilę uciekać przed ostrzałem artyleryjskim. Teraz, bez jedzenia chowają się w jednym z nielicznych ocalałych domów. Słyszą na klatce schodowej kroki. Okazuje się, że to kobieta z dzieckiem postanowiła wrócić do swojego mieszkania. Daje im swoje jedzenie i tłumaczy, że wiele innych osób wraca do domów. Wierzą, że skoro bohaterowie tu są, to wojna zaraz się skończy.

Obaj mężczyźni postanawiają zaatakować. W nocy zakradają się pod pozycje niemiecki i ruszają do ataku. Walka jest zacięta, ale krótka. 2 dni później na miejsce docierają siły aliantów. Okazuje się, że powracający mieszkańcy już prawie odbudowali most. Na pożegnanie, Cap zostawia małemu chłopakowi flagę Francuzką.

Autor: Spell

Galeria numeru

Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616 Captain America #616

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.