Avalon » Serie komiksowe » Captain America vol. 5 » Captain America vol. 5 #5

Captain America vol. 5 #5

Captain America vol. 5 #5

"Out of Time" - part 5

Postacie
Cytat

Captain America : "Well, maybe if your leader hadn't been so obliging when they invaded Poland, you wouldn't have the wolves at your door like this"

Streszczenie

Na pokładzie Helicarriera, Captain America rozmawia z Nickiem Fury. Ostatnie zajścia mocno namieszały w życiu Rogersa, więc teraz potrzebna mu odpowiedź, kto ciągnie za sznurki. Nick wie niewiele, ale może jakiś trop da fakt, iż udało się zidentyfikować ciało żołnierza, znalezione w Londynie. Jak się okazało, żołnierz był członkiem oddziału ex-sowietów, którzy zniknęli wraz z ich przywódcą Lukinem w połowie lat dziewięćdziesiątych. Lukin był ważnym majorem w rosyjskiej armii za czasów zimnej wojny, lecz po upadku systemu, zmiany nie spodobały mu się i uciekł wraz ze swymi ludźmi. Trzy lata temu ujawnił się, ale już jako szef międzynarodowej korporacji Kronas. To jednak koniec informacji na temat Lukina, gdyż nawet KGB nie wie o nim za dużo. Prawdopodobnie był też protegowanym grubej ryby, Karpova. To nazwisko i wspomniana nazwa korporacji, przypominają coś Steve'owi. Kronas była malutką wioską gdzieś niedaleko Stalingradu. Fury nigdy o niej nie słyszał, ale, jak prostuje Captain, to dlatego, iż już nie istnieje. Bohater wraca wspomnieniami do czasu kiedy był tam i po raz ostatni widział Karpova…

Mroźny, późny listopad 1942 roku, na rosyjskim froncie. Przez las brnie grupka niemieckich żołnierzy, a na ich czele jedzie czołg. Nagle, zza drzew wyskakuje Bucky, a zaraz za nim rosyjscy żołnierze wraz z Captainem. Rozpoczyna się walka. Gdy Bucky i sowieccy żołnierze wykańczają nazistowskich piechurów, Cap zachodzi czołg od tyłu i rzutem tarczą eliminuje nieprzyjaciela strzelającego z wieżyczki. Następnie łapie rzucony w niego granat i wrzuca do środka czołgu, kończąc tym samym całą potyczkę. Po chwili, jednemu z rannych wrogów, rosyjski żołnierz przykłada pistolet i strzela bez skrupułów. Bucky'emu nie podoba się to, więc wyjaśnia sprzymierzeńcowi, że nie zabijają jeńców. Rusek tłumaczy, iż zabił, gdyż był to jego kuzyn, który zdradził Rosję i zhańbił jej imię. Był jednym z Hilfswillige - ochotników, rosyjskich więźniów lub dezerterów, którzy u boku nazistów walczyli przeciw swym rodakom.

Captain wraz z reszta Invaders i sowietami obozowali dziesięć mil od Kalach. Był to okres, gdy armia Stalina przygotowywała się do operacji Uranus, polegającej na uwięzieniu niemieckich oddziałów na surowych terenach Rosji, w środku zabójczej zimy, bez możliwości powrotu i zaopatrzenia. Ostatnia wieść niosła, że Niemcy są w posiadaniu sekretnej super-broni. W jednym z namiotów w obozie, Karpov i jego człowiek okrutnie torturują pojmanego faszystę, aby dowiedzieć się gdzie trzymana jest ów broń. Captain przypatruje się temu z niesmakiem, lecz jak sam za chwilę potwierdza w rozmowie z Namorem i Torem, sposób przyniósł efekty. Broń jest trzymana i dobrze strzeżona w małej wiosce Kronas, położonej na północ od ich obozu. Bohaterowie mają wyruszyć tam o świcie. Steve liczy na swych przyjaciół z Invaders, dziwi się też jak Namor wytrzymuje tak niskie temperatury praktycznie bez okrycia. Tej nocy, jak każdej nocy przed ważną misją, Captain nie może spać i stoi zamyślony pośród padającego śniegu. Tak samo ma Karpov, który dołącza do bohatera. W rozmowie, Rosjanin usprawiedliwia swoje okrutne metody, tym, że USA nie ucierpiało w wojnie tak jak Rosja i tym samym Amerykanie nie mogą do końca zrozumieć sowietów. Rogers zna jednak fakty i wie, że Rosja, a właściwie Stalin, sam sprowadził sobie wroga pod drzwi, przyłączając się do ataku na Polskę. Na koniec Cap. instruuje jeszcze Karpova o jutrzejszej akcji, mówiąc, że jeśli chce ją przeżyć, będzie musiał słuchać jego rozkazów.

Nazajutrz rano, Invaders wraz z Karpovem i zebranym przez niego oddziałem N.K.W.D. czekają już w lesie na obrzeżach Kronas. Bucky w tym czasie robi to, co do niego tak naprawdę należało - po cichu, jednego po drugim, morduje żołnierzy strzegących granic wioski. Gdy teren jest pozornie czysty, Buck daje sygnał reszcie do wtargnięcia do Kronas. Niemcy są jednak czujni i już za chwilę teren wioski staje się terenem bitwy. Gdy N.K.W.D. ostrzeliwują się z faszystami i starają się ochraniać bezbronnych mieszkańców Kronas, Toro, Namor i Torch walczą w powietrzu z nazistowskim super "bohaterem", Master Manem. Tymczasem, Captain i Bucky są już prawie przy stodole, w której trzymana jest tajna broń. Nagle, ze środka stodoły zostaje wystrzelony potężny promień energii, niszczący wszystko na swej drodze. To Red Skull stanął za sterami wielkiej broni i teraz strzela gdzie popadnie, niszcząc przy tym doszczętnie wioskę. Bohaterowie nie mogą się nim jednak zająć, gdyż muszą teraz ratować mieszkańców z płonącej wioski. Reszta Invaders także przerwała walkę, by ratować niewinnych, i tym sposobem Skull wraz z Master Manem mają wolną drogę ucieczki. Torch i Toro starają się opanować i ugasić ogień, jednak jest już za późno i cała miejscowość zostaje spalona. Karpov jednakże, bardziej niż zagrożonym życiem mieszkańców, zainteresowany jest super działem, które pozostawił Red Skull. Gdy po rozkazie, jego ludzie chcą wyciągnąć broń ze stodoły, dokonuje się samozniszczenie machiny, najwyraźniej aktywowane wcześniej przez Skulla i cały oddział NKWD ginie wraz z wybuchem. Captain, zdenerwowany ogromem niepotrzebnej śmierci, wrzeszczy na Karpova. Ten odpowiada, mówiąc, że USA i Niemcy mają swoich super żołnierzy i super bronie, a Rosjanie mają tylko swoją zimę. Po odlocie Invaders, Karpov błąkał się jeszcze po ruinach Kronas patrząc na bezmiar dokonanych zniszczeń. Spotkał tam małego chłopca płaczącego nad ciałem matki. Chłopiec nazywał się Alek. Karpov zabrał go ze sobą, obiecując pokazanie, co tak naprawdę znaczy być Rosjaninem.

Na pokładzie Hellicarriera, Steve zastanawia się czy ostatnie wydarzenia mogą być jakoś powiązane z osoba Karpova. Nick raczej odrzuca taka możliwość, gdyż Karpov umarł już dwadzieścia lat temu, a poza tym, jako wysoko postawiony w KGB, pewnie słyszał o śmierci Captaina w 1945 roku. Rogers zwierza się też Fury'emu, że ktoś lub coś miesza w jego umyśle, w jego wspomnieniach. Dlatego potrzebuje transport do miejsca, gdzie będzie mógł skonfrontować prawdę ze wspomnieniami. Nie mówi jednak Nickowi gdzie chce się wybrać. Później, po wyjściu Captaina, Fury wzywa do siebie agentkę Teresę, by ta przygotowała Hyperjet'a dla Steve'a i dowiedziała się, czemu Agentka Thirteen nie daje znaku życia. Teresa pyta jeszcze Nicka czy pokazał już Rogersowi  akta. Ten spogląda na teczkę zatytułowaną Winter Soldier i mówi, że chce być tego na sto procent pewny zanim mu powie i zniszczy jego świat.

Autor: Jim Jaspers

Galeria numeru

Captain America vol. 5 #5

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.