Avalon » Serie komiksowe » Captain America Comics » Captain America Comics #1

Captain America Comics #1

Captain America Comics #1

"Meet Captain America"

Postacie
Streszczenie

Gdy wojna zaczyna zagrażać miłującej pokój Ameryce [LOL - TNA] coraz więcej młodych ludzi wstępuje do armii, jednak wraz z rozszerzonym naborem napływa wielu szpiegów wrogich Stanom. Ich działania prowadzą do sparaliżowania przemysłu zbrojnego, gdy prezydent zwołuje pewnych wojskowych oficjeli i przedstawia im dyrektora FBI, J. Arthura Grovera, który zamierza przedstawić im swój tajemniczy plan. W cywilnych ubraniach mężczyźni wymykają się z budynku i dostają do sklepu z osobliwościami, w którym wita ich staruszka, trzymająca w ukryciu broń. Kobieta prowadzi ich do podziemi sklepu, który okazuje się być przykrywką dla nowoczesnego laboratorium. Staruszka zdejmuje gumową maskę i okazuje się być młodą kobietą - zaufaną agentką X-13. Oficjele zasiadają w pokoju o przeszklonej ścianie, przez którą widzą wątłego młodzieńca i naukowca, wykonującego mu zastrzyk z dziwnej, kipiącej cieczy. Naukowiec wyjaśnia, iż tego samego dnia rano chłopak zgłosił się do armii, lecz został odrzucony z powodu słabej formy fizycznej. Jednak zastrzyk, który otrzymał, powiększy jego tkankę mięśniową i mózgową, zwiększając siłę i intelekt. Rzeczywiście, chłopak na oczach widzów ulega przemianie, a profesor tłumaczy, iż jest on pierwszym z serii super-żołnierzy i nazywa go Captain America. Wtem jeden z oficjeli wyciąga broń i strzela do profesora. Okazuje się być szpiegiem Rzeszy i w ferworze wynikłej walki niszczy fiolkę z cennym serum i zabija agenta Grovera. Wtem Captain America doskakuje do niego i powala jednym ciosem. Przerażony szpieg przewraca się o urządzenia laboratorium i wpada pomiędzy przewody, które palą go żywcem.

Z biegiem czasu Captain America staje się ikoną walki ze szpiegami.

W Camp Lehigh armii Stanów Zjednoczonych, Bucky Barnes - maskotka regimentu – zwraca się do szeregowego Steve'a Rogersa, pokazując mu artykuł w gazecie na temat Kapitana Ameryki. Chłopiec stwierdza, że chciałby być w przyszłości taki, jak on.
Tej samej nocy Bucky bez ostrzeżenia wchodzi do namiotu Rogersa, gdzie ten ubiera się akurat w strój Captaina. Steve stwierdza, że od tej pory będą musieli dzielić ten sekret, a młody Bucky zostaje pomocnikiem bohatera."Case no. 2"

Postacie:
* Captain America, Bucky
* Betty Ross
* Sando, Omar, naziści

Rośnie popularność nietypowego widowiska, w którym Sando i karłowaty Omar przepowiadają przyszłość. Podczas jednego z przedstawień Omar stwierdza, że widzi straszny wypadek w Fort Bix i rzeczywiście, kilka sekund później podczas manewrów wojskowych następuje tam eksplozja.

Szeregowy Rogers i Bucky czytając gazetę zwracają uwagę na tajemniczy duet i postanawiają zobaczyć ich na własne oczy. Podczas widowiska Omar widzi ruchliwą drogę na moście Hilltown i przepowiada jego zapadnięcie się. Steve i Bucky szybko wymykają się z publiczności i przebrawszy w kostiumy spieszą, by zapobiec tragedii. Nie udaje się im jednak nawet wyjść z budynku, gdy słyszą potężny huk, mogący być jedynie zawalającym się mostem. Bohaterowie zawracają i wpadają na scenę, gdzie konfrontują się z Sando i Omarem pytając, skąd wiedzieli o mającym nastąpić nieszczęściu. Wtem Omar rzuca się do drzwi, za nim zaś podąża Bucky. Captain silnym uderzeniem obezwładnia Sando, gdy nagle słyszy kobiece wołanie, dobiegające z garderoby jasnowidza. Tam czeka go jednak zasadzka nazistów, którzy już pochwycili Bucky'ego i Betty Ross, która również zajmowała się tą sprawą. Okazuje się, iż Sando tak naprawdę nazywa się von Krantz i zaplanował łańcuch katastrof, które miały zniszczyć morale narodu. Betty przyznaje, że ze swojego śledztwa wywnioskowała, że to gestapo organizuje ataki, a Krantz wykorzystuje niedorozwiniętego Omara. Te informacje wystarczają Capowi, by bezlitośnie rozprawić się z nazistami, lecz pobitemu Krantzowi udaje się unieść na nogi. W ręku trzyma on bombę i krzyczy, że zabije wszystkich w pomieszczeniu. Bucky naskakuje jednak na niego od tyłu, chwyta bombę i wyrzuca przez okno. Von Krantz i jego banda są skończeni. Betty chce podziękować Capowi za uratowanie jej, lecz ten tylko nakazuje jej pilnować nazistów do przybycia FBI i szybko wyskakuje przez okno wraz ze swoim pomocnikiem.[Bez tytułu]

Postacie:
* Captain America, Bucky
* Rathcone, Kamelon, Strangler
* admiral Perkins, general Ellsworth

W odosobnionej części miasta dziwaczna postać podchodzi do szachownicy. Chwytając jedną z figur stwierdza, że dzisiejszego dnia admirał Perkins daje wykład i że jest on zbyt ważną postacią dla jego planów. Mówi, że admirał Perkins zginie tej nocy. W sąsiednim pokoju zagraniczni agenci wsłuchują się w słowa mężczyzny. Dowodzący nimi - Kamelon - wysyła do akcji dwóch agentów. Gdy jeden z nich zaznacza, że nigdy nie widzieli twarzy wydającego im polecenia Rathcone'a mówi, że wkrótce cała Ameryka go pozna, gdy stanie się jej nowym dyktatorem.

Na wykład przybywa tłum wojskowych, w tym Steve Rogers i Bucky, marudzący, że wolałby tropić bandziorów. Steve tłumaczy mu, że mogą się wiele nauczyć od admirała. Gdy jednak kurtyna się podnosi, oczom publiczności ukazuje się zawieszona na poprzeczce martwa postać przełożonego. Rogers i Bucky wybiegają z sali i dostrzegają mordercę przeskakującego mur. Błyskawicznie przebierają się w kostiumy i rozdzielają, poszukując zbiega. Gdy jednak Bucky przemierza ciemne alejki, jest obserwowany przez zabójcę. W ostatniej chwili udaje mu się usłyszeć odgłos rzucającego się na niego z nożem oprycha i uniknąć ostrza, jednak cios ręką powala go na ziemię. W ostatniej chwili na ratunek przybywa mu Captain, pochwycając mordercę i próbując zmusić go do mówienia. Wtem rozlegają się strzały i szpieg ginie, zabity przez jednego ze swoich. Bucky i Cap nie są w stanie już dogonić wspólników mordercy i postanawiają powrócić do swojego obozu.

Tymczasem w swojej kryjówce Rathcone wybiera kolejny cel - generała Ellswortha. Kamelon do tego zadania wysyła potężnie zbudowanego Stranglera.

Tej samej nocy w obozie szeregowemu Rogersowi zostaje przydzielona specjalna służba trzymania warty przy namiocie generała Ellswortha. Gdy Steve przybywa do namiotu generała zastaje go jednak martwego przy stole, z wyrazem przerażenia zastygłym na nieżywej twarzy.

Następnego dnia Rathcone z zadowoleniem przygląda się nagłówkom gazet. Stwierdza, że wprowadza Amerykę w stan coraz większej paniki i już wkrótce zapanuje nad całym krajem, lecz wpierw musi pozbyć się Kapitana Ameryki. Przekazuje swoim agentom, iż mają przyprowadzić mu Capa i jego pomocnika, jednak mają być oni żywi. Strangler stwierdza, że nie będzie mu łatwo nie skręcić karku młodemu.

W obozie zaczytany Bucky nie spostrzega złowieszczego cienia zbliżającego się do jego namiotu. Okazuje się nim być Strangler, który przekonuje chłopca, by samotnie przyszedł do wskazanej przez niego lokacji, a odnajdzie tajemniczego mordercę.

Później tej nocy Bucky samotnie wyrusza do nędznego budynku i po schodach schodzi do jego podziemi, nie orientując się, że wpadł w pułapkę. Na dole już czeka na niego Rathcone. Gdy młodzieniec próbuje uciec, złoczyńca podkłada mu pod nogę swoją laskę, a w końcu uderza go nią w głowę, pozbawiając przytomności. Stwierdza, że nie zabije chłopca od razu, ale poczeka na przybycie Kapitana.

Z powrotem w obozie Rogers powraca do namiotu, by zastać tam list od Bucky'ego. Natychmiast wyrusza do miejsca opisanego przez jego pomocnika, gdzie zostaje zaatakowany przez Stranglera. Morderca stawia opór Capowi, ale niezawodny cios tego drugiego posyła oprycha do krainy snów. Wtem jednak pojawia się Rathcone, mierząc do Capa z broni. Prowadzi go do pomieszczenia, gdzie siedzi związany Bucky, i pokazuje mu swoją szachownicę. Wyznaje, że gdy wszystkie figury z niej znikną, rozpocznie przejmowanie władzy nad Ameryką. Gdy Rathcone sięga po figury, reprezentujące Bucky'ego i Capa, Rogers silnym kopniakiem przewraca stół na nazistę, wytrącając mu broń z ręki. Pozbawia Rathcone'a przytomności i oswobadza Bucky'ego, który stwierdza, że wkrótce przybędzie tu cała reszta szpiegów, gdyż w żyrandolu wiszącym pod sufitem zamontowany jest mikrofon przekazujący wszystko, co ma miejsce w kryjówce złoczyńcy. Rzeczywiście, wkrótce pojawia się rzesza popleczników Rathcone'a, których Captain pobija, wymachując żyrandolem i używając własnych pięści. Po raz kolejny ratuje też Bucky'ego przed ostrzem noża i pokonawszy resztę szpiegów rzuca się w pościg za ich dowódcą. Rathcone stawia mu opór, roztrzaskując drewniane krzesło na głowie Capa, lecz na tym nie wywiera to większego wrażenia i silnym ciosem obezwładnia on nazistę. Tymczasem Bucky odnajduje dokumenty ukazujące rozmieszczenie wszystkich centrów militarnych i przemysłowych w północnej i południowej Ameryce, których używali szpiedzy. Captain wykonuje telefon do FBI, informując ich o obezwładnionych agentach i wraz z Buckym pod osłoną nocy powraca do obozu. Tam też dowódca pokazuje Rogersowi artykuł o Kapitanie Ameryka i stwierdza, że takich właśnie ludzi potrzebuje w swojej armii. Wzdycha, że chciałby tylko wiedzieć, kim tak naprawdę jest Captain."Captain America and the Riddle of the Red Skull"

Postacie:
* Captain America, Bucky
* major Croy, general Manor, Mildred Manor
* Red Skull [George John Maxon], Slug

Szeregowy Steve Rogers odwozi do domu swojego przełożonego, majora Croy. Niepokoi go list z pogróżkami, jaki major dostał od tajemniczego Red Skulla, jednak Croy stwierdza, że to tylko kiepski żart. Rogers odjeżdża, cały czas mając złe przeczucia. Tymczasem zaczytany wojskowy nie zauważa postaci o czerwonej czaszce zamiast głowy i ze swastyką na piersi, wkradającej się do jego mieszkania. Postać zachodzi go od tyłu i zaczyna dusić. Patrzy wielkimi, hipnotyzującymi oczami w twarz majora, który po chwili opada martwy na ziemię.

Później. Policja znajduje ciało wojskowego, jednak nie jest w stanie ustalić przyczyny jego zgonu. Obserwujący ich zza okna, niezauważony przez nikogo Red Skull jest uradowany ich bezsilnością. Na miejscu są również Steve Rogers i Bucky, którzy korzystając z momentu, w którym nikt na nich nie patrzy, przemykają do sąsiedniego pokoju i przebierają się w kostiumy. Captain America wyskakuje przez okno i wyrusza na poszukiwania mordercy, jednak w ostatniej chwili decyduje, że młody Bucky powinien zostać na miejscu. Chłopak stwierdza, że sam w takim razie odszuka Red Skulla.

Tej samej nocy w swojej kryjówce Red Skull organizuje zebranie swoich popleczników. Jednego z nich, Sluga, wysyła na wartę przed budynkiem. Red Skull wyjaśnia, że najważniejszą rzeczą przy obalaniu rządu są pieniądze, dlatego gdy on będzie się zajmował oficjelami wojskowymi, pozostałe oprychy napadną na bank państwowy. Nazista jest nieświadomy tego, że przez świetlik obserwuje ich Bucky, który trafił na kryjówkę złoczyńców przypadkiem. Chłopak postanawia się wycofać i powiadomić kogoś o tym, czego się dowiedział, jednak fragment boku dachu, o który się opiera, kruszy się i młodzieniec spada wprost przed Sluga. Chłopak stawia oprychowi opór, jednak w końcu zostaje obezwładniony silnym ciosem i przyprowadzony do kryjówki. Red Skull chce wykorzystać Bucky'ego jako zakładnika, by zwabić Kapitana Amerykę, lecz w tej chwili sam Cap wpada do kryjówki i gromi złoczyńców. Cała banda zostaje obezwładniona, jednak Red Skullowi udaje się zbiec przez tajne wyjście.

Następnego dnia w obozie wojskowym ma miejsce test nowego samolotu, przy którym obecny jest George Maxon, właściciel firmy, która go wyprodukowała. Podczas pokazu maszyna staje jednak w ogniu i rozbija się. Będący świadkiem wypadku Rogers jest oburzony tym, iż Maxon bardziej przejmuje się utratą samolotu niż ludzi, którzy w nim zginęli, ale zostaje przywołany do porządku przez swojego przełożonego.
Później Steve rozmawia z Buckym na temat jego podejrzeń co do sabotażu na samolocie. Postanawia zająć się tą sprawą jako Captain America.

Generał Manor żegna się z Maxonem i obiecuje mu, że w sprawie wypadku zostanie przeprowadzone dogłębne śledztwo. Biznesmen mówi mu, żeby na siebie uważał - nikt by przecież nie chciał, by coś się stało takiemu militarnemu geniuszowi, jak on.
W domu generał zastaje swoją żonę wręczającą mu paczkę, która przyszła do niego. W jej wnętrzu Manor znajduje czerwoną czaszkę i list mówiący, że ta noc jest jego ostatnią na tym świecie. Manor ignoruje list, lecz wtem wyrasta za nim postać Red Skulla. Generał wyciąga broń i strzela, jednak jest już za późno - nazista chwyta go za gardło i wpatruje w niego swym śmiertelnym wzrokiem. Po chwili Manor leży nieżywy na podłodze, a Red Skull skreśla jego nazwisko ze swojej listy, na której jako następni figurują sami Captain America i Bucky. W tej chwili do pokoju wbiega z bronią Mildred, lecz widząc ciało męża, w szoku wypuszcza ją z ręki. Złorzeczy Red Skullowi, lecz ten mocnym ciosem pozbawia ją przytomności stwierdzając, że jego "śmierć" jest tylko dla ważnych osobistości. Nagle Skull słyszy czyjeś kroki i oto Captain America rzuca się na niego znikąd. Wywiązuje się walka, podczas której złoczyńca uderza Capa w głowę drewnianym krzesłem, pozbawiając go przytomności. Próbuje go ocucić, by użyć na nim swojego wzroku śmierci, lecz nie zauważa obserwującego ich przez okno Bucky'ego, który wkracza do akcji i odtrąca nazistę od przyjaciela. Daje to Capowi dość czasu, by się otrząsnąć i wrócić do walki. Mocnym ciosem powala Red Skulla, roztrzaskując jego czerwoną czaszkę. Okazuje się, iż była ona tylko maską, pod którą znajdował się nie kto inny, jak George Maxon. Na podłodze nieopodal Bucky odnajduje strzykawkę i Cap domyśla się, iż to właśnie jej używał Red Skull, by zabijać swoje ofiary, jedynie udając, że robi to wzrokiem. Podejrzewa, że to on również stoi za katastrofą samolotu, na co złoczyńca rzuca się na niego. Bucky próbuje go obezwładnić, ale w szamotaninie Maxon przewraca się na igłę, wstrzykując sobie własną truciznę. Bucky pyta Capa, czemu nie powstrzymał złoczyńcy, skoro widział, co ma się zdarzyć, ale Rogers odmawia odpowiedzi. Dzwoni za to do FBI i przekazuje im, co się wydarzyło. Obaj z Buckym wyskakują przez okno.

Na miejscu zbrodni agenci FBI odnajdują ciało Maxona, a w jego kieszeni list od samego Fuehrera, zapewniający go, iż po tym, jak Rzesza podbije Stany Zjednoczone, to właśnie on będzie panował nad przemysłem w całej Ameryce. To wyjaśnia motywy, dla których Maxon zdecydował się spiskować przeciw własnemu krajowi.

Tymczasem Steve Rogers i Bucky odpoczywają w swoim namiocie.

Autor: TheNewlyAwoken

Galeria numeru

Captain America Comics #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.