Avalon » Serie komiksowe » Captain America » Captain America #600

Captain America #600

Postacie
Zapowiedź

Gdzie byłeś, kiedy umarł Captain America? W czasie rocznicy śmierci Steve'a Rogersa spojrzymy na rzeczy, które Cap dokonał w czasie swojego długiego życia... czy może będziemy świadkami najbardziej zaskakującego zwrotu fabularnego od numeru 25.? Dokładniej to doświadczymy obu sytuacji. Dodatkowo wypowiedzi twórców związanych z przeszłością i teraźniejszością bohatera i bardzo specjalny esej napisany przez twórcę Rogersa, Joe Simona.

Cytat

Cytat Luke o koncercie: "Ah. Stop whinin', Barton. I'm the one gotta listen to white boys singing folk music for the next hour."

Streszczenie

Mija rok od śmierci oryginalnego Captaina America. Na schodach sądu, gdzie zginął bohater, reporterka wspomina historię tego symbolu Ameryki. Zastanawia się, co miał zamiar powiedzieć w sądzie podczas procesu o zdradę. Pewne jest tylko to, że jest kilku Amerykanów, którzy nigdy nie zapomną, co robili w chwili tego zabójstwa.

"Sharon Carter's Lament"

Sharon ogląda ten reportaż na Times Square. Ona z pewnością nie zapomni, co wtedy robiła. To w końcu ona pociągnęła za spust i zabiła Captaina. Przynajmniej do tej pory tak myślała. Jej wspomnienia są coraz bardziej klarowne i teraz kojarzy, że obok niej stał mężczyzna, który odebrał od niej pistolet. Z pewnością to kolejny z niewolników Faustusa. Wydaje jej się, że pamięta jeszcze jedną rzecz. Wchodzi do zapuszczonego budynku. Kopniak otwiera jej drzwi, gdzie zastaje kompletnie zaskoczonego mężczyznę. Dwa kolejne kopnięcia powalają go na ziemię. Próbuje się dowiedzieć, o co chodzi kobiecie. Ta odpiera, że chce coś odnaleźć. Wyjmuje urządzenie, który dostała od Fury'ego. Dzięki niemu facet przypomina sobie, co robił, będąc pod kontrolą Faustusa. Szybko dostaje narzędzie zbrodni, po które przyszła. Płacze ze szczęścia – to nie jest zwykły pistolet.

"The Other Steve Rogers"

Grand Director je śniadanie w przydrożnym barze. W telewizji leci materiał o dzisiejszej rocznicy. Barmanka stwierdza, że jej gość jest podobny do zmarłego bohatera. Ten odpiera, że słyszał to już kilka razy i wobec tego, co dzieje się w kraju, chciałby nim być. Po posiłku wychodzi z baru i idzie do swojego samochodu. Zastanawia się, czy to, co przed chwilą powiedział, jest prawdą. Wszystko, co robił w życiu, miało sprawić, aby był Stevem Rogerem. Przeszedł operację plastyczną, zażył serum, walczył z bandytami. Kiedy go przestali potrzebować, został wyrzucony. On za swoje zasługi nie dostał nic, a oryginał został zastrzelony. Cały świat jest zły. Kiedyś ludzie byli bardziej cywilizowani. Widzi, jak dwóch opryszków gmera w jego wozie. Wyjmują jego kostium i tarczę. Puszczają mu nerwy i szybko się z nimi rozprawia. Dziś ludzie niczego nie szanują. Świat potrzebuje Captaina, ale musi znaleźć właściwych ludzi. Ludzi, którzy zasługują na ocalenie.

"The Youth Of Today"

Rikki Barnes szybko znajduje informacje o Isaiah Bradleyu – czarnym Captainie America. Równie szybko znajduje informacje o jego wnuku, który jest dokładnie takich samych rozmiarów, co Patriot. W cywilnych ciuchach jest świadkiem, jak Elijah kłóci się z wicedyrektorem szkoły. Chłopak jest wściekły, że szkoła nie chce zorganizować apelu, aby uczcić pamięć największego z bohaterów. Pedagog tłumaczy się, że w momencie śmierci Steve był oskarżony o zdradę i gdyby zorganizowali apel, mieliby spore kłopoty. Kłótnia kończy się zawieszeniem ucznia. Barnes śledzi chłopaka do jego domu. Przez okno widzi, jakim kaleką został Isaiah, co bardzo ją smuci. Nagle widzi, jak ktoś przemyka się po dachu i rzuca się w pogoń. Kiedy gubi ślad, od tyłu powala ją Patriot. Chłopak chce wiedzieć, kim jest dziewczyna, w dodatku w takim stroju. Rikki chce, aby przedstawił ją nowemu Capowi. Elijah myśli, że to kolejny żart Hawkeye. Widząc nerwową reakcję nastolatki poważnieje i proponuje jej rozmowę. Dziewczyna opowiada swoją historię, o jej walce u boku Capa i o tym, jak tu utknęła. Co dziwne, on jej wierzy. Nie pomoże jej jednak dzisiaj. James nie jest typem człowieka, który potrzebuje pomagiera, poza tym dziś nie jest najlepszy dzień na takie spotkania. Proponuje jej, aby poszła z nim na spotkanie z Young Avengers. Ona z radością przyjmuje zaproszenie.

"Crossbones and Sin"

Więzienie federalne H.A.M.M.E.R. w Colorado. Dwójka strażników robi obchód. Jeden z nich jest niezadowolony z tego, jak łagodnie traktuje się tu więźniów. Po rządach Osborna spodziewał się czegoś innego. Tymczasem więźniowie oglądają reportaż o rocznicy. Po chwili jeden z nich woła Crossbonesa – pokazują go w TV. Media dotarły do tajnej informacji, że to on był snajperem, który postrzelił Steve'a. Kiedy złoczyńca zaczyna wyśmiewać herosa, jeden ze strażników nie wytrzymuje i traktuje go paralizatorem. Przez przypadek wymyka mu się, że w więzieniu przetrzymywana jest też Sin. Ta informacja wzburza więźniem. Łamie kark jednemu klawiszowi i ciosem powala drugiego. Rusza na poszukiwania ukochanej. Po drodze powala kolejnych agentów H.A.M.M.E.R.. W końcu dociera do skrzydła medycznego. Tam odbiera broń jednemu z żołnierzy i przy jej pomocy załatwia następnego. Od lekarzy dowiaduje się, gdzie jest Sin. Wpada do jej pokoju i przeprasza, że nie przybył wcześniej, ale nie wiedział, że ona tu jest. Kiedy się całują, ochrona wrzuca granat gazowy, który ich usypia.

"The Avenger Dylemma"

James, Clint i Luke ćwiczą w sali. Cap specjalnie nie ogląda dziś telewizji. Zaskoczyła go jednak informacja, że H.A.M.M.E.R. próbuje nie dopuścić do imprezy, jaka ma się odbyć w parku. Powodem ma być to, że to zgromadzenie będzie pewnym celem dla złoczyńców. Te działania nie przysporzą Osbornowi sympatii. Barnes ma zamiar się tam pokazać wieczorem i to w kostiumie. W czasie, kiedy unika strzał Bartona, Natasha próbuje go przekonać, że to zły pomysł. Cap ma dość ukrywania się w czasie takich uroczystości. Do tej pory nie było go na pogrzebach Steve'a i Human Torcha. Kobieta mówi, że Norman z pewnością będzie tam na nich czekał, a ostatnią rzeczą, której chciałby Rogers, to zmienienie uroczystości na jego cześć w pole bitwy. Z tą myślą do przemyślenia Natasha ich zostawia.

"Red Skull's Delirium"

Skull wspomina swoje potyczki z Capem. Ma na jego punkcie obsesję. Z czasem odkrył, że bardziej pragnie torturować go i sprawiać ból, niż zabić. Raz nawet napadł na Barona Zemo za to, że przedstawił plan eksterminacji Steve'a. Tylko on miał prawo go zabić. Kiedyś ludzie się dowiedzą, co zrobił.

"The Vigiliant"

Falcon lata nad parkiem. Kiedy widzi nadlatujących Dark Avengers, postanawia wylądować i się przebrać. Teoretycznie jest zarejestrowanym bohaterem i nie powinien się obawiać, ale woli uniknąć tego spotkania. W cywilu odnajduje New Avengers. Cieszy się, że zrezygnowali z kostiumów. Mówi przyjaciołom, że Osborn nadleciał i z pewnością robi wszystko, aby ich namierzyć. Cage się tym nie martwi. Przed imprezą Wiccan nałożył na nich czar teleportacji, który mogą aktywować w każdej chwili. Jeśli tylko spróbują ich zaatakować, w ciągu sekundy ich tu nie będzie. Nad parkiem Sentry podziwia tłum, który się zebrał. Iron Patriot stwierdza, że Rogers zginął jako zdrajca i nie powinni go wielbić. Bob i Norman szybko zlokalizowali New Avengers, ale na razie nie zaatakują. Na dole bohaterowie przeczuwają kłopoty. Czeka ich jednak spora niespodzianka. Osborn ląduje na scenie. Dementuje informacje, jakoby próbował odwołać imprezę, po czym wznosi okrzyk za poległego bohatera. Clint i reszta są mocno zaskoczeni. Powinni byli przewidzieć, że Norman wykorzysta tę sytuację na swoją korzyść. Nagle podbiega do nich Sharon. Jest szczęśliwa i ściska Sama. Według niej ciągle mogą uratować Steve'a."In Memorium"

Scenariusz: Roger Stern
Rysunki: Kalman Andrasofszky

Postacie:
* Josh Cooper, Bernie Rosenthal
* W retrospekcji Captain America, Mike

Santa Fe, Nowy Meksyk. Josh odwiedza swoją dawną przyjaciółkę, Bernie. Ma piękny dom w cudownym widokiem. Na ścianie wiszą obrazy ich całej paczki. Oprócz ich dwojga byli jeszcze Steve Rogers i Mike. To obrazy namalował Steve. To wszystko, co dziewczynie po nim zostało. Kobieta wspomina, jak poznała bohatera. Przedstawił ich sobie Mike. Ona się właśnie wprowadziła i wszyscy byli sąsiadami. Potem wszyscy pomogli jej przenosić rzeczy. Oczywiście nikt nie wiedział, kim jest Rogers. Zostali dobrymi przyjaciółmi, aż pewnego razy wymknęło jej się, że go kocha. Zaczęli się spotykać, chociaż zawsze wydawał się jej skryty. Pamięta, jak kiedyś podczas manifestacji faszystów doszło do małych zamieszek. Wtedy znikąd pojawił się Cap i wszystkich uspokoił. Oczywiście nie pojawił się znikąd, tylko przyszedł z nimi. Nikt jednak wówczas nie wiedział, kto kryje się pod maską. Kiedy go wówczas zobaczyła, zrozumiała, kim jest. To kompletnie zmieniło jej świat. To strasznie dziwne mieć bohatera za chłopaka. Np. kiedyś Steve został zaatakowany przez Captaina, ale Steve to nie był Steve. Rzuciła się nawet na oszusta, kiedy jej ukochany miał kłopoty. Były też fajne momenty, jak wieczory w siedzibie Avengers. Jednak musiała się nim dzielić ze światem i to było trudne dla ich obojga. Potem wyjechała na studia. On odwiedził ją nawet kilka razy. Jednak kiedy wrócił, nie byli już razem. W tym czasie odkryła, że Mike zaczął się zadawać z grupą mścicieli "Watchdogs", a kiedy próbowała mu pomóc, jeden z nich wziął ja za zakładnika. Steve ją uratował, a Mike się poddał. Josh ma sobie za złe, że nie zauważył, co się działo z ich przyjacielem. Bernie go pociesza. Później próbował zmienić swoje życie, nawet zeznawał w sądzie przeciwko swojej byłej grupie. Jednak kiedy był w więzieniu, spotkał mutanta o pseudonimie Dead Ringer, a ten przekonał go, aby stał się zamaskowanym przestępcą. Dopiero kiedy jej życie było zagrożone pozbierał się i poświęcając swoje życie uratował ją. Autopsja wykazała, że miał raka mózgu i to choroba mogła powodować jego złe zachowanie. Mimo to Josh wie, że mógł być lepszym przyjacielem. Po tej opowieści pyta przyjaciółkę, gdzie była, kiedy Steve zginął. Była przed sądem – chciała, aby przed rozprawą zobaczył chociaż jedną przyjazną twarz. Potem nie mogła zostać w mieście. Musiała uciec. On zaczyna ją pocieszać. Oboje nie mogli walczyć jak Steve, ale zmieniają świat tak, jak potrafią. On uczy niepełnosprawne dzieci, a ona jako prawnik wspiera różne organizacje. Później oboje jadą na pustynię i rozsypują prochy Mike'a. Następnie podziwiają fajerwerki na cześć Steve'a. Miało nie być oficjalnych uroczystości, ale władze nie są w stanie powstrzymać ludzkich serc."The Persistence of Memorabilia"

Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Dale Eaglesham

Postacie:
* Joseph Paglino
* Tony Stark

W Nowym Jorku miesiąc po zamachu odbywa się aukcja największej na świecie kolekcji pamiątek po Captainie. Jest ona własnością Josepha Paglino. Przed budynkiem, w którym odbywa się aukcja, reporterka próbuje się dowiedzieć od właściciela, dlaczego to robi. Nie pozwala mu jednak dojść do słowa, co chwilę rzucając swoimi pomysłami, które najlepiej sprzedadzą się w telewizji. W końcu Joseph nie wytrzymuje i odchodzi. W środku licytowane jest zdjęcie Capa w czasie desantu w Guadalcanal. Kupuje je weteran, który też tam był. Steve służył kiedyś przez krótki czas w policji i jego dawna odznaka zostaje kupiona przez jego dawnego kolegę z policji. Następnym eksponatem jest ilustracja do komiksu o Captainie, narysowana własnoręcznie przez Rogersa. Chce to kupić mężczyzna, który wbiega do sali, oferuje 200.000$ i rzuca się na ilustrację. Jest to człowiek, który wykupił od Marvela licencję na komiksy o Capie i który zamierza pokazać światu, jakim był on zdrajcą. Kolesia musi wyprowadzić ochrona. Dalej pod młotek idą flagi z protestów, strój Nomada, a nam sam koniec prawdziwa perełka – legitymacja Avengera. Odbywa się ostra licytacja, którą ostatecznie wygrywa blondynka, oferując 2 mln. Następnie zanosi ją swojemu mocodawcy. Jest nim Tony Stark. Tymczasem w redakcji, gdzie ma być wydawany komiks o Capie, wpada znany nam właściciel z licytacji. Szybko chce zacząć kręcić biznes, ale okazuje się, że został wykupiony. Nowy właściciel, którym jest Joseph Paglino, nie pozwoli, aby kłamstwa o patriocie przynosiły komuś zyski.

W numerze umieszczono dodatkowo reprint historii "Red Skull's Deadly Revenge", pierwotnie wydanej w Captain America Comics #16 (lipiec 1940).

Autor: Spell

Galeria numeru

Captain America #600 Captain America #600

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.