Avalon » Serie komiksowe » Sub-Mariner: The Depths » Sub-Mariner: The Depths #5

Sub-Mariner: The Depths #5

Sub-Mariner: The Depths #5

Chapter Five

Postacie
Zapowiedź

Racjonalny umysł naukowca nie dopuszcza niewytłumaczalnych zjawisk, ale Randolph Stein nie ma innego wyjścia: musi uwierzyć w legendę Namora, bo podwodny stwór istnieje i ma wobec niego pewne plany.

Streszczenie

…whilst the great ocean of truth lay all undiscovered before me.

- - Isaac Newton - -


Stając oko w oko z Namorem, mimo ostrzeżeń towarzysza, Stein wyciąga rękę, by go dotknąć i zachwyca się żywym wcieleniem mitu, snując wizję naukowego sukcesu związanego z tym odkryciem. Kiedy jednak Namor dotyka Randolpha, ten oczuwa wstrząs elektryczny. Kapitan Marlowe jest przerażony i stwierdza, że to on sprowadził zgubę na wszystkich, odkrywając Atlantydę.

Kilka minut później na miejsce przybywają zwabieni krzykiem Nelson i doktor Singh. W kajucie zastają zmasakrowanego kapitana i ukrywającego się pod stołem w szoku Steina. Kiedy próbują go stamtąd wyciągnąć twierdzi, że to wszystko jego dzieło - zabił Marlowe'a podczas kłótni i chce się oddać w ręce władz na powierzchni, jak najszybciej. Przybyły na miejsce Ryan oświadcza jednak, że żaden człowiek nie mógłby zrobić czegoś takiego, a tym bardziej Stein, który nie ma nawet śladu krwi na rękach. Inny marynarz znajduje taśmę z filmem, ale Ryan stwierdza, że teraz nie ma on znaczenia, bo muszą przygotować się do obrony. Stein przyznaje mu rację - muszą się bronić, jak najszybciej wypływając na powierzchnię.

To okazuje się jednak nie być takie łatwe. Łódź od powierzchni dzieli potężny prąd morski, określony przez sternika jako diabeł morski. Po chwili na mostku zjawia się Nelson, informując że Ryan zamierza pokazać wszystkim film Marlowe'a, ale tym razem Stein nie zamierza go powstrzymywać. Wspominając słowa, jakie zapisał w pamiętniku na początku wyprawy przyznaje, że był w błędzie. Dołącza do pozostałych, oglądających w osłupieniu film i oświadcza, że Atlantyda istnieje naprawdę, tak samo jak Namor. Jeśli jednak coś jest mitem i kłamstwem, to tylko on i jego reputacja. Lekarz proponuje mu środki na uspokojenie, a Nelson próbuje pocieszać, że głębia robi takie rzeczy z ludźmi. Jednak Stein ma na myśli inne grzechy swojej przeszłości, które popełnił na powierzchni. Kiedy zaczyna o nich mówić, łodzią wstrząsa uderzenie prądu i rozlega się alarm. Wracając na mostek, dowiaduje się od mechanika, że istnieje szansa na wydostanie się z rwącego nurtu. Ale zanim ten dokończy, Stein uderza go w głowę przypadkowym narzędziem i blokuje wejście. Jest zdecydowany pogrzebać tu wszystkich, razem z tajemnicą Atlantydy. Przełącza pompy, by zatrzymać wynurzanie, a sam przedziera się kanałem technicznym do luku torpedowego, gdzie kradnie batyskaf i wystrzeliwuje się w nim na zewnątrz. Pozostali próbują sforsować właz na mostek, ale rezygnują z użycia palnika ze względu na zużycie tlenu. Wstrząsy stają się silniejsze. Łódź trzeszczy i skrzypi, poddana ogromnym ciśnieniom, aż w końcu kadłub pęka i zostaje rozerwana na pół. Oddalający się w batyskafie Stein powtarza sobie, że to był jedyny sposób. Nagle zauważa, że silniki przestają pracować, a ciśnienie spada. W tym samym momencie z otchłani wyłania się Namor, zbliżając się ku niemu.

Kilka tygodni później. Profesor Stein znów staje przed kolegami z akademii nauk i prasą, by opowiedzieć o cudzie, jakiego sam doświadczył. Był nim fakt, że mimo katastrofy łodzi, kiedy był na zewnątrz w batyskafie, trafił na bąbel powietrza, który wyniósł go na powierzchnię, ratując od pewnej śmierci. Jeśli zaś chodzi o cel jego wyprawy, został on osiągnięty w potwierdzeniu ponad wszelką wątpliwość, że Atlantyda nie istnieje, a kapitan Marlowe stracił życie na bezskutecznym jej poszukiwaniu.

Po konferencji, podczas rozmowy z kolegami, Stein podtrzymuje swoje stanowisko. Ludzie mogą się fascynować mitem Atlantydy, ale poszukiwanie jej jest stratą czasu i pieniędzy. Lepiej zainwestować je w eksplorację nowych obszarów - kosmosu i księżyca. Stwierdzenie to zostaje jednak potraktowane jak coś z gatunku science-fiction.

Później. Stojąc nad brzegiem oceanu, Stein ostatni raz spogląda na swój dziennik z wyprawy, zanim ciśnie go z klifu we wzburzone fale. Doskonale rozumie, dlaczego został ocalony i jest pewien, że głębia zniszczy ten ostatni dowód jego odkrycia tak samo, jak zniszczyła pozostałe.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Sub-Mariner: The Depths #5 Sub-Mariner: The Depths #5

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.