Avalon » Serie komiksowe » Daredevil vol. 2 » Daredevil vol. 2 #23

Daredevil vol. 2 #23

Daredevil vol. 2 #23

"Playing To The Camera" - part 4: "Making offers"

Postacie
Cytat

Widząc Daredevila odwiedzającego terapeutę:
Pacjent: "Oh my God. I can't believe it's him! What's he doing here?"
Pielęgniarka: "Oh, I see them here all the time. The Red Skull comes in every week, Iron Man, Black Bolt... The shrinks in this building see everybody."

Streszczenie

Media bezustannie donoszą o wydarzeniach związanych z procesem Griggsa, co i rusz okraszając materiały pikantnymi plotkami. Jedna z nich dotyczy wizyty Daredevila w ambasadzie Wakandy, który to kraj miałby rzekomo udzielić DD pożyczki, z której ten zapłaciłby Griggsowi odszkodowanie. W publicznym wystąpieniu Daredevil oświadcza, że nie zapłaci ani grosza, gdyż nie jest winny stawianych mu zarzutów. Oskarża przy okazji Griggsa o manipulowanie opinią publiczną. Oglądający to w swym biurze Matt i Foggy w towarzystwie Samuela Griggsa doradzają swemu klientowi, by odpuścił sobie ten proces. Słysząc to Griggs wpada w szał. Ambicja nie pozwala mu odstąpić od sprawy. Boi się, że wycofując się w tym momencie, zostanie uznany za głupca. Jest na tyle zdeterminowany, że dwukrotnie podnosi stawkę dla adwokatów, byle tylko zechcieli kontynuować sprawę.

Matt spotyka się z Kate, by przekonać ją do jak najszybszego zakończenia procesu. Ta kierując się dobrem swojego klienta przystaje na tę propozycję.

Przedstawiona sądowi wspólna petycja obrony i oskarżenia zostaje zaakceptowana. Datę typowania przysięgłych wyznaczono na za dwa tygodnie.

W biurze Elaine pokazuje Foggy'emu i Mattowi wykaz połączeń Griggsa. Rzeczywiście dzwonił na policję w trakcie nocnej wizyty Daredevila w jego szklarni. Zastanawiające jest tylko, dlaczego będąc w domu użył do tego telefonu komórkowego, zamiast zadzwonić ze stacjonarnego. Kendrick objaśnia, że z telefonu Griggsa dzwoniła jego przyjaciółka - Marlene Belden, z którą znajomość Griggs starannie stara się tuszować. Pokazuje na billingu telefon wykonany tej nocy z komórki Griggsa na jego stacjonarny i na odwrót. Skoro to z telefonu Belden dzwoniono to znaczy, że była z nim w czasie, gdy Daredevil rozbijał się w szklarni. Teraz mają przynajmniej świadka. Matt bezzwłocznie udaje się do Marlene.

Na miejscu chce, żeby Belden przedstawiła swoją wersję wydarzeń. Jej związek z Samuelem trwa trzy lata. Wiedziała, że nie rozwiedzie się ze swoją żoną, jednak nie przeszkadzał jej taki układ, gdyż Griggs zawsze był dla niej dobry i dbał o nią. Tej nocy, kiedy Daredevil zniszczył mu szklarnię, nie było go w domu. Był wtedy u niej. Przebudził się nagle bardzo czymś poruszony. Mówił, że musi koniecznie zadzwonić, a kiedy to zrobił, wyszedł bez słowa wytłumaczenia. Kiedy Marlene usłyszała o procesie, przypomniała mu, że przecież był wtedy u niej, na co Griggs gwałtownie zareagował tłumacząc jej, że tamtej nocy był u siebie w domu. Wypowiedział to takim tonem, jak gdyby rzeczywiście tak było. Był na tyle przekonywujący, że ona sama niemalże mu uwierzyła. Na koniec tłumaczy Murdockowi, że powiedziała mu to tylko dlatego, że wie, iż utrzyma to w tajemnicy, gdyż wyjawienie tego wszystkiego zniszczyłoby Griggsowi małżeństwo i całe życie. Nawet niech nie próbuje wzywać jej na świadka, bo i tak nie powtórzy swych zeznań w sądzie. Matt odpowiada, że rozumie, a w myślach dodaje, że z Foggym czeka ich kolejna pogawędka z Griggsem.

W szklarni Griggsa Matt streszcza mu zeznania Marlene. Ten wściekły odpowiada, że musiało jej się coś pomieszać. Murdock stara się mu wytłumaczyć, że nie wygrają tej sprawy i trzeba ją zakończyć w tym momencie, bo jeśli obrońcy Daredevila dopadną Belden, to wtedy żaden sąd nie przyzna racji oskarżeniom Griggsa. Samuel z miną szaleńca wykrzykuje Mattowi, że to on ma rację i nie może odpuścić tej sprawy właśnie z tego powodu. Pomimo, że jego zachowanie wskazuje coś zupełnie innego, Matt sprawdzając Griggsa swymi zmysłami nie wyczuwa u niego żadnych anomalii, zakłóceń rytmu serca, po prostu nic, co dowodziłoby, że ten kłamie. Kiedy Matt i Foggy zostają sami, Nelson pyta, jak ma teraz zamiar pojawić się w sądzie w podwójnej roli. Ten odpowiada, że nie ma pojęcia.

Dwa dni później w biurze Nelson & Murdock zjawia się starszy mężczyzna, niejaki Paul Raymond, który oznajmia, że widział tamtej nocy Daredevila w pobliżu posiadłości Griggsa. Wracał akurat z wieczornego seansu w kinie, gdy nagle drogę przecięły mu trzy zamaskowane postacie. Szybko dał po hamulcach, a za chwilę zobaczył Daredevila w trakcie pościgu. Po jego wyjściu Matt i Foggy zauważają, że świadek w identyczny do Griggsa sposób opisał napastników ze szklarni. Jednak Murdock wyklucza, by Raymond został tu przysłany przez Raymonda. Foggy dzwoni do Griggsa, by ten udostępnił im swój terminarz z ostatnich dwóch miesięcy. Znajdują w nim nazwisko jego terapeuty, którym jest niejaki Arnold Quaid. To właśnie tam pracuje Raymond, a Griggs odwiedził swego terapeutę po tym, jak złożył zeznania przez Mattem i Nelsonem.

Daredevil odwiedza klinikę, w której pracuje dr Arnold. Obawiając się dokonania jakichkolwiek zniszczeń, wchodzi tam frontowymi drzwiami, wzbudzając tym powszechne zainteresowanie zgromadzonego tam personelu i pacjentów. W gabinecie Quaida ten już czeka na DD. Dr wita się z nim jak ze starym znajomym. Daredevil dopiero po chwili uświadamia sobie, z kim ma do czynienia. To Miguel Eloganto, znany lepiej jako Matador. Teraz zajmuje się terapią, której efektem są modyfikacje w pamięci jego pacjentów. Tak samo postąpił i z Griggsem, któremu wmówił, że był w szklarni wtedy, gdy faktycznie go tam nie było. Podsunął mu też pomysł z pozwaniem Daredevila i obciążeniem go odpowiedzialnością za zniszczenia. Gdy DD chce zaprowadzić Eloganto na policję, ten woła Ilsę. Ta pojawia się nie wiadomo skąd. Szybko zrzuca fartuch i rzuca się na Daredevila, odziana w pancerz. Nie pomaga jej to jednak zbyt wiele i DD szybko się z nią rozprawia, po czym wyciąga Eloganto z jego biura i wrzuca do taksówki, którą udają się wprost do fundacji Griggsa.

Na miejscu DD wpada do sali konferencyjnej i stawia Griggsowi przed nosem Miguela. Jednak na pytanie, czy poznaje swojego terapeutę, ten spokojnie odpowiada, że to nie jest jego terapeuta i że na oczy wcześniej człowieka nie widział. Wściekły Daredevil każe Eloganto przywrócić Griggsowi jego pamięć, jednak ten udaje, że nie wie w ogóle, o co chodzi. W akcie rozpaczy DD próbuje wytłumaczyć Griggsowi, że Miguel udawał tylko jego lekarza, podczas gdy tak naprawdę modyfikował mu pamięć tak, by uwierzył w to, że widział Daredevila niszczącego jego szklarnię. Ten jednak nie jest zbyt skłonny do dawania wiary tym rewelacjom. Na dodatek wszystko zarejestrowała zainstalowana w pokoju kamera.

Stojąc przed budynkiem fundacji Daredevil chce zwerbować Eloganto na świadka, jednak ten stwierdza, że nie będzie zeznawał w sprawie człowieka, którego widział po raz pierwszy w życiu. Nie pamięta też, by kiedykolwiek był w biurze dr Arnolda Quaida. Jego zdaniem DD wprost z ulicy wepchnął go do taksówki i wywiózł w zupełnie obce mu miejsce. Skanując Miguela DD nie stwierdza żadnych anomalii. Oznacza to, że albo mówi prawdę, albo mistrzowsko wręcz odgrywa swoją rolę. W każdym razie Daredevil musi go puścić.

Ponownie w biurze dr Arnolda Quaida Daredevil zauważa, że po jego walce z Ilsą nie zostało nawet śladu. Pokój jest wysprzątany, a szafka z aktami pacjentów wyczyszczona. Brak też jakichkolwiek dokumentów potwierdzających, że gabinet ten należy do dr Quaida.

Autor: Bosnas

Galeria numeru

Daredevil vol. 2 #23

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.