Avalon » Serie komiksowe » Iron Man » Iron Man #121

Iron Man #121

Iron Man #121

"A Ruse by Any Other Name..."

Postacie
Cytat

Namor: "(...) I cannot help wondering if those mighty nations you worry over, in their insatiable pursuit of comerce and trade, have not lost sight of prizes of even greater value. Those rare and wonderful treasures called Dreams."

Streszczenie

Iron Man bezwładnie opada na dno oceanu, przypominając sobie o ostatniej potyczce z Sub-Marinerem, po czym traci przytomność.

W międzyczasie Rhodey z Beth znajdują się w miejscu, gdzie rzekomo rozbił się samolot ze Starkiem na pokładzie, ale nie ma śladu po rozbitkach czy wraku. Kobieta zauważa coś na pobliskiej wyspie. Gdy James próbuje wylądować w bazie wojskowej, otrzymuje przez radio komunikat, aby zawrócił, gdyż nie ma pozwolenia na lądowanie. Beth podaje swój kod bezpieczeństwa, ale kapitan nie jest nim zainteresowany i wydaje rozkaz ostrzału. Jeden z pocisków przebija się przez ramię Rhodesa. Bethanny próbuje zapanować nad maszyną i bezpiecznie wylądować. Udaje jej się posadzić helikopter na wodzie, po czym wyciąga Rhodesa na tratwę ratunkową. Po chwili podpływają do nich okręty wojskowe, na których zostają zabrani na "rozmowę" z kapitanem.

Iron Man widzi mocne światło w ciemnej przestrzeni, które powoli zamienia się w Namora. Władca Atlantydy uratował przeciwnika, który zasługuje na bardziej chwalebną śmierć, ostrzega jednak, że zadba o to, jeśli Stark spróbuje jakichś sztuczek. W rozmowę wtrąca się Dobbs, który nie chce, aby komukolwiek stała się krzywda. Namor odpowiada, że zrobi wszystko, aby chronić człowieka, który ocalił jego życie. Iron Man jest zdziwiony tym, co usłyszał. Sub-Mariner opowiada, jak kilka dni wcześniej, pływając po oceanie, napotkał całe ławice martwych ryb. Znalazł również źródło problemu - toksyczne odpady. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, Namor zrzucił na nie stertę skał. Został jednak osłabiony przez toksyny i stracił przytomność. Ocean wyrzucił go na brzeg wyspy, gdzie odnalazł go Hiram Dobbs i pomógł mu odzyskać siły. Dlatego Namor zawdzięcza życie Dobbsowi. Iron Man mówi mu, że farmer jest w niebezpieczeństwie, zostając na wyspie, gdyż wojsko od lat używa jej do utylizacji odpadów nuklearnych. Hiram nie wie, z kim rozmawiał Iron Man, ale to pierwszy raz, gdy widzi na tej wyspie żołnierzy, a mieszka tu od ponad 20 lat.

W wojskowej bazie lekarz opatruje ranę Rhodesa, a Beth dostaje suche ciuchy do przebrania. Cały czas są jednak pilnowani przez żołnierza. Kobieta prosi go, aby odwrócił się, gdyż chciałaby zmienić ubranie. Ten spełnia jej życzenie, po czym dostaje od niej w potylicę i pada nieprzytomny na ziemię. Rhodey obezwładnia lekarza, zastanawiając się przy okazji, jak zamierzają się wytłumaczyć z zaatakowania żołnierzy armii amerykańskiej. Beth zapewnia go, że z kimkolwiek mają do czynienia, nie jest to armia USA, gdyż inaczej rozpoznaliby podawany przez nią kod. Oboje wbiegają do następnego pomieszczenia, gdzie czeka na nich grupa uzbrojonych żołnierzy i siedzący za biurkiem mężczyzna, wcześniej udający kapitana, teraz przedstawiający się jako przedstawiciel firmy paliwowej Roxxon Oil. Wyjaśnia, że jego firma właśnie próbuje "ukraść" wyspę, na której fundamentach znajdują się złoża Vibranium - bardzo wytrzymałego metalu, którego jedyne znane do tej pory złoża znajdują się na terenie Wakandy. Ich misja została prawie kompletnie zniweczona przez incydent z Namorem i pojawienie się Iron Mana, ale jest szansa, że obaj nie będą stwarzać już problemu.

W tym czasie Iron Man doładowuje swoje akumulatory, czerpiąc energię z gazowego generatora Dobbsa. Stark przeprasza Namora za całe zajście, ale jak widać, obaj zostali w jakimś celu skłóceni ze sobą, nie wiedzą tylko, czemu komuś tak bardzo zależy na kawałku skał i ziemi. Dobbs mówi, że dla niego ta wyspa jest spełnieniem marzeń, po czym opowiada, jak przeniósł się tu wraz z żoną, aby uciec od cywilizacji i wieść spokojne życie. Nawet gdy jego żona, Mary, umarła, nie czuł się tutaj samotny, gdyż znalazł tutaj ciszę i spokój, której pragnął. A teraz ktoś chce mu to zabrać. Iron Man kończy ładowanie i uspokaja farmera, że po cokolwiek przybyli tutaj wojskowi, za chwilę przekonają się, że Dobbs nie jest osamotniony w swojej walce. Namor także gotów jest do akcji. Obaj udają się w stronę okrętów. Radary wykrywają ich nalot, ale za późno, aby móc zareagować. Iron Man uderza w burtę statku, wprowadzając go w silne drgania. Wtedy kapitan wydaje rozkaz ostrzału najeźdźców. Gdy Iron unika pocisków, Namor przelatuje przez jeden ze statków, przebijając go na wylot. Okręty są bez szans w walce z dwoma herosami. Jeden z żołnierzy zauważa nadpływające okręty prawdziwej marynarki Stanów Zjednoczonych. Kapitan zdając sobie sprawę z porażki, uruchamia bomby zamieszczone na wyspie. Za 5 minut wyspa przestanie istnieć.

Rhodey odnajduje na pokładzie statku Iron Mana i informuje go o ładunkach na wyspie. Ten odpowiada, że dowiedział się o tym wcześniej i razem z Namorem zajmie się ewakuacją, prosi jedynie Rhodesa, aby zaopiekował się Beth. Kobieta jest zaskoczona, że Iron Man zna jej imię. Żołnierze Roxxon Oil poddają się. Iron Man odholowuje wszystkie okręty jak najdalej od wyspy. W tym czasie Namor zabiera z niej Dobbsa. Następuje ogromny wybuch, którego cała siła zostaje pochłonięta przez znajdujące się pod wyspą złoża Vibranium. Dobbs ze łzami w oczach obserwuje, jak jego wyspa zamienia się w pył.

Na pokładzie statku marynarki wojennej dowódca jednostki rozmawia z Iron Manem i Namorem. Mówi, że kapitan odpowiedzialny za całą akcję zdołał uciec, a żołnierze nie chcą nic mówić. Kabina, która była centrum dowodzenia, została zniszczona, zupełnie jakby ktoś oblał wszystko kwasem, przez co nie pozostało nic, co mogłoby świadczyć o powiązaniach Roxxon Oil z całą sytuacją. Namor nie może się nadziwić, jak ważne dla nich jest znalezienie winnego. Bardziej ubolewa, że takiego zniszczenia dokonano z powodu jakiegoś metalu. Iron Man wyjaśnia, ze Vibranium to coś więcej, niż zwykły metal i w niepowołanych rękach mógłby zachwiać równowagą handlu niejednego kraju. Namor spoglądając na pogrążonego w rozpaczy farmera pozwala sobie na chwilę refleksji. Hiram Dobbs stracił właśnie swoje marzenie.

Autor: Foxdie

Galeria numeru

Iron Man #121

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.