Avalon » Serie komiksowe » Iron Man » Iron Man #288

Iron Man #288

Iron Man #288

"Ground Zero"

Postacie
Cytat

Wiadomość na ekranie komputera: "Sorry to yank the job out of your hands -- but I always did like the idea of being a self-made man. Good work, people. Stark"

Streszczenie

Samolot transportowy dostaje pozwolenie na zrzucenie swojego ładunku. Potężna zbroja bojowa Firepower kieruje się do elektrowni jądrowej Stane International.

Nowo przybyły oddział żołnierzy dość brutalnie usuwa wszystkich dziennikarzy z obszaru otaczającego elektrownię. Gdy teren jest już zabezpieczony, Firepower dostaje pozwolenie na wylądowanie. Dowódca żołnierzy informuje go o sytuacji. Iron Man przedostał się do elektrowni czterdzieści siedem minut temu, dwanaście minut później nastąpił wybuch, który doprowadził do zawalenia się sporej części zachodniego skrzydła placówki. Firepower rusza do środka. Pora, by do akcji wkroczyli profesjonaliści.

Atom Smasher uwalnia się z gruzów powstałych na skutek eksplozji, którą sam spowodował. Konstrukcja elektrowni ewidentnie nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Nagle przez ścianę przebija się Firepower. W imieniu rządu Stanów Zjednoczonych rozkazuje terroryście się poddać. Atom Smasher nie zamierza tego robić i jest gotów do walki.

Na niższej kondygnacji budynku przysypany gruzami Iron Man odzyskuje przytomność. Z trudem wygrzebuje się z rumowiska. Następnie podąża jedynym dostępnym korytarzem. Trafia do pomieszczenia pełnego beczek z materiałami toksycznymi. Są one oznaczone jako własność rządu USA, część projektu Morningstar z 1947 roku. Radiacja jest znacznie powyżej dopuszczalnego poziomu.

Początkowo Atom Smasher doskonale radzi sobie ze znacznie większym Firepowerem. Żałuje, iż nikt nie filmuje momentu, gdy pokonuje rządową maszynę do zabijania. Niespodziewanie do walki włącza się Iron Man od tyłu uderzając Smashera ostrzem plazmowym. Pod wpływem systematycznego ataku jego zbroja pęka. Mężczyzna wewnątrz pancerza jest zdeformowany przez radiację. Rhodey zastanawia się, kim naprawdę jest jego przeciwnik. Ten odpowiada, że był kiedyś pracownikiem tej elektrowni. Przez jakiś czas niewiele obchodziło go, co się w niej dzieje. Aż któregoś dnia natknął się przypadkiem na magazyn pełen beczek z materiałami toksycznymi jeszcze z lat czterdziestych. Przeraziło go to i zagroził szefostwu, iż jeśli nie zrobią z tym wszystkim porządku, to przekaże sprawę mediom. Dyrekcja postanowiła się go pozbyć. Ciało postrzelonego mężczyzny wrzucono do beczki z chemikaliami, która powędrowała do oceanu. On jednak jakimś cudem przeżył. Miał teraz moc i cel, do którego mogłaby mu się przydać. Jim zauważa, że Atom Smasher ma w jakimś stopniu rację. Postanawia załatwić sprawę bez walki. Obiecuje przekonać szefostwo Stark Industries do zamknięcia wszystkich swoich fabryk korzystających z energii nuklearnej. Co więcej, firma zobowiązałaby się jeszcze do wydania notki prasowej zawierającej raporty o nadużyciach w podobnych placówkach. Zanim Atom Smasher jest w stanie przemyśleć propozycję, strumieniem energii ostrzeliwuje go powracający do walki Firepower. Iron Man postanawia wypuścić impuls energetyczny, w rezultacie i on, i Firepower padają bezbronni na ziemię. Rhodes wierzy, że Atom Smasher nie wykorzysta tej sytuacji. Pora, by mu zaufał. Atom Smasher radzi, by lepiej dotrzymał swojej obietnicy i wylatuje przez dach budynku. Firepower grozi, że jak tylko jego systemy staną się znowu aktywne, odegra się na Iron Manie. Ku jego przerażeniu pancerz Rhodesa odzyskuje sprawność dużo wcześniej.

Chwilę później, Iron Man rzuca bezbronnego Firepowera pod nogi żołnierzy obstawiających elektrownię. Mają się wszyscy błyskawicznie wynosić z terenu prywatnego Stark Enterprises.

Tymczasem Marcy Pearson włamuje się do mieszkania Jima. Potajemnie chowa w regale z książkami kopertę z dokumentami. Niedługo później odwiedza biuro Morgana Starka. Mężczyzna jest bardzo zadowolony. Dzięki dowodom, które Marcy podrzuciła, Rhodes zostanie oskarżony o zabicie Tony'ego Starka.

Sala konferencyjna budynku Stark Enterprises. Rhodes domaga się zamknięcia wszystkich fabryk firmy korzystających z energii nuklearnej. Jego polecenie spotyka się z falą krytyki. Jim jest nieugięty i rezultacie dyrektorzy wychodzą ze spotkania cokolwiek niezadowoleni. Jeden z nich zostaje. Wyznaje, że dzieje się coś dziwnego. Już trzy osoby zgłosiły, iż napotkały w budynku Tony'ego Starka. Rhodey jest zdziwiony, sam też widział Tony'ego, lecz uznał to za przewidzenie [Iron Man #286 – Don David].

Jakiś czas później, Tony Stark jak gdyby nigdy nic mija zaskoczoną sekretarkę i kieruje się do biura Jima. Strzałem energii rozwala drzwi. Następnie przeistacza się w istotę składającą się z czystej energii. Living Laser powrócił.

"Soul On Ice"

Stark Enterprises. Abe Zimmer prowadzi spotkanie z najwybitniejszymi naukowcami firmy. Zastanawiają się, jak mogą uratować zahibernowanego Tony'ego. Technoorganiczny pasożyt zniszczył całkowicie jego układ nerwowy. Jedyną szansą dla Starka jest wirus stworzony w Biotechu. Sprawi on, iż pasożyt stanie się w pełni funkcjonalną, sztuczną tkanką nerwową. Ten układ nerwowy może być nawet lepszy, niż normalny. Dr Sondheim tłumaczy, że by wszystko poprawnie funkcjonowało, w ciele Tony'ego musi zostać chirurgicznie umieszczony microchip. Gdy wszystko zostaje omówione, Zimmer oznajmia, że jutro rano wcielają projekt w życie.

Zamrożony Stark jest nadal pogrążony we wspomnieniach. Tym razem jednak uświadamia sobie, iż to wszystko jest skutkiem hibernacji. Teraz wspomina swoją burzliwą młodość i pierwsze chwile zarządzania firmą po śmierci swoich rodziców. Na tym polu osiągnął największe sukcesy. Jednak dalej szukał coraz to nowych wyzwań. W rezultacie doprowadziło to do splotu wydarzeń, dzięki którym stał się Iron Manem. Życie prawdziwego bohatera, setki przygód, wielkie sukcesy i równie wielkie porażki doprowadziły go w końcu do dnia dzisiejszego. Czyżby przyszedł jego koniec?

Operacja poszła zgodnie z planem. Zimmer i asystujący mu naukowcy zrobili dla Tony'ego wszystko, co mogli. Teraz reszta zależy od niego.

Świadomość Starka zauważa światło w ciemności. Podąża w jego kierunku i przedostaje się wprost do systemu operacyjnego microchipa zamontowanego w jego ciele. Postanawia pomóc starającym się przywrócić go do życia naukowcom. Wyobraża sobie komputer i podchodzi do niego.

Naukowcy przyglądają się monitorowi, na którym wyświetla się obecny status przeprowadzanej przez nich operacji. Nagle na ekranie pojawia się wiadomość napisana przez Tony'ego [patrz cytat numeru – Don David].

Autor: Don David

Galeria numeru

Iron Man #288

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.