Avalon » Serie komiksowe » Thor vol. 3 » Thor vol. 3 #10

Thor vol. 3 #10

Thor vol. 3 #10

[bez tytułu]

Postacie
Zapowiedź

Asgardianie wrócili do życia, a Thor powrócił do Midgardu. Powróciły również nieszczęścia, które nękają bogów i ludzi od wieków. Teraz, pierwszy raz od powrotu, Thor i jego przyjaciele udają sie poza bramy Asgardu, aby stawić czoła rosnącemu złu, piętrzącemu sie na horyzoncie... i w środku Asgardu.

Cytat

Bill: "Asgard ain't Vegas, Kyle."

Kyle: "No, sir. You're absolutely right. It isn't Vegas. 'Cause in Vegas even guys like you and me can win once in a while."

Streszczenie

W okolicach Asgardu zaczynają pojawiać się turyści, którzy słono płacą, by móc przez lunetę spojrzeć na prawdziwych bogów. Kilku z nich obserwuje przez okno rozmowę Baldera z Loki. On właśnie dowiedział się, że jest synem Odyna i przyrodnim bratem Thora, lecz nie bardzo chce w to uwierzyć. Ona nie jest zaskoczona, lecz zapewnia, że mimo niechlubnej przeszłości i waśni między nimi, teraz mówi prawdę. Twierdzi też, że Thor zawsze o tym wiedział, ale nie mówił nic, ponieważ w sobie tylko znany sposób był przekonany, że dzięki temu chroni brata. Na poparcie swoich słów opowiada o legendarnym zamiłowaniu Odyna do skoków w bok, skupiając się na przelotnym romansie z kobietą o imieniu Frigga, którego owocem był właśnie Balder. Wkrótce po narodzinach syna, nawiedził Odyna proroczy sen, w którym ujrzał jego śmierć, pociągającą za sobą Ragnarok i upadek Asgardu. Przerażony tą wizją, wyruszył do krain mroku i śmierci, gdzie odnalazł grobowiec starożytnej wieszczki. Ponieważ jako zapłaty zażądała strawy i napoju, a on nie miał ich ze sobą, przelał nad grobem własną krew i napoił ją. Wtedy wiedźma uwolniła się z okopów ziemi i odwdzięczyła się potwierdzeniem przepowiedni wiążącej Baldera z Ragnarokiem. Przepowiedziała jednak także jego odrodzenie i powstanie nowej linii bogów, jeśli zginie u kresu dni, oraz upadek boskiej rodziny, jeśli zdarzy się to wcześniej. Prawdopodobnie dlatego trzymano jego pochodzenie i tę część przepowiedni w tajemnicy – by nie czynić z niego celu dla wrogów Odyna. Loki wie, że nigdy nie byli przyjaciółmi, więc zachęca go, by poddał próbie jej słowa i zapytał Thora o prawdę. Balder udaje się więc prosto do komnaty tronowej.

Bill zamyśla się przy grillu, smażąc hamburgery. Kumpel pyta go, o czym śni na jawie i czy to prawda, że był za murami Asgardu, on zaś wspomina noc spędzoną z Keldą i wzdycha nad jej urodą. Ponieważ hamburgery zaczynają się przypalać, Kyle przywołuje go do porządku i uprzedza, żeby nie dał się zwariować. On zakochał się w Las Vegas, kiedy był tam pierwszy raz, a później to miasto prawie go zniszczyło. Bill zauważa, że Asgard to nie Vegas, a w odpowiedzi słyszy, że przynajmniej w Vegas zwykły śmiertelnik ma jakieś szanse. Gdy tamten wychodzi, ojciec mówi Billowi, żeby nie zawracał sobie głowy wiejskimi filozofami i podążał za głosem serca, bo nawet jeśli popełni kilka błędów, nie będzie przez całe życie żałował, że nie spróbował. Młodzieniec znów wpatruje się rozmarzonym wzrokiem w Asgard na horyzoncie.

Thor potwierdza rewelacje, które ujawniła Loki i przyznaje, że wiedział od dawna. Jednak obawa przed przepowiednią sprawiła, że Odyn zakazał wspominać o pochodzeniu Baldera i pilnował, by wszystko pozostało tajemnicą. I chociaż często się nie zgadzali, w tej sprawie Thor przyznawał mu rację, bo również obawiał się o bezpieczeństwo Baldera. Pozostawił jednak list dla niego, ujawniający całą prawdę, który miał otrzymać w wypadku śmierci Thora. W komnacie pojawia się Loki oświadczając, że jej dawne wcielenie było jednym ze wspomnianych wrogów Asgardu. Twierdzi jednak, że tajemnicę Baldera poznała dawno temu, a trzymała ją w tajemnicy, ponieważ i tak wszyscy uznaliby te rewelacje za jedno z wielu przypisywanych jej kłamstw. Sam zainteresowany twierdzi, że rozumie te środki ostrożności, ale dziwi go, dlaczego nie powiedziano mu prawdy, gdy cykl został przerwany i wszyscy odrodzili się na Ziemi. Thor przyznaje, że chciał to zrobić, jednak każda pora wydawała mu się niewłaściwa, bo w powietrzu zawsze wisiało pytanie, dlaczego nie zrobił tego wcześniej, a nie chciał psuć relacji między nimi. Loki stwierdza jednak, że powinni pozostawić przeszłość tam, gdzie jej miejsce i objąć nową sytuację. Powołując się na braterstwo z Thorem, wita Baldera w rodzinie i sugeruje, by uroczyście dopełnić aktu, koronując go na księcia Asgardu. Stawia Thora przed oczywistym wyborem pytając, czy widzi jakieś przeciwwskazania, a ten, chcąc nie chcąc, zgadza się na uroczystą koronację.

Wkrótce echa trąb Asgardu odbijają się echem w miasteczku, dosłownie powalając mieszkańców. Komnaty pałacu wypełniają się ucztującymi i rozbawionymi asgardczykami, podczas gdy Balder obserwuje ich, oczekując na swój wielki moment. Gdy Loki stawia się na wezwanie mówi jej, że od dawna byli wrogami nie bez powodu, jednak teraz wiele jej zawdzięcza, więc gotów jest uwierzyć w przemianę, o której tyle mówi i dać jej kredyt zaufania. Ostrzega jednak, by go nie zawiodła i nie nadużyła. W podziękowaniu, Loki oferuje mu swoje usługi i radę – na początek taką, by się pospieszył, bo jest oczekiwany. Gdy Balder witany jest owacjami jako nowy książę Asgardu, Loki z uśmiechem spogląda za okno. Obserwujący ją przez lunetę chłopiec ucieka z krzykiem.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Thor vol. 3 #10 Thor vol. 3 #10

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.