Avalon » Serie komiksowe » X-Factor vol. 3 » X-Factor vol. 3 #31

X-Factor vol. 3 #31

X-Factor vol. 3 #31

"The Middle East Side Is Burning"

Postacie
Zapowiedź

Walka z przeciwnikiem dobiegła końca. Najwyższą cenę potyczki zapłaciło Mutant Town. Pozbawione jakiejkolwiek pomocy, z mieszkańcami ginącymi w chaosie zniszczenie, może liczyć tylko na pomoć z jednej strony. X-Factor muszą ponownie odegrać rolę zbawcy.

Cytat

Val Cooper: "I don't care if he's in Cleveland on business! Get Tony Stark's iron ass over here!"

Streszczenie

Stary człowiek o twarzy pokrytej łuskami spogląda w niebo i przemawiając do swojej nieżyjącej żony stwierdza, że znów wyraźnie widzi ściany getta, a historia powtarza się tak, jak zawsze mówiła. Stoi na dachu, a nad nim rozpościera się energetyczna siatka, okalająca dawne Mutant Town.

 

W innej części miasta, kilku młodych ludzi spotyka się w opuszczonym magazynie, by zdecydować, co robić dalej. Jeden radzi, by udać się po pomoc do X-Factor, ale pozostali twierdzą, że nie potrzebują ich tutaj i poradzą sobie sami. Z cienia wyłania się lider grupy - człowiek z piórami na głowie, który kopniakiem przywołuje do porządku niepokornego członka gangu i oświadcza, że X/M's sami zadbają o swoje bezpieczeństwo.

 

Chociaż płomienie pełzają po ulicach, komediowy klub w Middle East Side nadal jest otwarty. Na scenie pewna komediantka przy kości stara się jak może, by rozbawić publiczność, ale jej dowcipy są wyjątkowo żałosne, zaś odzew z widowni nawet bardziej złowrogi niż warunki na zewnątrz.

 

Madrox za wszelką cenę próbuje reanimować Taylora, chociaż nie wierzy już, że to coś da. Rictor próbuje obejść systemy Arcade'a, ale okazują zbyt skomplikowane. Po chwili pojawia się Monet, rzucając na ziemię sprawcę całego zamieszania i sugerując, że powinni go przesłuchać. Jamie pozwala jej zrobić to telepatycznie, ale M twierdzi, że coś osłania umysł Arcade'a. W tej sytuacji, Rictor pierwszy zabiera się do przesłuchania w tradycyjny sposób, a gdy łotrzyk kpi sobie z niego, zachęca go ciosem w szczękę. Niespodziewanie, twarz Arcade'a odpada, ujawniając oblicze robota. Nikt nie jest specjalnie zaskoczony, bo Arcade stosował już wcześniej takie sztuczki, a przed wyżyciem się na sobowtórze powstrzymują Rictora tylko odgłosy eksplozji, dochodzące z zewnątrz. Madrox wydaje kilka poleceń, przekrzykując wybuchy, po czym X-Factor wybiegają, by pomóc mieszkańcom. Gdy zostaje sam, Arcade podnosi się z ziemi i zdejmuje maskę robota stwierdzając, że tym razem mało brakowało i naprawdę musi sobie załatwić sobowtóra. Na razie jednak zamierza wykorzystać okazję i zmyć się, zanim ktoś pomyśli, by wrócić i wyłączyć ogrodzenie.

 

Po drugiej stronie energetycznej siatki, Val Cooper i burmistrz Nowego Jorku obserwują, jak ogień ogarnia Middle East Side. Ona natychmiast sięga po telefon i próbuje ściągnąć na miejsce Iron Mana z całą SHIELD, ale okazuje się to niemożliwe. Strażacy próbują przez barierę ugasić poszkodowanych po drugiej stronie, ale w kontakcie z siatką woda natychmiast wyparowuje i mogą tylko bezradnie obserwować, jak ludzie płoną żywcem. Val podejmuje kolejna próbę, podkreślając, że sytuacja jest krytyczna.

 

Członkowie gangu X/M's próbują schronić się na dachu, ale drogę zagradzają im płomienie i para z pękających rur. Dla odmiany, starzec Nathan próbuje zejść z dachu i wrócić do domu, ale odkrywa, że płomienie objęły już klatkę schodową. W zniszczonym lokalu, przygnieciona przez reflektory komediantka błaga o pomoc, ale ostatni bywalec ucieka, rzucając na pożegnanie, że jest do bani. Mimo wszystko, ona wciąż sypie kiepskimi żartami.

 

Rictor wraca do centrum sterowania Arcade'a i odkrywa, że robot zniknął, ale nie zwraca na to większej uwagi, bo zajęty jest swoim zadaniem - wyłączeniem energetycznej bariery. Sam siebie przekonuje, że to jego ostatnia szansa, by poruszyć ziemię.

 

Siryn trafia do zniszczonego lokalu i znajduje przygniecioną komediantkę. Ta wita ją serią barowych dowcipów, ale Terry odpowiada, że zna już je wszystkie. Ponieważ kobieta ma złamaną nogę, pomaga jej wyjść, a przy okazji uświadamia, ze jest kiepską komediantką. Ponieważ strop zaczyna się zapadać, Siryn próbuje wylecieć z zagrożonej strefy, ale dym nie pozwala jej na długi lot i tuż za ścianą ognia spada na ulicą. Jej nowa znajoma stwierdza, że kiepsko to wygląda i rzuca kolejnymi dowcipami, a gdy Terry każe jej się zamknąć wyznaje, że miała kiedyś mutacyjną zdolność rozśmieszania ludzi samum tonem głosu, a teraz zostały jej tylko kiepskie żarty. Płomienie zbliżają się już do nich, więc Siryn stwierdza, że to nie czas na żarty, ale w tym samym momencie, woda gasi płomienie. To Guido użył hydrantu jak węża strażackiego, a upewniwszy się, że wszystko jest w porządku, rusza na pomoc innym.

 

Szef X/M's wykorzystuje okazję, by powiedzieć Monet, co myśli o X-Factor i ich obecności w dzielnicy. M bardzo to docenia - do tego stopnia, że zastanawia się, czy powinna się stąd wynieść i pozwolić, by sufit, który podtrzymuje zwalił im się na głowy.

 

Nathan staje na krawędzi dachowej nadbudówki i żegna się z żoną oraz życiem, ale nagle pojawia się Madrox, który oferuje mu pomoc. Nie umie wprawdzie latać, ale ma pod sobą całą piramidę sobowtórów, po których można zejść z dachu.

 

Po kilkunastu próbach, Rictor w końcu traci cierpliwość i rzuca krzesłem w komputery, poprawiając kilkoma ciosami. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, na ostatnim całym ekranie pokazuje się komunikat o przeciążeniu systemu.

 

Siatka energetyczna nad Middle East Side rozprasza się, więc Val Cooper oświadcza, że nie potrzebuje już Starka i rozłącza się. Wszystkie jednostki ratunkowe natychmiast wkraczają do dzielnicy, by pomoc poszkodowanym. Val stwierdza, że w końcu może poszukać Madroxa, by powiedzieć mu, że wszystko się zmieniło.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

X-Factor vol. 3 #31 X-Factor vol. 3 #31

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.