Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #491

Uncanny X-Men #491

Uncanny X-Men #491

"The Extremists" - part 5

Postacie
Zapowiedź

Ostateczne starcie X-Men z terrorystyczną grupą Morlocków. Ale jak nasi mutanci mają wygrać, jeżeli Warpath i Hepzibah są schwytani, a Storm pogrzebana pod gruzem? I jaką rolę w przyszłości odegra Magneto? W Endangered Species Chapter 14:  wszystkie racjonalne metody na odwrócenie działania M-Day zawiodły Beasta, więc teraz zwraca się on o pomoc do Doctora Strange.

Cytat

Skids: "The book said you're still a mutant."

Magneto: "Did it now?" 

Streszczenie

Ulice Nowego Jorku. Magneto podchodzi do kulawego żebraka. Ten rozpoznaje go mówiąc, że widział go kiedyś, kiedy miał moce i należał do Morlocków. Eric stwierdza, że teraz jest w stanie bez trudu rozpoznać każdego ex-mutanta, ponieważ wszyscy wyglądają tak, jakby ktoś im serce wyrwał. Mówi do żebraka, że słyszał, że ktoś wśród Morlocków go szuka i ma w związku z tym wiadomość  do przekazania.

 

Storm budzi się i z przerażeniem zdaje sobie sprawę, że jest zamknięta w trumnie. Słysząc jej krzyk Masque stwierdza, że nie może nie zobaczyć teraz jej twarzy i każe odsłonić otwór na pokrywie pudła. Ororo każe mu się wypuścić, ale Morlock odpowiada, że już od dawna nie wypełnia jej rozkazów. I gdyby kiedyś wiedział to, co wie teraz, to nigdy by tego nie robił. Odpowiadając na pytanie Skids, która wraz z pozostałymi X-Men jest przykuta do rur obok trumny, Masque mówi, że teraz wypełnia przepowiednię Qwerty. Warpath proponuje, aby Morlock sprawdził, czy w księdze nie ma niczego na temat jego śmierci z ręki Jima, bo ten przewiduje, że tak się stanie.

 

Nightcrawler i Charles teleportują się na rumowisko, gdzie znajdowała się jeszcze niedawno świątynia Morlocków. Kurt ma nadzieję, że ktoś z jego przyjaciół przeżył eksplozję. Xavier znajduje jedną z Morlocków, która wciąż oddycha i w jej myślach widzi jak Masque i jego grupa zabierają nieprzytomnych X-Men. Profesor chce spróbować odnaleźć Storm telepatycznie, ale nie jest pewien, czy to mu się uda. Nightcrawler mówi mu, że wierzy w sukces.

 

Masque opowiada Storm, że Delphi i jej towarzysze nie przeczytali dokładnie księgi, więc nie zauważyli, że przedstawia ona różne wersje przyszłości, przez co daje możliwość wyboru tej, która zainteresowanemu najbardziej odpowiada. Ororo mówi, że dla niej księga mówiła o pokoju, ale Morlock odpowiada jej, że to tylko jej interpretacja, a najpierw musi nastąpić wojna. Hepzibah krzyczy, że dostanie ją, jeżeli uwolni X-Men z więzów. Skids pyta się, którą część planu Masque teraz wykonuje. Ten mówi, że ta najważniejsza: to co teraz zrobią sprawi, że ludzie znienawidzą mutantów bardziej niż kiedykolwiek. Następnie, w nieznany mu jeszcze sposób, Magneto dostanie księgę i dowie się z niej, że jego stare metody były słuszne. Storm pyta się, gdzie teraz są. Morlock odpowiada, że znajdują się pod katedrą, którą zaminowali. A ponieważ zbliża się niedzielny poranek, budynek będzie pełny ludzi. Po eksplozji w gruzach zostaną odnalezione ciała X-Men i wina spadnie na mutantów. Caliban mówi, że to, co chce zrobić, jest złe, ale Masque odpowiada, że to zależy od punktu widzenia. Storm nie zgadza się mówiąc, że zabijanie niewinnych nie może być nigdy dobre. W tym samym momencie piorun uderza w katedrę. Energia przemieszcza się po metalowych rurach aż dociera do komnaty w której przykuci są X-Men, po czym niszczy instalację wodociągowa i uwalnia ich. Storm myślami woła Xaviera. Upewniwszy go, że nic jej nie jest, poleca mu zadbać o to, aby nikomu w katedrze nie stała się krzywda. Warpath nokautuje Bliss i uderza Litterbuga. Erg próbuje trafić wystrzałem energii Skids, ale dziewczyna uchyla się, a znajdujący się za nią Litterbug przyjmuje cios. Masque każe Ergowi zająć się Storm, ale ona sprawia, że Morlock zostaje przywalony sufitem. Przywódca grupy krzyczy do zbliżającej się Ororo, że zdeformuje jej twarz, jeżeli się nie zatrzyma. W tym momencie Warpath rzuca nożem w kierunku Leecha i niszczy obrożę, która nie pozwalała mu używać jego zdolności. Chłopiec mówi do Masque, że nie będzie już mógł krzywdzić jego przyjaciół i blokuje jego moc. Caliban prosi Leecha, żeby pozwolił mu się sam zająć złoczyńcą, po czym zaczyna go uderzać raz za razem w twarz. W końcu Storm powstrzymuje go, uważając, że już wystarczy. Masque jęczy, że to nie tak miało być i właśnie dzisiaj miała rozpocząć się wojna. Ororo odpowiada, że z tego co ona zrozumiała, to tego dnia miało się jedynie rozstrzygnąć, czy do konfliktu ludzi z mutantami w ogóle dojdzie, a nie, że to jest pewne. Podczas gdy Storm proponuje, aby X-Men wydostali się na zewnątrz, Skids zabiera upuszczoną przez Masque księgę.

 

Wkrótce Storm i Xavier spotykają się na powierzchni. Profesor mówi, że po drobnej telepatycznej sugestii udało mu się przekonać władze, aby dali im spokój, chociaż głównie pomogło to, że X-Men uratowali wielu ludzi przed śmiercią. Namówił również Masque aby przywrócił zdeformowanych przez niego pasażerów metra, ale tu potrzebne były silniejsze argumenty umysłowe. Charles pyta się o księgę. Storm mówi, że Skids ją zabrała, więc pewnie trafi w ręce S.H.I.E.L.D. Xavier spodziewa się, że Tony Stark będzie chciał z nim porozmawiać o ostatnich wydarzeniach.

 

Później, w lesie na terenie Instytutu, Warpath widzi jak Hepzibah rozmawia z Cyclopsem, po czym obejmują się i rozchodzą. Pyta się kosmitki, czy wreszcie porozmawiała ze Scottem o jego ojcu, ale ona mówi, że głównie mówili o Jamesie. Chciała aby, Cyclops zrozumiał, że jej związek z Jamesem nie sprawia, że zapomniała o Corsairze, ani że szanuje jego pamięci. Warpath jest zaskoczony, ale Hepzibah mówi mu, że nie musi udawać, ponieważ oboje mają wyostrzone zmysły. Para całuje się.

 

Xavier mówi Nightcrawlerowi, że udało mu się uspokoić Val Cooper, która zdaje sobie sprawę, że szukali Magneto, ale po aferze z Morlockami mają inne rzeczy na głowie. Charles będzie dalej szukał Erica, ale doskonale wie, że ten bardzo dobrze potrafi ukryć swoją obecność, jeżeli tego chce.

 

Cmentarz. Skids spotyka się z Magneto otrzymawszy jego wiadomość, ale dziwi się, ponieważ powiedziano jej również, że Eric nie ma mocy. Sally daje mu księgę i mówi, że wiele ryzykowała, aby ją dostarczyć. W niej napisane są rzeczy, które Magneto powinien wiedzieć – o nim i o jego przyszłości, których ona sama nie rozumie. To, co najbardziej zwróciło uwagę Skids, to informacja, że według księgi Eric wciąż ma swoją moc. Magneto odpowiada: „Doprawdy?”

 

"Endangered Species" - chapter 14

Christopher Yost, Andrea DiVito


* Beast

* Spiral

* Doctor Strange, Wong

 

Instytut Xaviera. Beast uzupełnia swój dziennik, w którym pisze, że podczas swoich poszukiwań podążył wszystkimi możliwymi ścieżkami i nie znalazł żadnej odpowiedzi na problem dotyczący wyginięcia mutantów. Uważa, że zawiódł. Nagle w jego pokoju pojawia się Spiral. Oznajmia, że wraz z Mojo obserwowała jego poczynania i nie są zadowoleni. McCoy rozumie, że dyktator z innego wymiaru nie może się cieszyć, że największa atrakcja jego programów jest na wymarciu. Pyta się Spiral, czy technologia świata Mojo jest w stanie mu pomóc. Kobieta odpowiada, że nie, ponieważ to nie nauka spowodowała obecną sytuację mutantów, nie nauka więc może ją odwrócić. Zanim znika, zaleca Hankowi zwrócenie się w kierunku magii.

 

Później, Beast wkracza do siedziby Doctora Strange, która obecnie ukryta jest pod postacią budowy kawiarni Starbucks. Chwilę po jego wejściu, kamuflaż znika, a on sam zostaje powitany przez Stevena i Wonga. Zanim Henry zadaje pytanie, Strange wie, o co mu chodzi. Przypomina, że był obecny, kiedy Scarlet Witch rzuciła zaklęcie i również poszukiwał sposobu jego odwrócenia. Zamiast powiedzieć mu to, czego się dowiedział, woli mu pokazać. Steven przedstawia Beastowi wizję, która reprezentuje świat takim, jak on go widzi. Wszystkie widziane obiekty to siły i czary magiczne. McCoy pyta się, czy Strange jest w stanie znaleźć zaklęcie Wandy i coś na nie poradzić, ale ten odpowiada, że jest ono we wszystkim, co widzi. Czar Scarlet Witch miał tak ogromny zasięg i moc, że nie sposób odróżnić rzeczywistości takiej, jaka była wcześniej od wprowadzonych przez Wandę zmian. Beast ponownie się pyta, czy Steven może odwrócić zaklęcie. Strange odpowiada, że przy właściwych przygotowaniach i odpowiedniej pomocy mogłoby mu się to udać, ale ryzyko jest ogromne: mógłby zniszczyć całą rzeczywistość.

Autor: Ozz

Galeria numeru

Uncanny X-Men #491 Uncanny X-Men #491

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.