Avalon » Serie komiksowe » Uncanny X-Men » Uncanny X-Men #490

Uncanny X-Men #490

Uncanny X-Men #490

&&& "The Extremists" - part 4

Postacie
Zapowiedź

Dlaczego Morlockowie atakują niewinnych ludzi? Tą zagadką zajmie się Storm. W tym czasie Profesor X i Nightcrawler kontynuują poszukiwania Magneto. W Endangered Species Chapter #10 Beast poszukując DNA trafia na grupę handlującą hormonem wzrostu dla mutantów. I nie podoba mu się to odkrycie.

Cytat

Masque: "We got us an owner's manual to the world an' the guts to use it!"

Streszczenie

Kilka godzin temu, w pociągu, jeden z pasażerów na przenośnym odbiorniku ogląda reportaż z ataku grupy Masque na nowojorskie metro, w którym to zdarzenie jest nazywane aktem terroryzmu dokonanym przez mutantów. Jadący również pociągiem Magneto przysłuchuje się słowom reporterki.

 

Teraz… Grupa X-Men idzie przez tunele. Storm dziękuje Skids za powstrzymanie agentów O*N*E. Sally stwierdza, że jej dochodzenie jest zbyt ważne, żeby tamci się w nie wtrącali. Zaczyna opowiadać, że pod dniu M większość Morlocków, podobnie jak to się stało z ogólną populacją mutantów, straciło swoją moc. Ale zdolności to była jedyna rzecz jaką oni mieli. W rezultacie, aby nie stracić więzi ze sobą, założyli oni kult, zaczęli czekać na cud i wreszcie się doczekali. Skids pyta się Calibana, czy pamięta Qwerty. Mutant mówi, że teraz przypomina sobie imię kobiety. Sally wyjaśnia pozostałym, że Qwerty była jedną z najnieszczęśliwszych Morlocków, ponieważ jej zdolność przewidywania skutków nawet najmniejszych decyzji powodowała, że nie potrafiła ona robić nic. Pozostali opiekowali się nią. Wreszcie kobieta przewidziała dzień M i utratę przez nią mocy i postanowiła napisać księgę na ścianach pokoju, w którym żyła. Storm pyta się Xaviera , czy „słyszy” wszystko telepatycznie. Istnienie Qwerty to dla niego nowość. Uznaje, że poszukiwania Magneto muszą zostać odłożone na później i mówi Ororo, że on i Nightcrawler dołączy do jej grupy jak najszybciej.

 

Warpath i Hepzibah podążają śladem grupy Masque. Proudstar zaczyna gubić trop, więc chce zawiadomić Storm, ale kosmitka uważa, że powinni pozwolić reszcie znaleźć ich samych, a w międzyczasie wymierzyć Morlockom sprawiedliwość. James nie zgadza się mówiąc, że oni są tymi dobrymi i nie mogą postępować tak samo jak ich przeciwnicy. Nagle zauważa, że Hepzibah zaczyna się dziwnie zachowywać. Kosmitka wyjaśnia, że jej rasa rozmnaża się w podziemnych norach, a długie przebywanie w tunelach spowodowało, że zaczynają się budzić w niej uczucia. Warpath mówi, że czuje podobnie, ale nie powinni tego teraz robić. Nagle tunelem wstrząsa eksplozja i po chwili z wyrwy w ścianie wyskakują Morlockowie. Masque mówi, że nawet tak doświadczony łowca jak Proudstar nie z nimi szans na ich terytorium. Hepzibah nie ma zamiaru marnować czasu na gadanie i rzuca się na Erga. Warpath w ostatniej chwili ratuje partnerkę przed wystrzałem energii Morlocka, po czym oboje zaczynają uciekać. Masque każe ich puścić, bo i tak zna zakończenie tego starcia. Uciekając, Hepzibah stwierdza, że są silniejsi i mogą pokonać przeciwników, ale James zauważa, że w bliskim kontakcie Morlockowie są niebezpieczniejsi, więc muszą ich podejść. Uważa, że skoro Masque i reszta mogą używać mocy jednocześnie mając Leecha, to muszą jakoś neutralizować jego zdolności, więc być może Warpath i Hepzibah będą mogli to wykorzystać.

 

Tymczasem Skids przyprowadza Storm i Calibana do Lindisfarne – sanktuarium, w którym przebywa grupa Morlocków czcząca teksty Qwerty. Na miejscu wita ich Delphi, która mówi, że goście są dokładnie o tej porze, o której się ich spodziewano. Storm podejrzewa, że Skids wprowadziła ich w pułapkę, ale ta wyjaśnia, że moment przybycia Storm opisany był przez Qwerty. Delphi mówi, że to ona znalazła martwą wieszczkę, która zdążyła spisać ostatnie przepowiednie. W nich opisała wspaniałą przyszłość mutantów, która dała Morlockom nadzieję. Chce, aby Storm również ją poznała i daje jej księgę.

 

Warpath przypomina Hepzibah, że głównym elementem ich planu jest zdjęcie z Leecha obroży blokującej jego moc. Wtedy bez trudu poradzą sobie z przeciwnikami. Ostrzega ją zwłaszcza przed Masque, po czym ruszają do akcji. W tunelu poniżej, Morlockowie czekają na nich, wiedząc dokładnie skąd X-Men nadejdą. Warpath i Hepzibah atakują ich z góry. James przybija koszulę Erga do podłoża, unieruchamiając go. Hepzibah powala Bliss i zauważa, że Masque zabiera krzyczącego Leecha do innego tunelu. Warpath przewraca Litterbuga i rusza w pogoń. Dopada Masque i chociaż ten krzyczy, aby tego nie robił, uderza go. Następnie podchodzi do Leecha, ale okazuje się, że właśnie to jest Masque w przebraniu, a prawdziwy chłopiec został przed chwilą przez Jamesa uderzony. Morlock łapie Proudstara za gardło i zaczyna deformować mu twarz. Hepzibah rusza Warpathowi na pomoc, ale zostaje ugryziona przez Bliss i traci przytomność. Kobieta przyznaje, że Masque wszystko dobrze przewidział. Ten poprawia ją stwierdzając, że to nie przepowiednie, lecz dokładnie zapisana przyszłość. Wyjaśnia duszącemu się Warpathowi (który nie ma jak oddychać), że właśnie dlatego nie mieli szans. W przeciwieństwie do innych, Masque wprowadza swoje słowa w czyn. Bliss mówi, że Proudstar zaraz umrze, na co Masque odpowiada, że ma mu się nie sprzeciwiać, ale przyznaje jej rację, że to jeszcze nie jego czas i przywraca twarz Jamesa do normalnego stanu. Każe Bliss dać dwójce X-Men wystarczająco dużą dawkę trucizny a sam przygotowuje bomby, aby wykonać kolejną fazę planu związaną z Delphi i jej grupą.

 

W Lindisfarne Storm pyta się, dlaczego wszyscy się jej przyglądają. Delphi wyjaśnia, że wszyscy widzieli jak przybycie X-Men odbyło się zgodnie z tekstem i teraz czekają na wypełnienie się jego dalszej części. Ororo uważa, że Morlockowie nie powinni polegać na przepowiedniach Qwerty, ponieważ są bardzo chaotyczne. Delphi przyznaje rację, ale rozumie, że z powodu tego, jak działała moc jej przyjaciółki, tekst nie mógł być napisany inaczej. Storm pyta się, dlaczego Masque odłączył się od jej grupy. Delphi mówi, że on i jego sprzymierzeńcy mieli inne poglądy, ale zauważa, że wypełnił swoją część, ponieważ to za jego sprawą Ororo tu przybyła. Ta pyta się jaka jest jej rola, na co Delphi mówi, że Storm ma być świadkiem, że Morlockowie czekali na lepszy świat aż do końca. X-Men zastanawiają się, o czym ona mówi, kiedy komnata zaczyna się trząść. Delphi wyjaśnia, że właśnie w tym momencie według księgi Masque i jego grupa powinni ich pogrzebać. Strop zaczyna się walić.

 

W Blackbirdzie, Charles i Kurt zauważają potężną błyskawicę, która pojawiła się na niebie znikąd. Xavier mówi, że to sprawka Storm: coś się stało i nie może czytać jej myśli. Nigdy czegoś takiego u niej nie zaobserwował – „słyszy” jedynie krzyk.

 

"Endangered Species" - chapter 10

Christos Gage, Tom Grummett

 

* Beast, Bishop
* Charlie Hustle, Garrett

 

Dystrykt X. Beast i Bishop przyjeżdżają na spotkanie z handlarzem MGH, Charliem Hustle. Hank pyta się Lucasa, jak ten wytrzymywał patrolowanie tej dzielnicy. Bishop odpowiada, że zdaje sobie sprawę z problemów Dystryktu X, ale właśnie dlatego tu był. Teraz nie ma czasu, aby tu wracać często, ale wciąż zna tutejszych ludzi. Hustle otwiera im drzwi, ale zanim jego goście zdążają wejść do środka, niejaki Garrett zaczepia Charliego chcąc kupić MGH. Hustle odpowiada, że w tej chwili nie ma towaru, ale próbuje zdobyć. Bishop pyta się, czy Hustle nie boi się, że Garrett pójdzie do konkurencji, ale ten odpowiada, że nie ma już żadnej. Lucas rzuca Charliego na ścianę i mówi mu, że miał przymknąć oko na dilerkę, a nie na morderstwa, ale handlarz szybko wyjaśnia, że chodziło mu o to, że nikt inny po prostu nie zajmuje się rozprowadzaniem MGH. Hustle prowadzi mutantów do swojego magazynu, w którym jest pełno próbek krwi. Niestety Beast zawodzi się, ponieważ Charlie wyjaśnia, że wszystkie one straciły gen mutantów podczas dnia M i teraz są zwykłą ludzką krwią. Hustle proponuje Beastowi i Bishopowi, aby sprzedali swoją krew, za którą hojnie zapłaci. Wściekły McCoy łapie go za gardło i wystawia przez okno. Hustle prosi Bishopa o pomoc, ale ten stwierdza, że nie jest już policjantem i to nie jest jego sprawa. Beast czuje, że ostatnie zdarzenia popychają do na skraj przepaści, ale nie ma zamiaru jeszcze w nią wpadać, więc wciąga handlarza z powrotem do pokoju.

 

Po wyjściu Bishopowi jest przykro, że nie udało mu się pomóc Hankowi. Beast zauważa, że jego przyjaciel nie przejmuje się zbytnio tym, że mutanci są na skraju wyginięcia. Lucas przypomina Beastowi, że pochodzi z przyszłości, w której było pełno mutantów, więc wierzy, że ich rasa przetrwa. Hank poprawia go i mówi, że jest z alternatywnej przyszłości, jak Cable i Marvel Girl. Sama jego obecność tu sugeruje, że jego przyszłość się nie ziści. Nagle Beast wpada na pomysł…

Autor: Ozz

Galeria numeru

Uncanny X-Men #490 Uncanny X-Men #490

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.