Avalon » Serie komiksowe » Cable » Cable #45

Cable #45

Cable #45

"No Escape"

Postacie
Cytat

Cable: "You know how it is. No one stays dead."

Streszczenie

Uzbrojony po zęby Cable czai się w krzakach na skraju lasu otaczającego posiadłość. Pierwszy strażnik pilnujący Instytutu nie stanowił problemu. Między Nathanem a Szkołą jest ich jednak kilkudziesięciu. Cable wybiega na otwartą przestrzeń, zaczynając ostrzeliwać żołdaków. Dzięki zaskoczeniu powala kilku już w pierwszym ataku. Unika wiązek laserów i przedziera się coraz dalej. Jednak żołnierzy jest zbyt dużo i zaczynają go otaczać. Widząc, że jest na przegranej pozycji, Nathan osłania się serią pocisków, po czym ku zaskoczeniu żołdaków następuje potężny wybuch. Obserwujący wszystko na monitorach Bastion pyta swych ludzi, co właściwie się stało? Żołnierze sądzą, że dorwali Cable'a. Niespodziewana eksplozja nastąpiła tak blisko niego, że nie mógł tego przeżyć. Nikt jednak nie wie, co było przyczyną wybuchu. Bastion pyta też, co się stało z ciałem? Gdy rozwiewa się dym, w kraterze po eksplozji nie ma po nim śladu.


Dwanaście godzin później ubrany po cywilnemu Cable zamawia w knajpie piwo i prosi o dostęp do telefonu. Łączy się z G.W. Bridgem, który prosił go o kontakt. Pułkownik przekazuje mu ostrzeżenie - ktoś przygotowuje przeciw niemu całą operację. Cable pyta, czy to robota Haighta, ale z tego co słyszał Bridge, Haight nie żyje. Zamach przygotowuje ktoś z Hellfire Club. Nathan stwierdza, że ma tam tylko jednego wroga. Bridge przyznaje, że od dawna podejrzewali Shawa o nielegalne działania ale Cable prostuje, że nie chodzi o niego. Jest tam ktoś inny, z kim nie walczył od lat i dziwi go, że wykonuje swój ruch właśnie teraz. Nagle Bridge pyta go, czy ma pod ręką telewizor. Nathan rzuca słuchawkę i podbiega do baru. Właśnie nadają relację na żywo, w której Cannonball atakuje niezidentyfikowany samolot. Henry Gyrich wyjaśnia, że pięciu wyjętych spod prawa mutantów zaatakowało wojskowe samoloty podczas manewrów. Nie wiedzieli jednak, że są to jednostki Operacji Zero Tolerancji, powołanej w celu likwidacji zagrożeń takich jak oni. Gyrich oficjalnie oświadcza, że Operacja się rozpoczęła. Klienci knajpy są dość sceptycznie nastawieni do tego programu, oprócz jednego który uważa, że mutanci powinni zostać zmieceni z powierzchni ziemi. Wściekły Cable nokautuje go, po czym wychodzi.


Później, Cable łączy się z Bridge'm z jednej ze swoich kryjówek. Oznajmia przyjacielowi, że szykuje się do wojny. G.W. przypomina mu, że rozmawia z nim nieoficjalnie, jako osoba prywatna. Nate prosi go o relację z przebiegu zdarzeń. Według źródeł SHIELD wszyscy X-Men zostali schwytani i uwięzieni. Służby specjalne wykazują wzmożone zainteresowanie Szkołą Dla Młodych Talentów, choć żadna z agencji oficjalnie nie zajęła budynku a jego właściciel, Charles Xavier zaginął. Bridge pyta go, czemu Zero Tolerancji interesuje się tym miejscem. Cable może mu powiedzieć tyle, że jeśli Bastion zdobędzie pliki należące do Xaviera, wielu niewinnych ludzi będzie w niebezpieczeństwie. G.W. chce wysłać tam swoich ludzi. Cable prosi go, aby zaczekał sześć godzin. Ze względu na dawne czasy, pułkownik zgadza się.


Później, Nate przedziera się przez kanały w kierunku Szkoły. Przypomina sobie, jak wiele lat temu, po przybyciu do tego czasu, pomógł Charlesowi zbudować podziemny kompleks. W zamian Xavier nauczył go życia w tym świecie. Nathan żałuje, że nie był wtedy bardziej szczery z profesorem. Wtedy wiele rzeczy mogło potoczyć się inaczej. Teraz wykorzystując swoją wiedzę o kompleksie Cable otwiera wejście systemem wentylacyjnym i przekrada się do wnętrza ośrodka. Po cichu przechodzi do miejsca, gdzie ostatnio przetrzymywany był Caliban. Ponieważ przed drzwiami stoją strażnicy, zapewne jest tam nadal. Cable postanawia wrócić tu kiedy zabezpieczy pliki: dane o Podziemiu - tajnych współpracownikach Xaviera i Protokoły Xaviera - informacje o słabych punktach X-Men, zabezpieczenie tego jest ważniejsze niż uwolnienie jednego mutanta. Emocje biorą jednak górę i Nathan wyłamuje kratę, skacząc z góry na strażników. Pierwszego z nich przygważdża nożem do ściany, drugiego częstuje kopniakiem w brzuch, po czym ogłusza ciosem głową. Pierwszy próbuje nadać alarm, ale pięść Cable'a pozbawia go przytomności. Caliban jest mile zaskoczony, gdy Nathan otwiera drzwi i uwalnia go. Jednak stwierdza, że nadal nie czuje się najlepiej i wolałby zostać w łóżku. Cable przekonuje go, że znajdą mu łóżko w jakimś bezpieczniejszym miejscu. Gdy mężczyźni szykują się do wyjścia, Nathan wyczuwa czyjeś wrogie myśli i w ostatniej chwili powala Calibana na ziemię. Z zewnątrz helikopter strzela z karabinu maszynowego do okna, przy którym przed chwilą stali.


Na korytarzu żołnierze znajdują dwóch nieprzytomnych strażników i szykują się do wejścia do pokoju. Dołącza do nich Bastion, który radzi poczekać, aż mutanci sami do nich wyjdą.


W środku Cable i Caliban leżą na podłodze, potłuczeni ale cali. Helikopter zablokował im wyjście przez okno a na korytarzu słychać głosy żołnierzy. Caliban mówi, że się boi. Nathan rozumie go, jednak potrzebuje jego pomocy. Wręcza mu przygotowany wcześniej nadajnik i prosi, by uruchomił go na komendę. Na korytarzu żołnierze widzą ruszającą się klamkę i szykują broń. Drzwi padają, wywarzone przez strzelającego jak szalony Cable'a i wyjącego Calibana.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Cable #45

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.