Avalon » Serie komiksowe » Civil War: Young Avengers & Runaways » Civil War: Young Avengers & Runaways #1

Civil War: Young Avengers & Runaways #1

Postacie
Zapowiedź

Civil War sprawia, że młodzi bohaterowie z marginesu znajdują się na celowniku. Czy Runaways uwierzą, że Young Avengers chcą im pomóc, czy może nie obejdzie się bez bijatyki? Oto miniseria, która przyniesie poważne reperkusje dla obu grup!

Cytat

Nico: "Your boyfriend is fitting in well..."
Karolina: "He's not my boyfriend! She's my girlfriend... sometimes. Kind of."

Streszczenie

[UWAGA: akcja rozgrywa się po Runaways vol. 2 #18 i zawiera spoilery co do jego zakończenia.]


Strażnicy pilnujący farmerskiego festynu w Santa Monica są wyraźnie znudzeni i poirytowani faktem, ze kazano im sterczeć przy wejściu w pełnym rynsztunku w takim upale. Mimo wszystko, jeden z nich przypomina o obowiązkach, jakie nakłada na nich nowe prawo, chociaż jego kolega nie może sobie nawet wyobrazić, czego mogliby szukać nadludzie w takim miejscu.


Kilka metrów dalej, spokojnie przechadzają się Runaways, którzy wybrali się na zbiorowe zakupy. Molly bardzo chciałaby wejść na festyn i próbuje pociągnąć za sobą Chase'a, ale on wyraźnie nie jest w nastroju. Karolina zauważa strażników i pyta o powód ich obecności, ale nikt nic o tym nie wie. Na wszelki wypadek, Nico każe wszystkim szybko załatwić swoje sprawy i nie zwracać uwagi na siebie. To będzie jednak trudne, bo już po chwili Xavin zaczyna denerwować Victora uwagami, że roboty nie jedzą, kiedy ten zamierza kupić sobei porcje tamales. Victor spokojnie odpowiada, że jego matka często przyrządzała to danie, ale Skrull twierdzi, że roboty nie mają matek i na jego planecie Mancha zostałby wysłany na złom za opowiadanie takich rzeczy. Victor z trudem powstrzymuje złość wyjaśniając, że jest hybrydą robota i człowieka, a jego matka była świętą osobą i nie pozwoli jej obrażać. Molly natychmiast odciąga go na bok opowiadając, jakie miał szczęście, bo ich rodzice wszyscy byli super-łotrami. Przy okazji, Vic zauważa, że kiedy Xavin się denerwuje, traci kontrolę nad swoimi zdolnościami zmiany kształtu. Nico zwraca uwagę Karolinie by pilnowała swojego chłopaka, ale ta poprawia ją mówiąc, że Xavin jest jej dziewczyną... czasami. Nico przeprasza twierdząc, że wszyscy przeżywają trudne chwile - zwłaszcza Chase. Karolina wyjawia, że czasami tęskni za rodzicami, ale Nico zauważa, ze gdyby ich rodzice nie byli przestępcami, którzy trzęśli całym miastem, mogliby teraz wieść normalne życie, a Gert wciąż by żyła, więc wcale za nimi nie tęskni.


Tymczasem, strażnicy zatrzymują podejrzanie wyglądającego mężczyznę, który próbuje wejść na teren festynu. Zatrzymują go, ale on odmawia poddania się rewizji osobistej. Kiedy jeden ze strażników próbuje wyjaśnić, dlaczego są w stanie podwyższonej gotowości, mężczyzna szybkim ruchem naciąga maskę i wyciąga z torby maczugę, a w następnej sekundzie uderza nią strażnika krzycząc, że nie podda się prawom tego faszystowskiego państwa.


Widząc, co się dzieje, Nico wysyła Chase'a po Leapfrog, a gdy ten twierdzi, ze może zostać i walczyć wyjaśnia, ze będą potrzebowali szybkiego odwrotu. Karolina zauważa, że walczyli już z Flag Smasherem wcześniej i zostawili go pod posterunkiem policji, przywiązanego do latarni. Molly niechcący stwierdza, że Gert od początku uważała to za zły pomysł, ale zaraz gryzie się w język. Chase jednak wszystko słyszał i zaciskając zęby odchodzi, by wykonać polecenie.


Podczas gdy jeden ze strażników próbuje pomóc rannemu koledze, Flag Smasher [który, tak zupełnie przy okazji, został zastrzelony w Cable & Deadpool #28 - "e'viva continuty!" Gil] staje nad nimi i wygłasza swój anarchistyczny monolog. Zanim jednak skończy, zostaje trafiony od tyłu przez Karolinę. Ona i Xavin oświadczają, że nie ma w tym mieście miejsca dla takich szumowin i wcale nie zamierzają wysłuchać tego, co ma do powiedzenia o najnowszych planach rządu. Nico prosi Victora, żeby utoczył jej krwi, bo potrzebuje swojej magicznej laski, ale on nie ma ochoty robić jej krzywdy i pyta, kim właściwie jest ten facet i jak można go pokonać. Minoru wyjaśnia, ze Flag Smasher nosi mechaniczną zbroję, która daje mu nadludzką siłę. To wystarcza Victorowi, który po prostu podchodzi do przeciwnika i dotyka jego zbroi, wywołując spięcie w jej obwodach. Molly kończy walkę, wysyłając Smashera w powietrze ciosem w stylu Asterixa. Xavin stwierdza, że Vic walczył niehonorowo, ale Molly każe mu się zamknąć i mówi, ze Victor jest fajniejszy niż Magneto. Nico sprawdza, jak mają się strażnicy, ale ten, który wciąż jest przytomny każe jej szybko stąd znikać. Runaways wyjaśniają, ze są po stronie tych dobrych, ale strażnik dobrze o tym wie i jest mu przykro, ze musiał wezwać posiłki.


W następnej sekundzie, Karolina zauważa śmigłowiec ze znakami SHIELD. Podczas gdy Runaways zrywają się do ucieczki, agenci sprawdzają ich akta, a gdy okazuje się, że mają do czynienia z nieletnimi, z niechęcią stwierdzają, że będą musieli zachować ostrożność. Wystrzeliwują pocisk z paraliżującą siecią, ale zostaje on zatrzymany i rozbrojony przez Victora. Podczas gdy agenci szukają sposobu na Victora, Runaways docierają do Leapfrog i ładują się na pokład, wyjaśniając w międzyczasie Chase'owi, co się dzieje. Victor postanawia zostać na zewnątrz pojazdu, by osłaniać ich przed atakami do czasu, aż zadziałają systemy maskujące. Otrzymując potwierdzenie, ze mają do czynienia z androidem, agenci SHIELD rezygnują z ostrożnych metod i wystrzeliwują pociski z teflonowymi kolczatkami. Gdy Leapfrog startuje, Victor próbuje zatrzymać pociski, ale wystrzelone z nich kolczatki trafiają w niego i rozrywają ciało.


W tym czasie, po drugiej stronie Ameryki, Young Avengers siedzą w tajnej kryjówce rebeliantów i nudzą się, pełniąc służbę przy monitoringu. Całą robotę odwala Vision, podłączony do wszystkich kanałów informacyjnych w Stanach, podczas gdy pozostali dyskutują o tym, co mogliby zdziałać, gdyby pozwolono im walczyć. Wiccan stwierdza się, że przez ten konflikt wszyscy zachowują się dziwnie i nawet Captain nie jest sobą. Speed wcale się temu nie dziwi, bo uważa, że Iron Man zdradził pozostałych bohaterów. Tylko Cassie jeszcze wierzy, że Stark z pewnością miał powody, by tak postąpić. Nagle, Vision zaczyna się dziwnie zachowywać: wyświetla na wszystkich ekranach przekaz z Los Angeles, a którym widać trafienie Victora przez pociski i kiedy Mancha krzyczy, wpada w rezonans i krzyczy wraz z nim. Patriot pomaga mu się podnieść i pyta, czy wszystko w porządku, a w odpowiedzi słyszy, że przekaz wywołał u niego sprzężenie zwrotne. Stature rozpoznaje Runaways od razu przyznając, że kiedyś chciała ich odnaleźć i przyłączyć się do grupy. Widząc bezwzględność agentów, Kate stwierdza, że ktoś powinien za to zareagować. Eli twierdzi, że rebelianci nie mają placówki w Los Angeles, więc Hawkeye i Speed namawiają go, by porozmawiał o tym z Kapitanem. Patriot zgadza się, chociaż nie podoba mu się zbliżenie, jakie zauważa między Kate a Tommym.


Wbrew oczekiwaniom wszystkich, Captain America kategorycznie odmawia udzielenia pomocy Runaways twierdząc, że mają za mało ludzi na miejscu i nie mogą się teraz rozdzielać. Eli sugeruje, ze mogliby pozyskać ich jako sojuszników, ale Steve przypomina, że są w stanie wojny i nie chce brać na siebie dodatkowej odpowiedzialności, wciągając w to dzieci. Patriot wraca do swoich towarzyszy, by przekazać im decyzję Kapitana, ale wyraz jego twarzy zdradza, że nie zamierza się z nią zgodzić.


Jakiś czas później, grupa wyrusza z Nowego Jorku pożyczonym pojazdem. Wiccan cały czas powtarza zaklęcie lokalizacyjne, czym drażni Tommy'ego, a to z kolei drażni Teddy'ego. Podczas podróży, Kate i Eli zapoznają się z aktami Runaways, a Cassie upewnia się, czy Vision dobrze się czuje. Zapytany, czy nie obawia się reakcji Kapitana na ich akcję, Patriot stwierdza, że ktoś musi zadbać o to, by dzieciaki The Pride nie poszły w ślady rodziców, a to oznacza, że trzeba im pomóc.


Z powrotem w swojej kryjówce, Runaways nadrabiają braki informacyjne, oglądając wiadomości i dyskutując nad tym, czy teraz rząd wyśle po nich Avengers. Chase ogląda rannego Victora, a Xavin wciąż komentuje fakt, że nie jest on prawdziwym człowiekiem, czym doprowadza Karolinę do wściekłości. Molly kolejny raz pyta, Chase'a czy naprawi Victora, a ten w końcu nie wytrzymuje i wydziera się na nią, żeby dała mu chwilę spokoju. Urażona Molly ucieka z płaczem i wybiega z kryjówki, trafiając wprost na Young Avengers. Patriot przedstawia grupę i poważnym tonem oświadcza, że powinna pójść z nimi, ale przejęta obecnością Avengers i przekonana, że przyszli ich aresztować, Molly chowa się za samochodem, by po chwili rzucić nim w Cassie i pozostałych. Billy próbuje wytłumaczyć jej różnicę między Avengers a Young Avengers, ale Molly nie kupuje tego tłumaczenia, bo dla niej wyglądają raczej staro. Speed próbuje odciągnąć ją od swoich towarzyszy, ale dostaje lanie, podobnie jak reszta.


Nieco później, Chase zauważa, ze elektroniczne części Victora poruszają się, jakby sam próbował się naprawić, więc razem z Nico zastanawiają się, co powinni z nim zrobić. W tej chwili, do jaskini wchodzą Young Avengers, a Patriot niesie śpiącą Molly. Wyjaśniają, ze przybyli z pomocą, ale Molly zaatakowała ich. Nagle, przez ścianę przenika Vision i zbliża się do Victora. Pojawiają się spięcia i coś wyraźnie przyciąga ich do siebie.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Civil War: Young Avengers & Runaways #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.