Avalon » Biosy » Sentry [Robert Reynolds]

Sentry [Robert Reynolds]

Charakterystyka

Sentry [Robert Reynolds]
Name:
Sentry [Robert Reynolds]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Robert Reynolds
Poprzednie pseudonimy:
Void, Golden Guardian of Good
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Nieznana
Wzrost:
188 cm
Waga:
91 kg
Kolor włosów:
Blond
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Poszukiwacz przygód
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
żonaty
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Nieznane
Znani krewni:
Lindy Reynolds (żona)
Powiązania z grupami:
Mighty Avengers, New Avengers
Baza operacyjna:
Stark Tower
Pierwsze pojawienie się:
Sentry #1
Zdolności:
Użycie eksperymentalnego serum wywołało fotosyntetyczną reakcję, której rezultatem jest stan hiper-świadomości. Jednak większość jego mocy i limity nadal są nieznane. Na razie zademonstrował posiadanie supersiły, szybkości, niezniszczalność i zdolność do lotu.

Sentry potrafi generować również pola energetyczne, kontrolować światło. Posiada potężne psychiczne i mentalne moce, których używa głownie do trzymania swoich fizycznych mocy w całości, jednak nie wiadomo jeszcze, czy Bob może używać ich w taki sposób, jak Charles Xavier czy inni telepaci. Jedyne telepatyczne moce, jakie ujawnił do tej pory, to umieszczenie swoich wspomnień w głowie Paula Jenkinsa i uspokojenie furii Hulka.

Teorią jest też to, czy Sentry potrafi tworzyć przedmioty z tzw. "twardego światła". Uważa się, że Sentry jest najpotężniejszym bohaterem na Ziemi, a jego moce są nieograniczone i mogą nawet przekraczać umiejętności Silver Surfera czy Phoenix.
Biografia:
Dzięki użyciu na sobie super formuły tajemniczego Professora, student Robert Reynolds stał się superczłowiekiem. Po pobiciu szkolnego osiłka, który zawsze się nad nim znęcał, Bob uszył sobie kostium i zadebiutował jako bohater Sentry. Był jednym z paru bohaterów, którzy działali przed pojawieniem się Fantastic Four. Sentry nabrał nowego znaczenia, gdy nowa fala superherosów rosła w siłę. Niemal natychmiast odkrył sekretną tożsamość Spider-Mana i stał się przykładem dla młodego bohatera, został też sprzymierzeńcem X-Men, przyjacielem Reeda Richardsa i opuszczonego przez wszystkich Hulka. Sentry walczył nawet z Dr Doomem razem z Fantastic Four i pokonał swojego największego wroga, Generała z pomocą X-Men.

Sentry poślubił miłość swojego życia, Lindy, i wziął młodego Scouta na swojego pomocnika, ale jego rywal Void, mroczny potwór, który urzeczywistnia największe lęki przeciwników, zakończył sielankowe życie Boba. Void prawie zabił Scouta, doprowadził Hulka do szału i zamordował prawie milion mieszkańców Manhattanu. Odkrywając, iż Void jest mrocznym aspektem jego własnych mocy, Sentry połączył siły z Richardsem i Stephenem Strange, aby stworzyć system, który sprawi, że cała ziemska populacja, włączając w to ich samych, zapomni o Sentrym. Gdy Sentry został zapomniany, Void zniknął.

Lata później, pamięć Roberta zaczęła powoli powracać razem z Voidem, który dewastował Europę, mordując wielu członków Super-Heroes of Europe. Sentry skontaktował się ze swoimi dawnymi przyjaciółmi, ale jedynym, który pamiętał ich wspólną historię, był Hulk. Kiedy Void powrócił na Manhattan, wszystko wróciło na swoje miejsce, a dawni znajomi Sentry'ego zebrali się, aby bronić jego i miasta. Pamiętając o podwójnej naturze mocy Roberta, Sentry i Reed Richards odnowili Watchtower, unieszkodliwiając Voida i sprawiając, iż świat znowu zapomniał o Sentrym. Jednakże wspomnienia Boba niedługo wróciły i zażądał, aby być zamkniętym w Raft, superwięzieniu dla superzłoczyńców utrzymując, iż zabił swoją żonę. Podczas masowej ucieczki z więzienia, Sentry pomógł innym bohaterom uwięzić wielu z uciekających złoczyńców, w tym czasie wyniósł również na orbitę Carnage'a, którego rozerwał na pół. Zainspirowani tymi wydarzeniami, bohaterowie stworzyli nowy zespół Avengers, ale Sentry zniknął, zanim zdążyli poprosić go o przyłączenie. Bob pozostał w ukryciu, ale nadal był w obrębie zainteresowania S.H.I.E.L.D. i Avengers, którzy byli zafascynowani jego mocami i obawiali się, że mogą one doprowadzić do sytuacji podobnej do tej ze Scarlet Witch.

S.H.I.E.L.D i Avengers stanęli naprzeciw Sentry'ego i napotkali na kilka dziwnych faktów. Żona, którą uważał że zabił, nadal żyła, a jedyne informacje na świecie, gdzie można było znaleźć informacje o Sentrym, były w komiksach, w historiach, które zostały napisane i powstały w wyobraźni jednego człowieka. Nie mogąc stawić czoła tym faktom, Sentry uciekł. Żyjąc jako Robert Reynolds w swoim domu został ponownie namierzony przez bohaterów takich jak Avengers, Inhumans i X-Men. Płakał, mówiąc, iż ostrzegał ich przed przybyciem Voida i że jest już za późno. Grupa została zaatakowana przez Voida, Robert z pomocą Emmy Frost odkrył, że powodem tego, iż nikt go nie pamięta, nie były jego własne działania mające na celu usunięcie Voida, ale manipulacje Masterminda w jego umyśle, który był wynajęty przez Generała. Użył on swoich wielkich mocy psychicznych, które w połączeniu z mocą Boba sprawiły, że wszyscy zapomnieli o nim, nawet on sam. Od tej pory, jeśli Sentry tylko zacząłby przypominać sobie swoje życia, od razu zostałby sparaliżowany przez strach, że razem z jego pamięcią pojawi się monstrum w osobie Voida, które zniszczy świat. Razem z tą nową wiedzą Void zniknął, a Emma Frost ocaliła Sentry'ego. Avengers zaoferowali mu członkostwo (w połowie dlatego, iż chcieli mieć na niego oko i w połowie dlatego, iż potrzebowali jego mocy), które Sentry przyjął.

Sentry wierzył, że Void został uwięziony w piwnicy Watchtower. Kiedy rutynowo odwiedził go, aby sprawdzić czy jest zabezpieczony, Void wspomniał iż wie coś, o czym nie ma pojęcia Bob. Robert wierzył, iż jego żona zdradza go i przestała go kochać, a jego psychiatra, Doktor Cornelius, wypytywał go o jego genezę i Voida. Robert stał się histerykiem i zaatakował park rozrywki. Wtedy też zostało ujawnione, całkowicie negując poprzednią wersję, że to Sentry był oddzielnym bytem, a Robert był Voidem. Void uciekł, a Sentry wyjaśnił Corneliusowi, że Robert był dręczony w dzieciństwie.

Mając nadzieję, że stanie się silniejszy, Robert ukradł sekretną formułę Professora i ją wypił. Bob stał się Voidem, a Sentry został stworzony. Sentry spotkał się z Dr Strange, który kazał mu się nie zbliżać do laboratorium, z którego ukradł serum. Sentry jednak to zrobił i nagle obudził się w kaftanie bezpieczeństwa w szpitalu dla psychiczne chorych. Powiedziano mu, że jego prawdziwe imię to John Williams i że zabił Lindy Reynolds. Zostało wytłumaczone, że był szalony i zabił Lindy, ponieważ jego "alarm zegarowy" mu kazał. Bob w to wierzył, dopóki nie zauważył, że na jego palcu jest ślad po obrączce. Uwalniając się z iluzji, odkrył, że Professor i Dr Strange próbowali utrzymać w tajemnicy sekret, o którym Void dowiedział się od Sentry'ego w czasie, gdy go kontrolował. Szukając Voida, Sentry odkrył sekret. Serum, które dało Bobowi moce, zadziałałoby na każdego. Void zasugerował, że świat ma już wystarczająco dużo kłopotu z jednym Sentrym i jednym Voidem, którzy ratują i zabijają ludzi i nie potrzebują następnych sześciu i pół miliarda. Rozumiejąc już wszystko, Sentry wrzucił Voida w słońce. Void ostrzegł Sentry'ego, że powróci, a kiedy to zrobi, to pozabija wszystkich. Po tym wszystkim Sentry powrócił do Avengers.

Podczas Civil War stanął po stronie Iron Mana. Brał udział w akcji S.H.I.E.L.D. mającej za zadanie powstrzymać Wolverine'a przed zabiciem szefa Damage Control, a która zakończyła się niepowodzeniem. Był obecny również przy powrocie swojego dawnego przyjaciela Captaina Marvela. Został aktywnym członkiem Mighty Avengers.Podczas walki z Ultronem wyglądało na to, że zbuntowany robot zabił Lindy Reynolds. Kiedy okazało się, że Lindy żyje, Sentry był przekonany, że to jego dotyk przywrócił ją do życia. [Mighty Avengers #4-6]

W tym czasie największym sukcesem Sentry'ego jako Avengera było pokonanie - z łatwością - Doctora Dooma, kiedy Avengers wybrali się do Latverii, by aresztować go za zaatakowanie Manhattanu bronią biologiczną (konkretnie - symbiontami). [Mighty Avengers #11]

Poza tym jednak różne wydarzenia często przypominały o rozmaitych problemach psychicznych Reynoldsa. Choć podczas konfliktu Inhumans z rządem USA Sentry nie zaangażował się w walkę, wiedząc, że jego starcie z Black Boltem miałoby katastrofalne rezultaty [Silent War #5], to po tej rozwadze nie pozostał ślad, kiedy Hulk na czele armii kosmitów zaatakował Manhattan. Starcie wściekłego jak nigdy Hulka z Sentrym niemal doprowadziło do zniszczenia planety. Nie doszło do tego tylko dlatego, że obaj walczący, wyczerpani, powrócili do swoich ludzkich postaci. Bob padł nieprzytomny, a Banner chwilę później znowu zamienił się w Hulka. [World War Hulk #5]

Najjaskrawszym przykładem pozostaje inwazja Skrullów. Wystarczyło, by jeden ze zmiennokształtnych kosmitów zwrócił się do Sentry'ego, podszywając się pod Voida, by Robert czmychnął, gdzie pieprz rośnie i nie pojawił się, dopóki najeźdźców nie odparto... [Secret Invasion #2, #4]
...w przeciwieństwie do Voida, który zjawił się, by bronić Lindy Reynolds przed Skrullami. [Mighty Avengers #14]

Po przejęciu kontroli nad S.H.I.E.L.D./H.A.M.M.E.R. i Avengers Norman Osborn poświęcił chwilę, by przekonać Reynoldsa, że skoro sam poradził sobie z Goblinem, to Bob może poradzić sobie z Voidem. To - oraz kolejna dawka formuły Profesora, do której Osborn jakimś cudem miał dostęp - skłoniły Boba, by pozostał w Avengers pod wodzą Osborna. Przy okazji Osborn powtórzył, że Reynolds jest jedyną osobą na świecie, na którą działa formuła.
Sentry i Ares byli jedynymi członkami poprzedniej inkarnacji Avengers, którzy pozostali w zespole. [Dark Avengers #1, Dark Avengers #13]

Sentry był straszakiem Osborna, mającym zapewnić posłuszeństwo pozostałych członków Kabały - Emmy Frost, Doctora Dooma, Hooda, Lokiego i Namora. [Secret Invasion: Dark Reign, potwierdzone później]

Pierwszym zadaniem Avengers Osborna było pokonanie Morgany Le Fay. Sentry poległ w tej walce, jednak po powrocie do Nowego Jorku zespół zastał go całego i zdrowego. Nikt nie wiedział, jak to wyjaśnić. Wkrótce później komórka atlantydzkich terrorystów dokonała zamachu w jednym z amerykańskich miast. Osborn, wcześniej przekonujący Boba, że Void nie istnieje, zaczął się do niego zwracać właśnie per "Void". Zażądał, żeby zabił wszystkich terrorystów. Sentry - czy też Void - spełnił to polecenie. [Dark Avengers #2-5]

Starcia w San Francisco pomiędzy tłumami wrogich i sprzyjających mutantom ludzi doprowadziły do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Aby opanować sytuację, Osborn przedstawił światu własny zespół X-Men, dowodzony przez Emmę Frost. W jego skład wchodził również Namor. Okazało się jednak, że dwójka członków Kabały prowadziła własną grę, a Emma pozostała lojalna względem Cyclopsa i prawdziwych X-Men. W tej sytuacji Osborn wprowadził do San Francisco swoich Avengers. Podczas starcia Emma uwolniła Voida, by pozbyć się Sentry'ego. W jakiś sposób fragment Voida pozostał jednak w jej umyśle. Aby nie dać się mu opanować, Emma musiała pozostawać w swojej diamentowej formie. [crossover Dark Avengers/Uncanny X-Men: Utopia]

Kiedy Avengers Osborna starli się z Molecule Manem, Sentry ponownie został zgładzony. Ponownie odrodził się sam z siebie, po czym pokonał Molecule Mana. Następnie oznajmił Osbornowi, że właśnie odkrył prawdziwą naturę swojej mocy - polega ona na pełnej kontroli nad molekułami. [Dark Avengers #10-12]

Kiedy Sentry wrócił do Watchtower, został zastrzelony kosmiczną bronią przez Lindy Reynolds. Opłakując męża Lindy wyjawiła robotowi zarządzającemu Wachtower prawdę o tym, jak Bob uzyskał swe moce - owszem, wypił formułę Profesora, ale nie znalazł się w jego laboratorium przypadkiem. Był narkomanem. Włamał się, szukając narkotyków, a po wypiciu formuły zabił swego wspólnika. Uzależnił się na poły od formuły, na poły od mocy, którą dawał mu Sentry. Według Lindy Void był wymysłem Reynoldsa, projekcją jego obaw przed tym, co robił, zanim został bohaterem.
W tym momencie Reynolds powrócił do życia. Przemawiał jednak inaczej niż zwykle - Lindy najwyraźniej rozmawiała z Voidem. Ten wyśmiał jej teorię, następnie nie pozwolił jej popełnić samobójstwa. Kiedy zaczęła go błagać, by ją zabił postanowił spełnić jej prośbę, jednak powstrzymał go Sentry - a może Robert. Stał tak, rozmawiając sam ze sobą, a ostatecznie, aby nie zabić Lindy, poleciał w kosmos. Próbował zabić się, wlatując w Słońce, jednak nie był wystarczająco zdeterminowany, by to zrobić. [Dark Avengers #9, #13]

Jakiś czas po starciu w San Francisco Cyclops przeprowadził za pomocą Psylocke i profesora Xaviera psychiczną operację na Emmie, w wyniku której fragment Voida znalazł się w jego umyśle. Tam Scott zamknął go go po wsze czasy dzięki treningowi, który przeszedł pod okiem Jean Grey. [Uncanny X-Men #518-519]

Po swojej samobójczej próbie Sentry wrócił z kosmosu i jako Void zaatakował Nowy Jork. Osbornowi powiedział, że jest w nim "trochę Reynoldsa". Void narzekał, że nie może zabić Lindy, ale może ją zmusić, by patrzyła, jak niszczy świat. Osbornowi udało się go uspokoić. Zapewnił go, że tego wieczora da mu walkę na miarę jego amibicji zmieniania świata.
Na wieczornym spotkaniu Kabały Osborn sprowokował Dooma do walki i nasłał na niego Voida. Starcie wymusiło ewakuację Avengers Tower. Podczas walki Osborn kazał Voidowi zamienić się w Sentry'ego.
Całe to zajście było zasłoną dymną. Korzystając z zamieszania Bullseye - służący w Avengers Osborna jako Hawkeye - ewakuował helikopterem Lindy Reynolds, by udusić ją na osobności i wrzucić jej ciało do oceanu. Po powrocie powiedział Sentry'emu, że jego żona zabiła się, wyskakując z helikoptera. Wściekły Sentry zamienił się w Voida, jednak uwierzył Bullseye'owi zarzekającemu się, że próbował ratować Lindy. W końcu gdyby ją zabił, nie byłby taki głupi, by tu wracać i mówić mu o jej śmierci, prawda?
Reynolds uspokoił się na tyle, by wrócić do postaci Sentry'ego, po czym poleciał szukać ciała żony gdzieś na polach uprawnych New Jersey, gdzie według słów Bullseye'a miała się zabić. [Dark Avengers #14-15]

Uwolniony od Lindy Sentry nie miał już oporów, by całkowicie zatracić się w Voidzie. Podczas zmasowanego ataku H.A.M.M.E.R. i sprzymierzonych sił na Asgard był całkowicie posłuszny Osbornowi. Na dłuższą chwilę wyeliminował z walki Thora i zabił Aresa, kiedy ten zwrócił się przeciwko Osbornowi. Ponownie stawił czoła Thorowi, gdy walka rozgorzała na nowo po przybyciu "nielegalnych" Avengers i oddziału Nicka Fury'ego. Wraz z ostrzelaniem helicarriera H.A.M.M.E.R. przez myśliwce sił powietrznych stało się jasne, że amerykański rząd przestał firmować poczynania Osborna. Na polecenie wściekłego Normana Void dosłownie zburzył Asgard. Zaraz potem pokonany Osborn zaczął krzyczeć do zgromadzonych bohaterów, że tylko on był w stanie kontrolować Voida. Tylko on powstrzymywał go przed zniszczeniem świata - a teraz już nikt go nie powstrzyma, bowiem Void jest Aniołem Śmierci.
Wyglądało na to, że ma rację. Widząc prawdziwą moc Voida, Loki użyczył zgromadzonym bohaterom siły, co pozwoliło im go zranić. Kiedy tylko Void zorientował się, co się dzieje, bez trudu zabił Lokiego. Rozwścieczony Thor zaatakował błyskawicami, to jednak było za mało. Dopiero eksplozja wywołana, kiedy Iron Man zdalnie pokierował helicarrierem H.A.M.M.E.R. i uderzył nim w Voida zdołała go osłabić na tyle, że powrócił do ludzkiej postaci. Zaczął błagać zgromadzonych bohaterów, by go zabili. Thor nie zgodził się - chciał, by Reynolds odpowiedział za swoje zbrodnie. To rozwścieczyło go na tyle, że ponownie zamienił się w Voida. Był jednak na tyle osłabiony, by kolejny atak Thora definitywnie go zabił. A może tym razem był na tyle silny, by powstrzymać Voida przed stawieniem oporu?
Tak czy inaczej Thor wrzucił zwłoki Reynoldsa w Słońce. [Siege #1-4]

[UWAGA: Choć wydawałoby się, że rozmowy sam ze sobą i przemiany z Sentry'ego w Voida i na odwrót to ostateczny dowód, że Sentry i Void to ta sama osoba, to w Dark Avengers#13 pokazano, że Void istniał tysiąc sześćset lat przed naszą erą i najwyraźniej był biblijnym Aniołem Śmierci. Albo Bogiem.
Ponadto wygląda na to, że mały fragment Voida w dalszym ciągu znajduje się w umyśle Cyclopsa.]

Gamart i KrzycerCiekawostka: Sentry w piosence "A Million Exploding Suns"

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.