Avalon » Biosy » Rogue

Rogue

Charakterystyka

Rogue
Name:
Rogue
Prawdziwe imię i nazwisko:
Anna Marie (nazwisko nieznane)
Poprzednie pseudonimy:
Dr. Kellogg, Miss Smith, Marie, Ms. Marvel, Mutate #9602, Anna Raven
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna/nieznana
Wzrost:
5'8" (170 cm)
Waga:
120 lbs. (54 kg)
Kolor włosów:
Brązowe z białym pasemkiem
Kolor oczu:
Zielone
Zajęcie/zawód:
Poszukiwaczka przygód
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowana
Stan cywilny:
Panna
Narodowość:
Amerykanka
Miejsce narodzin:
Okręg Caldecott, stan Mississippi
Znani krewni:
Raven Darkholme i Irene Adler (rodzice adopcyjni), Kurt Wagner (Nightcrawler, przybrany brat), Greydon Creed (przybrany brat - nie żyje)
Powiązania z grupami:
X-Men, Brotherhood of Evil Mutants II
Baza operacyjna:
Instytut Xaviera
Pierwsze pojawienie się:
Avengers Annual #10
Zdolności:
Rogue jest hybrydą, ponieważ nosi w sobie DNA człowieka, Kree oraz Skrull. Jej ludzkie zdolności mutacyjne to absorpcja esencji życiowej innych istot przy kontakcie fizycznym. Podczas dotyku pochłania ona, i tym samym uzyskuje, tymczasowo moce, wspomnienia oraz osobowość swojej "ofiary". Permanentnie absorbowane zdolności Sunfire pozwalają jej latać, wytwarzać strumienie płomieni oraz otaczać swe ciało płomieniami.
Uwagi:
Rogue nie posiada już zdolności Ms. Marvel. Nowy wachlarz zdolności czyni ją nieczułą na wysokie temperatury. Podczas starcia z Hecatomb Rogue wchłonęła ogromną ilość umysłów przechowywanych przez tą istotę, to spowodowało, że teraz jej dotyk zabija na miejscu.
Biografia:
Rogue urodziła się w okręgu Caldecot, Mississippi na południu USA. Nie ma zbyt wiele informacji o jej rodzicach oprócz tego, że matka zmarła bardzo młodo i dziewczynka było wychowywana tylko przez ojca. Choć jej prawdziwe imię jeszcze nie zostało wyjawione to od wczesnego dzieciństwa reagowała na "Rogue". Nie mogąc znaleźć wspólnego języka z ojcem, narwana dziewczyna uciekła z domu. Wałęsającą się po bagnach Rogue znalazła Mystique. Po krótkim pobycie u Raven i jej przyjaciółki Irene, młoda dziewczyna postanowiła, że te dwie kobiety staną się jej rodziną.

Po raz pierwszy moce Rogue zamanifestowały, gdy pocałowała ona Cody'ego Robbinsa. Chłopak stracił przytomność, a dziewczyna przepełniona jego wspomnieniami zbiegła z miejsca wypadku. Uciekającą Rogue chcieli dopaść mieszkańcy miasta, którzy domyślili się, że to ona wprowadziła Cody'ego w śpiączkę. O dziwo nie udało im się to, ponieważ zostali powstrzymani przez Cable'a. Rogue nie mogła podziękować swojemu wybawcy, gdyż uciekając na oślep wpadła na Nathana i straciła przytomność. Przez następne lata Raven i Irene próbowały nauczyć swoją podopieczną kontroli nad jej zdolnościami. Nie było to łatwym zadaniem, albowiem Rogue miała wyjątkowo buntowniczą naturę i korzystała ze swych mocy dla zabawy nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Z biegiem czasu, gdy podrosła, zaczęła brać aktywny udział w terrorystycznej organizacji swojej matki. Pewnego wieczoru podsłuchała rozmowę Destiny i Mystique, z której dowiedziała się, że Raven zniszczy Carol Danvers nawet jeśli miałoby to kosztować ją życie. Młoda mutantka natychmiast ruszyła, by odnaleźć Ms. Marvel. Nie wiedziała jednak co spowodowało taką reakcję jej matki, niedosłyszała bowiem, że w przyszłości Danvers będzie odpowiedzialna za zniszczenie jej własnej duszy. W tym czasie jednakże nie było jej dane dopaść super-bohaterki, ponieważ ta zniknęła.

Niedługo po tym, wszyscy członkowie Brotherhood of Evil oprócz Mystique i Rogue zostali pojmani po przegranej walce z X-Men. Młoda mutantka chcąc uwolnić ich z więzienia postanowiła wchłonąć moce Ms. Marvel. Nadarzyła się ku temu okazja i dwie kobiety stoczyły pojedynek na moście Golden Gate w San Francisco. Coś jednak poszło nie tak i Rogue zamiast tymczasowo, wchłonęła moce i umysł Danvers permanentnie. Pomimo, że absorbowała ona jeszcze moc Thora i Kapitana Ameryki nie udało jej się wydostać Bractwa z więzienia. Uniemożliwiła to interwencja reszty Avengers.

Wkrótce młoda kobieta znów starła się z Carol Danvers, gdy ta wraz Wolverine'em i Storm wkradła się do Pentagonu, by wymazać wszelkie informacje o X-Men. Podczas zaistniałej walki, Rogue wchłonęła moce Ororo i Logana. Storm widząc, że cały budynek może zostać zniszczony, wyniosła Rogue z dala od Pentagonu w małym wirze powietrznym. Młoda mutantka kontynuowała swą działalność w Bractwie, jednak z biegiem czasu osobowość Carol Danvers zaczęła ujawniać się. Dziewczyna czuła, jak powoli traci zmysły. Jej opiekunki z pewnością nie mogły jej pomóc, więc zwróciła się do jedynego człowieka, który był w stanie tego dokonać, do Charlesa Xaviera. Rogue wybrała wyjątkowo złą porę na wizytę, ponieważ w tym czasie w posiadłości przebywała Ms. Marvel, po wizycie w świecie Brood znana jako Binary. Carol wpadła w furię i dzięki swoim nowym zdolnościom jednym ciosem wysłała zaskoczoną dziewczynę na orbitę. Dalszej eskalacji przemocy zapobiegł Xavier mówiąc, że jako X-Man, Rogue jest teraz pod jego opieką. Pozostali członkowie nie byli tak entuzjastycznie nastawieni co do przyjęcia osoby, która przy niejednej okazji próbowała ich zabić. Ostatecznie przekonali się do Rogue, gdyż powoli zapracowała na ich zaufanie, niejednokrotnie narażając swoje życie aby pomóc swoim nowym przyjaciołom.

Po przejściach z pułkownikiem Rossim, gdzie mutantka po raz pierwszy uświadomiła sobie jak wielką krzywdę uczyniła Carol Danvers, Rogue stała się celem dla prototypu broni neutralizującej mutacyjne moce. Storm, dzięki pomocy Destiny, odnalazła zagubioną dziewczynę, która ukryła się na bagnach Missisippi. Ororo by pokazać swe zaufanie, pozwoliła dobrowolnie by niegdyś znienawidzona kobieta wchłonęła jej moc. Wtedy dwie kobiety padły ofiarą ataku Henry'ego Gyricha. Storm zasłaniając swą nową przyjaciółkę przyjęła na siebie promień z neutralizatora.

Kilka miesięcy później nastąpił przełomowy okres dla Rogue. Gdy X-Men zostali niemal zgładzeni przez Nimroda, leżeli pod tonami gruzu, doszła do wniosku, że jedynym sposobem, aby uratować swych przyjaciół jest absorpcja mocy ich wszystkich, nawet tych z fizycznymi mutacjami (wcześniej bała się wchłonąć moc mutanta o zmienionym wyglądzie zewnętrznym). Wraz z X-Men brała udział w "Fall of the Mutants", kiedy cały zespól poświęcił swe życie by pokonać Adversary'ego. Po wskrzeszeniu przez Romę grupa przeniosła się na australijskie równiny, by tam dalej prowadzić swą działalność.

Podczas pobytu (wbrew własnej woli) w Genoshy, Rogue uświadomiła sobie, że osobowość Ms. Marvel jest nie tylko nadal w niej, ale że może przejmować nad nią kontrolę. To właśnie dzięki pomocy Carol, Rogue wydostała się z genoshiańskiego więzienia, gdy Wipeout pozbawił ją mocy. Gdy Danvers przejmowała ciało młodej mutantki, jej absorpcyjne moce były pod ścisłą kontrolą. Wynika z tego, że problemy Rogue z jej zdolnościami mają podłoże psychologiczne.

Niedługo po "Inferno" mutantka znów musiała zmierzyć się z Nimrodem, który tym razem połączył się z Master Moldem. Bitwa zakończyła się wciągnięciem Rogue i Nimroda do Siege Perilous. Kobieta pojawiła się w siedzibie X-Men w Australii mając pamięć nie zmienioną (zazwyczaj każda istota, która przeszła przez bramę traciła pamięć i rozpoczynała nowe życie). Po chwili zorientowała się, że osobowość Ms. Marvel jak i jej moce zniknęły. Ponieważ baza X-Men została przejęta przez Reavers, Rogue musiała się salwować ucieczką wykorzystując teleportacyje moce zaabsorbowane od Gateway'a. Zdolności aborygena zaprowadziły ją do Savage Land. Trafiła tam też Ms. Marvel. Siege Perilious rozdzieliło dwie kobiety dając im osobne ciała, jednak Brama nie miała wystarczająco dużo energii życiowej by je utrzymać przy życiu. Rogue nie chcąc ponownie zabić Carol niemal poddała się. Byłą X-Man uratował Magneto, który pozbawił przytomności obie walczące kobiety. Magnus wykorzystał energię Ms. Marvel i przywrócił siły Rogue. Jej moce jednak nie powróciły, więc postanowiła ona pozostać z Lehnsherrem w Savage Land. Wraz z nim oraz Ka-Zarem i Nickiem Fury udało jej się pokonać Zaladane, samozwańczą mistrzynię magnetyzmu. Podczas walki z jej ludźmi moce Rogue powróciły. Choć możliwa była szansa na zaistnienie związku pomiędzy nią i Magneto, to mistrz magnetyzmu zaprzepaścił ją mordując Zaladane. Po tych wydarzeniach Rogue chciała dołączyć do X-Men, jednak nie wiedziała jak się z nimi skontaktować (byli wtedy w Shi'ar), więc wyruszyła na Wyspę Muir. Na swoje nieszczęście nie wiedziała, że wyspa została opanowana przez Shadow Kinga. Tam Moira MacTaggert, pod kontrolą Kinga, organizowała krwawe igrzyska mutantów. Po dotarciu, Rogue także padła ofiarą potężnego telepaty. Po pokonaniu Farouka, X-Factor dołączyli do X-Men, a młoda mutantka stała się członkiem niebieskiej formacji. Wtedy też rozpoczął się jej romans z Gambitem.

Debiut w nowym składzie nie był zbyt przyjemny, ponieważ Rogue musiała zmierzyć się, a potem patrzeć na śmierć człowieka, którego mogła pokochać, Magneto. Niedługo po tych wydarzeniach, w dość dziwnych okolicznościach dowiedziała się, że Remy ma żonę. Bella Donna Boudreaux przybyła z Nowego Orleanu po LeBeau, by pomógł on położyć kres tajemniczym morderstwom członków ich rodzinnych klanów. Później podczas wydarzeń z Kryształem M'Kraan, Rogue wreszcie pozwoliła sobie na pocałunek z Gambitem, gdyż uważała, że i tak to nic nie zmieni, ponieważ świat stał na krawędzi zagłady. Interwencja Bishopa zapobiegła zniszczeniu linii czasowej i Rogue wchłonęła moc oraz wszystkie mroczne sekrety Remy'ego. Nie mogła ona tego wytrzymać i opuściła grupę wraz z Icemanem, który obiecał zaopiekować się nią. Gdy Gambit odzyskał przytomność natychmiast odszukał swą ukochaną, jednak konfrontacja spowodowała jedynie, że Rogue powiedziała mu w twarz, że z nimi wszystko skończone.

Po tych bolesnych wydarzeniach młoda mutantka na dobre opuściła X-Men. Przez chwilę wiodła "normalne" życie kelnerki, jednakże to szybko się skończyło, gdy została porwana przez oddziały Operation: Zero Tolerance. Z ich rąk została uratowana przez Josepha, o 20 lat młodszego klona Magneto. Dwójka ta dołączyła do X-Men akurat w chwili, gdy Onslaught rozpoczął swój terror. Po pokonanie mrocznej strony Xaviera, Rogue i Joseph dołączyli do grupy na dobre. Podczas bożonarodzeniowej nocy mutantka wraz z innymi członkami zespołu, została teleportowana przez Gladiatora do Shi'ar. Tam pod jej dowództwem X-Men pokonali Phalanx, wtedy też Rogue wyjawiła, że wciąż kocha Gambita. Podczas drogi powrotnej na Ziemię statek wiozący mutantów został uszkodzony, a oni sami pojmani przez robota Nanny. Więzieni i pozbawieni mocy, Remy i Rogue mogli w końcu spędzić ze sobą noc. Ich szczęście nie mogło trwać wiecznie i następnego ranka Gambit został postawiony przed niby-sądem przez Magneto przebranego za Czerwonego Eryka. Wtedy właśnie Rogue dowiedziała się, że LeBeau miał swój udział w masakrze Morlocków dokonanej przez Marauders. Kobieta pozostawiła swojego ukochanego w dziczy Antarktyki. Ostatecznie Remy powrócił do X-Men i pogodził się z nią.

Niedługo po tych wydarzeniach Rogue miała możliwość pozbycia się swych mutacyjnych mocy, jednakże po rozmowie z Mystique doszła do wniosku, że swoim samolubnym działaniem mogłaby narazić innych mutantów. Po pokonaniu High Evolutionary'ego i zniszczeniu jego satelity, Rogue została wybrana nowym liderem X-Men. Choć z początku niepewna nowej roli, wkrótce wykazała się talentem dowódczym. Podczas wydarzeń "Maximum Security", gdy Ziemia została zamieniona w intergalaktyczne więzienie, Rogue uratowała członkinię Cadre K z rąk Blood Brothers. Była to młoda Skrull o imieniu Z'Cann. Umierając musiała ona przekazać Rogue plany Xaviera pozwalające uwolnić Bishopa i odeprzeć inwazję obcych. Z'Cann nie znała możliwości X-Manki i dzięki swojej telepatii wzmocniła jej moce by upewnić się, że dojdzie do transferu. Spowodowało to, że Rogue zostały przekazane geny Skrull, które następnie zmieszały się z ludzkimi i Kree. Dzięki temu mutantka mogła przywoływać moce każdej super-istoty, którą kiedykolwiek dotknęła. Niestety Rogue nie uzyskała kontroli nad tym i moce czasem manifestowały same (np. pazury Wolverine'a same wysuwały się pod wpływem emocji). Dzięki wspólnym sesjom medytacyjnym z Loganem, Rogue uzyskała pewną kontrolę na swoimi rozszerzonymi zdolnościami.

Podczas ataku Bractwa na Wyspę Muir, Mystique próbowała zamordować Rogue, jednak ta przeżyła dzięki czynnikowi samogojącemu i zadała swej przybranej matce równie śmiertelny cios. Dzięki późniejszej konfrontacji w szpitalu X-Men dowiedzieli się o istnieniu trzynastu dzienników Destiny. Według Mystique, jest w nich zapisana prawda o przyszłości homo superior. Storm, znając potencjał Xaviera i zdając sobie sprawę jak olbrzymim zagrożeniem by był wiedząc co przyniesie przyszłość, postanowiła z niewielką grupką X-Men opuścić posiadłość w celu odnalezienia dzienników. Wśród grupy Ororo znaleźli się Beast, Bishop, Thunderbird Sage, Psylocke oraz Rogue.

Ostatnio zespół stracił Elizabeth w walce z tajemniczym Vargasem i oczyścił Gambita z zarzutów o morderstwo. Najnowsze dzieje Rogue obejmują inwazję obcych wojsk z innego wymiaru. Ich przyczółkiem stał się Madripoor. Na ich nieszczęście, grupa Storm trafiła do tego samego miejsca. Rogue poprosiła Sage, by umożliwiła jej kontrolę nad wszystkimi mocami, które posiadła, ponieważ to uczyniłoby z niej jednoosobową armię zdolną powstrzymać pochód wojsk Khana. Tessa zgodziła się i Rogue mogła rozpocząć walkę. Dziewczyna starała się też oswobodzić Gambita, którego mutacyjne moce zostały wykorzystane do otwarcia portalu pomiędzy wymiarami. Choć inwazję cudem odparto, to próba uwolnienia cajuna przez Rogue o mało nie skończyła się śmiercią obojga mutantów. Oboje pozbawieni mocy postanowili chwilowo odpocząć od pełnego niebezpieczeństw życia studentów Xaviera i osiedlili się w Valle Soleada. Powrócili jednak, gdy drużyna Storm potrzebowała pomocy w walce z tajemniczym Eliasem Boganem.

Restartowane moce nie przywróciły siły i wytrzymałości Carol Danvers lecz wkrótce Rogue podczas wizyty w Japonii przypadkowo nabyła nowe od ciężko rannego Sufire'a.

Po powrocie do Instytutu Gambit i Rogue zaczęli brać u dział w telepatycznych sesjach prowadzonych przez Emmę Frost, które miały pomóc w kontroli absorpcyjnych zdolności młodej mutantki. Nie przyniosły jednak one żadnych rezultatów, gdyż Remy był rozkojarzony. Było to spowodowane przez Mystique, która podając się za młodą mutantkę Foxx próbowała go uwieść. Gdy to wyszło na jaw Mystique poprosiła o przyjęcie do X-Men i przedstawiła Rogue Augusta, mutanta, który według Ravel byłby dla niej odpowiedni, bo neguje jej zdolności. Choć Anna nie chciała swej matki w Instytucie to reszta X-Men postanowiła dać jej szansę.

Po M-Day, gdy Apocalypse został przywrócony do życia i zaatakował szkołę Rogue z przerażeniem patrzyła na Gambita, który z własnej woli stał się jednym z Jeźdźców Apokalipsy. Anna próbowała przypomnieć mu kim jest lecz wiele nie wskórała i gdy X-Men w końcu uporali się z Apocalyse'em Remy odszedł wraz z Sunfire'em.

Po tych wydarzeniach Rogue zaczęła się izolować od reszty X-Men. Po starciu z Children of the Vault Rogue skompletowała wypadową drużynę X-Men i na pokładzie zdobycznego Konkwistadora opuściła Instytut Xaviera. Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.