Avalon » Biosy » Purple Man [Zebediah Killgrave]

Purple Man [Zebediah Killgrave]

Charakterystyka

Purple Man [Zebediah Killgrave]
Name:
Purple Man [Zebediah Killgrave]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Zebediah Killgrave
Poprzednie pseudonimy:
Erik Killgrave, Killgrave the Purple Man, Killy
Uniwersum:
616
Wzrost:
5' 11"
Waga:
75
Kolor włosów:
fioletowe
Kolor oczu:
fioletowe
Zajęcie/zawód:
Przestępca
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Notowany
Stan cywilny:
Rozwiedziony
Narodowość:
Chorwat [dawniej Jugosławianin]
Znani krewni:
Melanie Killgrave (była żona); Persuasion (Kara Killgrave) (córka); Joe (syn); Shallah (córka); Connor; Jamie (syn); Nieznana córka 
Powiązania z grupami:
AIM, Gang Hooda, własny gang, Villanis for Hire
Baza operacyjna:
Nowy York, wcześniej Kanada, Chorwacja, Jugosławia
Pierwsze pojawienie się:
Daredevil #4 [1964]
Zdolności:
Dzięki feromonom wydobywającym się z jego skóry, Killgrave potrafi werbalnie kontrolować innych ludzi. Przynosi to efekty zbliżone do hipnozy. Jest w stanie opanować większą liczbę osób tak długo, jak znajdują się oni w pobliżu. Efekt mija, gdy Purple Man oddala się od swych ofiar. Przeciwstawić się jego kontroli potrafią jedynie osoby o niezłomnej sile woli lub radykalnie odmiennej od ludzkiej budowie ciała. Killgrave posiada podwyższoną zdolność do leczenia się. Jest też doświadczonym szpiegiem.
Biografia:
Według własych słów, Killgrave był szpiegiem pracującym dla Sowietów, a jego zadaniem była kardzież eksperymentalnego gazu paraliżującego z amerykańskiego składu broni. Podczas wykonywania zadania, Zebediah został nakryty przez straż, która otworzyła w jego kierunku ogień i jeden z pocisków trafił w kanister z gazem, który szpieg miał wykraść..Zawartość pojemnika obała Killgrave'a i nieodwracalnie zabarwiła jego skórę na fioletowo. Szpiega pochwycono i przesłuchiwano, podczas rozmowy z wojskowymi przedstawił im dość kiepskie alibi, jednak ku swojemu zaskoczeniu zostało ono zaakceptowane a jego samego wypuszczono. Kilka innych tego typu sytuacji wykazało, że gaz paraliżujący którym oblano Killgrave'a dał mu nadludzką zdolność do narzucania swojej woli innym, Nadając sobie nowe imię, Purple Man, Zebediah rozpoczął przestępczą karierę. 


Chociaż sam Killgrave'a nie potwierdził tej historii, ponoć poznał w jednym z barów w Buffalo w stanie Nowy Jork kobietę imieniem Melanie. Zachwycony pięknem dziewczyny, dla własnego kaprysu Zebediah użył swoich umiejętności aby zmusić ją by za niego wyszła. Ostatecznie Purple Man zakochał się w dziewczynie i postanowił uwolnić ją od swojego wpływu, mając nadzieję, że ona również się w nim zakocha. Zamiast tego, Melanie przerażona tym, co Killgrave jej uczynił uciekła do Toronto. Zebediah nigdy nie ruszył w pościg za kobietą i kilka miesięcy po swojej ucieczce, Melanie urodziła córkę, Karę. Kiedy dziewczynka skończyła trzynaście lat jej skóra zmieniła kolor na fioletowy i odkryła w sobie moce, takie jakimi władał jej ojciec. Melanie opowiedziała córce o jej ojcu. Nazywając się Purple Girl, Kara dołączyła do Alpha Flight, grupy kanadyjskich superbohaterów. 

Po przybyciu do Nowego Jorku, Purple Man używał swoich mocy aby zmuszać ludzi by robili co mu się tylko podobało, między innymi zmusił ich do napadu na bank. Dzięki temu chciał osiągnąć tytuł władcy świata, jednak został pokonany przez Daredevil, którego wola była na tyle silna, że był w stanie oprzeć się mocy Killgrave'a. Purple Man został aresztowany i trafił do więzienia, jednak zdołał z niego uciec i skryć się w San Francisco. Zdołał tam zbudować swoje kryminalne imperium, jednak i tak gdy ponownie spotkał Daredevila, poniósł klęskę. Tym razem nie trafił do więzienia, a jego imperium w San Francisco rozpadło się na kawałki. Killgrave opuścił miasto i ruszył ku Nowemu Jorkowi. 

Gdy przyjechał do miasta, użył swoich mocy by zmusić Maxwella Glenna – szefa Glenn Industries – aby popełniał zbrodnie w jego imieniu, gdyż w ten sposób Purple Man chciał stworzyć swoje finansowe imperium. Glenna postawiono przed sądem aby go skazać za popełnione zbrodnie, jednak popełnił samobójstwo. Daredevil odkrył, że za przestępczą działalnością Glenna stał nie kto inny jak Purple Man i zmierzył się z nim w więzieniu na Ryker's Island. Podczas pojedynku Killgrave dostrzegł, że jego przeciwnik jest niewidomy i natychmiast skojarzył fakty, Daredevil to Matt Murdock. Ich pojedynek zakończył się, gdy Zebediah wpadł do morza i jak się zdawało, utonął. Killgrave przeżył ale po ostatniej porażce jego spojrzenie na życie uległo drastycznej zmianie – zdał sobie sprawę, że nie musi angażować się w spiski i walczyć z superbohaterami, ponieważ wszystko czego pragnął mógł osiągnąć poprzez używanie swoich mocy. Killgrave wycofał się z przestępczej działalności i został dżentelmenem. 

Pewnego dnia, samochód którego używali podwładni Kingpina do przemytu narkotyków zderzył się z Rolls Royce'm Killgrave'a. Rozgniewany Purple Man użył na nich swoich mocy, zmuszajac ich do walki ze sobą. Na miejsce wypadku przyjechała policja i skonfiskowała przemycaną heroinę. Killgrave'a doprowadzono przed oblicze Kingpina, który również okazał się wystarczająco silną wolę aby oprzeć się mocy Purple Mana. Kingpin zmusił go do współpracy, Zebediah miał pomóc władcy przestępczego świata zastawić pułapki na nowojorskich superbohaterów. Z biegiem czasu moce Killgrave'a uległy wzmocnieniu, dodatkowo gdy Purple Man użył systemu dźwiękowego, który wzmocnił jego głos, zdołał nawet narzucić swoją wolę Daredevilowi. Moon Knight – który miał zatyczki w uszach – zdołał znokautować fioletowego przestępcę, którego zabrała policja. 

Jessica Jones, superbohaterka o pseudonimie Jewel, trafiła na bójkę w restauracji, za którą był odpowiedzialny nie kto inny jak Purple Man. Kryminalista zdołał złamać wolę kobiety i zniewolił ją, rozkazując aby „zajęła się policją” aby on mógł przez ten czas w spokoju dokończyć posiłek. Po jedzeniu zabrał ją do pięciogwiazdkowego hotelu. Jessica pozostawała pod jego kontrolą przez osiem miesięcy i robiła wszystko, czego od niej wymagał. Zmusił ją do uwierzenia, że jej życie to historia z komiksu, który ma całą rzeszę wiernych czytelników i za każdym razem, gdy zmuszał ją do rozbierania, wmawiał jej że robi to dla swoich fanów. Któregoś dnia Killgrave przeczytał w gazecie tekst o tym jak Daredevil ocalił miasto, że wkurzył się tak bardzo, że poszczuł bohatera kontrolowaną przez siebie Jessiką. Jess przez pomyłkę zaatakowała Scarlet Witch jednak została znokautowana przez Avengers, którzy po wszystkim odkryli, że została poddana praniu mózgu. Mściciele zwrócili się o pomoc do Jean Grey aby „zrobiła porządek” z umysłem Jessiki by Killgrave nie mógł ponownie nią zawładnąć. Gdy Jessica odzyskała przytomność, to przez co przeszła, wywołało w niej taką traumę, że porzuciła działalność superbohaterki i została prywatnym detektywem. 

Kimberly Rourke skontaktowała się z Jessicą Jones zlecając jej odnalezienie mężczyzny o nazwisku Killgrave. Gdy detektyw odwiedziła dom Kimberly, wewnątrz znalazła grupę kilkudziesięciu osób, wszystkie chciały wiedzieć od niej co wie na temat Purple Mana. Od nich dowiedziała się, że kilka dni temu Killgrave pojawił się w pobliskiej restauracji, gdzie zamówił posiłek i stwierdzając, że w jedzeniu przeszkadza mu hałas kazał zebranym nie oddychać wskutek czego zmarły 34 osoby. Po tym wydarzeniu Purple Man został zamknięty w odosobnieniu w Raft. Jessica odwiedza Purple Mana w Raft chcąc zmusić go do przyznania się do chociaż jednego zabójstwa. Ostatecznie odchodzi z niczym i po powrocie do domu Kim dowiaduje się, że w więzieniu doszło do zamieszek podczas których Killgrave zdołał uciec. Zebediah spotkał się z Jess i chcąc zwrócić na siebie uwagę innych superbohaterów, wywołał ogromne zamieszki na ulicy. Gdy na miejsce przybywają Avengers, rozkazuje kobiecie aby zaatakowała wybranego przez siebie bohatera. Wciąż odporna – za sprawą Jean Grey – na jego moce, Jessica atakuje i nokautuje go. 

Gdy Elektro zaatakował Raft i doprowadził do masowej ucieczki superzłoczyńców, Killgrave był jednym z tych, którzy usiłowali opuścić więzienne mury. Niestety pojawienie się przyszłych członków New Avengers udaremniło jego plany i mimo iż próbował przejąć kontrolę nad Lukiem Cagem, niestety podawane w jedzeniu leki skutecznie blokowały jego moce. W odpowiedzi na groźby Purple Mana dotyczące jego żony i nienarodzonego dziecka, Luke spuścił mu nie lada łomot, przez co Killgrave pozostał w więzieniu. 

Podczas Wojny Domowej, Killgrave zdołał przejąć kontrolę nad żołnierzami S.H.I.E.L.D i uciec do Kanady. Pojawił się również w Las Vegas gdzie przejął kontrolę nad jednym z kasyn oraz dołączył do gangu Hooda. Uczestniczył także w programie Avengers Academy w ramach programu resocjalizacyjnego, jednak ponownie został osadzony w Raft. Uciekł z więzienia gdy zostało zaatakowane przez Jaggernauta będącego Kurrthem, Niszczycielem Kamienia. Jakiś czas później, Killgrave próbował rozkręcić nowe przestępcze imperium, korzystając z pomocy Headhuntera, Avalanche'a, Shockera, Death-Stalkera i Scourge'a. Niestety jego drużyna została pokonana przez Misty Knight i jej sojuszników, po czym została rozwiązana. 

Zebediah zaczął zbierać dzieci, które miał z przeróżnymi kobietami na przestrzeni ostatnich lat. Chciał z ich pomocą przejąć kontrolę nad światem oraz poczuć co to bezwarunkowa miłość. Niestety, jego Purple Children obróciły się przeciw niemu i zmusiły go aby wszedł na tory, wprost pod jadący pociąg. Ciało Killgrave'a zawieziono do kostnicy, jednak jego zdolności regeneracyjne pozwoliły mu wyleczyć się z tak poważnych ran. Następnie uciekł z posterunku policji i odnalazł Daredevila, którego Purple Children psychicznie wykończyły. Zaczął bić bohatera, który w końcu się ocknął i ruszył za nim w pościg. Ostatecznie Killgrave nie zdołał wykończyć swoich dzieci i został pokonany przez Daredevila i zabrany przez policję aby ponownie trafić za kratki.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.