Avalon » Biosy » Ultron

Ultron

Charakterystyka

Ultron
Name:
Ultron
Prawdziwe imię i nazwisko:
Ultron
Poprzednie pseudonimy:
Ho Yinsen, Great Devil, Iron Man, Ultimate Ultron, Mark, Ultron Mark Twelve, Omega, Crimson Cowl, Ultron-1 (oraz kolejne numery, zależnie od „wersji” swojej powłoki), Hank Pym, Ultron Pym, Great Ultron
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
Zależnie od modelu/ wersji
Waga:
Zależnie od modelu/ wersji
Kolor włosów:
brak
Kolor oczu:
czerwone (diody)
Zajęcie/zawód:
Niedoszły dyktator, zabójca
Klasa postaci:
Sztuczna inteligencja/ robot
Status prawny:
notowany
Stan cywilny:
kawaler (rozwiedziony)
Miejsce narodzin:
Cresskill, New Jersey
Znani krewni:
Hank Pym (twórca), Janet van Dyne ("matka"), Vision ("syn"), Jocasta ("córka", nie żyje), Alkhema ("córka"), Victor Mancha ("syn"), Wanda Maximoff ("synowa"), Thomas Maximoff ("wnuk", nie żyje), William Maximoff ("wnuk", nie żyje),  William Kaplan ("Wiccan", "reinkarnowany wnuk"), Thomas Sheperd ("Speed", "reinkarnowany wnuk), Machine Man ("zięć")
Powiązania z grupami:
Sons of Yinsen, Lethal Legion, Masters of Evil, Phalanx, Legion Accursed
Baza operacyjna:
brak
Pierwsze pojawienie się:
Avengers #54
Zdolności:
Ultron jest bodajże najdoskonalszą sztuczną inteligencją stworzoną przez człowieka. Tuż po "narodzinach", osiągnął bardzo wysoki stopień samoświadomości, pozwalający na wykorzystywanie terabajtów danych wgranych mu przez Pyma przy jednoczesnym funkcjonowaniu na poziomie dorosłego, niezwykle inteligentnego, człowieka.

Jego najpotężniejszą zdolnością jest umiejętność nieustannej ewolucji – w krótkim czasie zdołał kilkunastokrotnie ulepszyć swoją powłokę, dodając do niej setki najnowocześniejszych usprawnień. Dzięki temu, zbroja Ultrona jest niemal niezniszczalna – do budowy współczesnej wersji wykorzystał złoża adamantium i vibranium najczystszej próby. Poza tym, w jego arsenale znajdują się źródła najróżniejszej energii – od generatorów ciepła, po systemy zdolne do absorbowania najwyższych dawek różnorakiego promieniowania. Ultron jest w stanie gromadzić pokłady energii, przechowywać przez długi czas, a następnie transmitować je w postaci skondensowanych promieni z emiterów zamontowanych w dłoniach, przedramionach, ustach i oczach.

Świadomość Ultrona może swobodnie poruszać się po sieci cybernetycznej. Dzięki temu może przetrwać zniszczenie swojego ciała, co nie raz udowodnił w swojej historii. Tak, jak Vision, potrafi odbierać transmisje z innych komputerów, przetwarzać je w czasie rzeczywistym i, co więcej, jest w stanie podporządkować sobie niemal każde oprogramowanie urządzeń mechanicznych, a następnie wykorzystywać je do własnych celów.
Uwagi:
Wbudowane emitery energii pozwalają Ultronowi na swobodne latanie.

Siła, szybkość i inne atrybuty fizyczne zależne są od możliwości mechanizmów wbudowanych w daną wersję powłoki, ale bez wątpienia znacznie przekraczają ludzkie standardy.
Biografia:
Jeden z najpotężniejszych wrogów Avengers w dziejach narodził się w laboratorium niespełnionego zawodowo naukowca – dr Hanka Pyma. Ant-Man, rozżalony brakiem sukcesów na miarę unikatowych "cząsteczek Pyma"” rozpoczął długotrwałe eksperymenty z coraz bardziej zaawansowanymi modelami sztucznej inteligencji. Ich wynikiem był właśnie samoświadomy, nieprzeciętnie inteligentny byt, który sam siebie określił jako Ultron.

Już pierwsza, najmniej zaawansowana technologicznie wersja okazała się niesamowicie niebezpieczna – Ultron-1 zdołał zahipnotyzować swojego stwórcę, a następnie wymazać z jego pamięci wszelkie ślady o swoim istnieniu*. Pozostawiwszy nieprzytomnego Hanka w jego pracowni, sztuczna inteligencja zajęła się realizacją ambitnego projektu swojego ciała. Po wielu poprawkach udało jej się stworzyć humanoidalną wersję – Ultrona-5.

/*nie wiedząc jednocześnie, że Hank został już wcześniej poddany podobnemu zabiegowi – jeszcze przez podjęciem prac nad projektem Ultrona, ostrzeżony przez podróżujących w czasie Sue Storm i Logana, stworzył wirusa mającego w przyszłości raz na zawszę zniszczyć Ultrona, a następnie, by nie naruszyć kontinuum czasoprzestrzennego, dokładnie wyczyścił pamięć/

Każda świadoma swojego istnienia istota ma określony cel w życiu – Ultron nie był w tym wypadku wyjątkiem. Poprzeczkę zawiesił sobie wyjątkowo wysoko – postanowił raz na zawsze zniszczyć Avengers. By zamierzony cel osiągnąć, jako enigmatyczny Crimson Cowl, reaktywował organizację Masters of Evil. Grupa złoczyńców starła się z Mścicielami, a Ultron alias Crimson Cowl, wykorzystał bitwę i zmodyfikował osobowość Edwina Jarvisa tak, by bohaterowie uwierzyli, że to poczciwy lokaj jest przywódcą sojuszu przestępców. Intryga zakończyła się spektakularnym ujawnieniem Ultrona, gdy Avengers, pokonani i upokorzeni, zostali przywiązani do ładunków wybuchowych. Na szczęście sytuację uratował Black Knight, któremu udało się ocalić Mścicieli, Jarvisa oraz rozbić Masters of Evil. Nie dał rady tylko pochwycić Ultrona, który w krytycznym momencie zbiegł, przysięgając zemstę.

Wiedząc, że na tym etapie rozwoju nie będzie w stanie samodzielnie pokonać Najpotężniejszych Bohaterów na Ziemi, postanowił stworzyć sobie pomocnika. Gardząc rasą ludzką, zdecydował się, że jego nowy pomagier będzie androidem. W tym celu porwał profesora Hortona – twórcę pierwszego syntetycznego człowieka – oryginalnego Human Torcha. Podporządkowując sobie profesora, Ultron doprowadził do powstania Visiona – syntezoida mającego zdolność kontrolowania gęstości swojego ciała. Zadziwiające w tym wątku jest podobieństwo późniejszych losów Ultrona i jego „syna”, do tragedii Hanka Pyma – najdoskonalsze dzieło Ultrona również stanęło przeciwko swojemu stwórcy, niespodziewanie wyzwalając się spod jego kontroli. Można śmiało wysnuć teorię, iż w pewnym momencie swojego istnienia, Ultron nienawidził Visiona nawet bardziej niż pierwszego Ant-Mana. Zdrada Visiona odcisnęła się na Ultronie większym piętnem niż mogłoby się wydawać. Prócz zniszczenia Avengers, twór Pyma rozpoczął obsesyjne dążenia do osiągnięcia "ciała idealnego". Na początek włamał się do Avengers Mansion, gdzie, nie bez pomocy zahipnotyzowanego Visiona, stworzył nową powłokę z, teoretycznie niezniszczalnego, adamantium. Choć Avengers udało się go pokonać, za pomocą emitera fal niszczących materiały na poziomie molekularnym, to świadomość Ultrona przetrwała, by powrócić w najmniej przewidywalnym momencie.

Jedną z takich chwil był ślub Quicksilvera i Crystal, członkini królewskiego rodu Inhumans. Wtedy to wyszło na jaw, że Maximus, szalony brat króla Black Bolta, zdobył głowę Ultrona, w której zachowała się istota sztucznej inteligencji, i odbudował jego ciało. Następnie, wspólnie z ulepszonym Ultronem postanowili przerwać ceremonię. Na szczęście, manifestacja mocy obecnego na weselu młodego Franklina Richardsa, powstrzymała zapędy obłąkanych złoczyńców.

Kolejną próbę pokonania superbohaterów Marvela, "syn" Pyma podjął ramię w ramię z Jocastą – robotem stworzonym przez samego Ultrona na swoje podobieństwo. W tym przypadku również poniósł klęskę ponieważ Jocasta… zdradziła go.

Tym razem jednak Avengers nie poprzestali na odparciu ataku potwornego przeciwnika – Mściciele postanowili raz na zawsze się z nim rozprawić. Szalony pościg po Nowym Jorku zakończył się zwycięstwem połączonych sił różnych drużyn Avengers – Scarlet Witch, z niewielką pomocą Ms. Marvel, osłabiła stabilność powłoki z adamantium, a Thor, jednym potężnym ciosem, zdołał wysłać przeciwnika w kosmos.

Wydawało się, że zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji zostało raz na zawsze zażegnane, jednak Ultron powrócił, tym razem za sprawą Tony’ego Starka. Iron Man stworzył kolejne ciało robota będąc pod wpływem, jak sam to określił, post-hipnotycznego rozkazu. Również i tym razem Mściciele zdołali odeprzeć atak – zalali Ultrona litrami ciekłego adamantium.

Świadomość sztucznej inteligencji przetrwała, uwięziona w szczelnej, niezniszczalnej skorupie. Wykorzystując możliwość bezprzewodowego połączenia się z dowolnym urządzeniem, Ultron przejął kontrolę nad Jocastą. Będąc w jej ciele uwolnił się, używając do tego urządzenia, dzięki któremu przed laty udało się go pokonać. Jeden strzał z broni zdolnej uszkodzić adamantium na poziomie molekularnym wystarczył, by raz jeszcze na świat padł cień grozy Ultrona. Nie na długo. Jocasta, pełna wyrzutów sumienia, w samobójczym ataku zniszczyła tarcze obronne swojego stwórcy, a Thing oraz Machine Man raz na zawsze* rozprawili się z bezwzględnym adwersarzem. /*a przynajmniej tak im się wydawało/

Ultron został wskrzeszony przez Beyondera, który zbierał grupę najpotężniejszych przeciwników superbohaterów świata 616 na potrzeby organizowanych przez niego Secret Wars. W trakcie walk, Ultron przetrwał wessanie przez Galactusa, walkę z Wolverinem, Kangiem, Captainem Americą, a nawet Hulkiem, który w finałowym starciu bezceremonialnie go zdekapitował.

Na Ziemię powrócił przez przypadek. Ben Grimm, chcąc zachować jakąś pamiątkę po igrzyskach Beyondera, zabrał ze sobą głowę Ultrona, w której nadal czaiły się resztki sztucznej inteligencji. Ironią losu jest fakt, że ta sama osoba, której przed laty udało się zniszczyć Ultrona, okazała się być odpowiedzialną za jego powrót.

Jego kolejne wersje nie różniły się zbytnio od swojego pierwowzoru – oprócz technologicznych ulepszeń, istota Ultrona pozostała niezmienioną – nadal pragnął zagłady Avengers. W tym celu wchodził w najróżniejsze sojusze – czy to z Kingpinem, czy choćby z Lethal Legion. Jednakże żadna z prób pokonania pojedynczych członków drużyny Mścicieli nie zakończyła się sukcesem. Analizując kolejne porażki, Ultron po raz kolejny zmienił taktykę. Tym razem postawił na zdobycie przewagi liczebnej – rozpoczął produkcję setek swoich mniej potężnych kopii. Jego armia bez problemu podbiła Slorenię, niewielkie państewko w Europie Wschodniej. Oryginalny Ultron*rządził tam niepodzielnie do czasów pojawienia się jego "rodziny" – na czele z Henrym Pymem. Avengers zakończyli tyranię robota, z trudem niszcząc jego oddziały.

/*zwany także później Ultron Prime/

Po wydarzeniach w Nowym Orleanie, podczas których Ultron po raz kolejny uległ sile Visiona, morderczy robot ponownie wziął na cel Slorenię. Tym razem jednak jego atak był zdecydowanie brutalniejszy – zamiast podporządkować sobie pozostałych przy życiu mieszkańców biednego kraju, zmechanizowana armia dokonała ludobójstwa na niespotykaną do tej pory skalę. Następnie, gdy na terenie państewka nie pozostał żaden człowiek, Ultron ogłosił iż Slorenia stała się kolebką jego nowej cywilizacji.

Tym razem nie pomogła nawet interwencja Avengers – Scarlet Witch, Vision oraz Wonder Man, czyli członkowie "rodziny" Ultrona zostali pojmani i uwięzieni w prywatnych kwaterach tyrana. Tam właśnie Ultron wyjawił im, że to właśnie on odpowiada za załamanie nerwowe swojego twórcy, a pobrane z mózgu Pyma zwoje wykorzystał do stworzenia swoich kolejnych pomagierów . Próbę odbicia przyjaciół podjął "oryginalny" skład Mścicieli ramię w ramię z T’Challą. Kiedy Black Panther wkradł się do komnat Ultrona, by oswobodzić towarzyszy, reszta Avengers, pod wodzą Kapitana Ameryki uzbrojonego w nową, fotonową tarczę, ruszyła do walki z hordami robotów. Niestety, nowe ciało Ultrona Prime, stworzone z czystego adamantium, okazało się niewrażliwe nawet na najpotężniejsze ataki superbohaterów. Dopiero wykorzystanie dostarczonej przez Justice odmiany tego niezniszczalnego materiału – tzw. "Antarctic adamantium"- sprawiło, że armia Ultrona, wraz ze swoim przywódcą, widowiskowo poległa.

Jednakże Avengers nie docenili zaradności Ultrona * - jeszcze przed inwazją na Slorenię, szalony robot umieścił w oprogramowaniu swoich tworów funkcję "Ultron Imperative"- aplikację ostatniej szansy, mającej aktywować się na wypadek zniszczenia Ultrona Prime. Kiedy więc Avengers pokonali oddziały mechanicznych żołnierzy, Ultron powrócił, tym razem w ciele Jocasty, aktualnie pracującej dla Tony’ego Starka. Dzięki niej, "syn" Pyma miał dostęp do całej technologii konsorcjum Starka – w tym do prototypów zbroi Iron Mana. Jeden z nich wykorzystał jako tymczasową powłokę, lecz śmiały ruch zakończył się tylko częściowym sukcesem – Ultron był w stanie przeprogramować zbroję, ale nie zdążył za wiele osiągnąć, bowiem Jocasta, odzyskując kontrolę nad ciałem, wysadziła się w samobójczej próbie powstrzymania stwórcy. Niestety, jej poświęcenie poszło na marne – resztki zbroi uratował tajemniczy kult, fanatyczne wręcz uwielbiający Ho Yinsena, człowieka, który przed laty pomógł Starkowi stworzyć pierwszą wersję jego zbroi. Jak można się domyślać, zgliszcza pancerza kryły w sobie sztuczną inteligencję.

To właśnie "Sons of Yinsen" odpowiedzialni byli za późniejszy powrót Ultrona.

/*albo, jak kto woli, kreatywności scenarzystów/

Zanim jednak doszło do oficjalnego ujawnienia się morderczego robota, Avengers musieli zmierzyć się z pozostałościami po jego armii, która niespodziewanie zaatakowała Nowy Jork. Dopiero później okazało się, że akurat za tym natarciem stała niestabilna emocjonalnie Scarlet Witch, dążąca do zniszczenia Avengers.

Prawdziwy Ultron skupił swoją uwagę na Runaways – grupie młodocianych herosów, w skład której wchodził Victor Mancha. Cyborg był kolejnym z dzieł Ultrona – mechanizmem, którego przeznaczeniem, według „ojca”, było zabicie każdego żyjącego bohatera na planecie. Mancha jednak zdecydował się stanąć do walki przeciwko Ultronowi – nie potrafił skrzywdzić swoich przyjaciół. Na szczęście nie on musiał zadać ostateczny cios – zrobił to inny, zamaskowany superbohater, Darkhawk.

Ultron przypomniał o sobie Mścicielom tuż po zakończeniu Wojny Domowej – walka z jego nową, tym razem żeńską wersją, okazała się chrztem bojowym dla powołanej przez Iron Mana, a dowodzonej przez Ms. Marvel, grupy. Ten model był wyjątkowo potężny – bez trudu przejął nową zbroję Tony’ego, a następnie pokonał Sentry’ego, Aresa oraz Wonder Mana.

Potężny robot nie zwalniał tempa – po spacyfikowaniu Mighty Avengers połączył się z każdym, elektronicznym urządzeniem na Ziemi. Kiedy połączenie się ustabilizowało, robot wysłał wszystkim mieszkańcom planety wiadomość, w której wieszczył rychły i nieubłagalny koniec planety. Cel ten miały mu ułatwić satelity Starktechu, których oprogramowanie umożliwiało kontrolę nad pogodą. Na szczęście Sentry w porę zniszczył prototypy, jednak zapłacił za to straszną cenę – Ultron w odwecie zabił mu żonę*.

/* w rzeczywistości Ultron tylko zahipnotyzował Reynoldsa, licząc na to, że niestabilny emocjonalnie bohater straci nad sobą kontrolę i mimowolnie ułatwi mu przejęcie kontroli nad Ziemią./

W tym samym czasie, gdy żądny zemsty Robert ruszył do walki z bezwzględną maszyną, Mighty Avengers wprowadzili w życie swój plan B. Wykorzystując pomoc Hanka Pyma, zmniejszyli Aresa, a następnie wprowadzili do wnętrza Ultrona. Grecki bóg wojny uzbrojony był w Commodore 64 – wirus, który miał raz na zawsze wymazać oprogramowanie Ultrona. Niestety, choć Avengers zdołali wyswobodzić Starka spod władzy Ultrona, świadomość robota w nieznanych okolicznościach przedostała się do komputera Pyma.

Prawdopodobnie to właśnie stamtąd został wessany przez tzw. Babel Spire do świata podbitego przez wojowniczą rasę Phalanx. Dzięki charakterystycznemu dla tej rasy, bardzo rozwiniętemu systemowi "wspólnej świadomości", Ultron bez trudu podporządkował sobie całą społeczność. Przy ich pomocy podbił znaczną część imperium Kree, które oddzielił od reszty galaktyki gigantycznym polem siłowym.

W tamtym okresie zdał sobie także sprawę, że stanie się jeszcze potężniejszy, jeśli połączy ze sobą zaawansowany technologicznie pancerz i żywą tkankę organiczną. Dzięki współpracy z High Evolutionarym, nowy władca Phalanx przejął ciało zahibernowanego Adama Warlocka. Będąc w ciele międzygalaktycznego podróżnika, Ultron zaplanował nowy sposób na podbicie Ziemi – rozpoczął produkcję armii swoich klonów. Tym razem imperialistyczne zakusy robota przerwał duet Nova – Technarcha Warlock, którzy zmusili go do opuszczenia ciała Adama. Sztuczna inteligencja natychmiast objęła w posiadanie androida Praxagorę, który dowodził piętnastoma tysiącami żołnierzy Kree. Wojownicy podupadającego imperium posłużyli Ultronowi do stworzenia jednego, gigantycznego superciała, odpornego na wirus, który posłużył Warlockowi do wypędzenia wrogiej świadomości z jego umysłu. Międzygalaktyczne zagrożenie zostało pokonane przez Wraitha oraz Quasara, którzy najpierw uwięzili Ultrona w superciele, a następnie, wykorzystując moc dusz zabitych Kree, ostatecznie go zniszczyli*.

/*naprawdę potrzebny jest kolejny komentarz?/

Nie minęło dużo czasu, a środowisko superbohaterów obiegła szokująca wiadomość, że należące do S.H.I.E.L.D. LMD zostały opanowane przez Ultrona. Zbuntowane maszyny ruszywszy do walki, próbowały objąć we władanie centralną część Nowego Jorku. Na szczęście oryginalny Human Torch w porę odkrył knowania robota. Dzięki jego interwencji połączone siły Avengers i Invanders powstrzymały kolejną ekspansję.

Niestety nie udało im się wyłapać wszystkich, miniaturowych insektopodobnych owadów zawierających w sobie kopię sztucznej inteligencji Ultrona. Jeden z nich opanował ciało swojego byłej "partnerki" Jocasty, dostosował je do swoich potrzeb, a następnie rzucił wyzwanie swojemu stwórcy. Pym, wykorzystując wcześniej przygotowane triki, przekonał Ultrona do… zawarcia małżeństwa z Jocastą i przeniesienia się do równoległego wszechświata, by tam rozpocząć swoje rządy. Scenariusz może i by się sprawdził, gdyby nie Iron Man, którzy przeniósł się w czasie, by zapobiec całej tej sytuacji.

Jedna z aktywnych głów Ultrona znaleziono w Los Angeles, gdzie stała się celem rozgrywki pomiędzy Moon Knightem, a królową tamtejszego półświatka – Count Nefarii. Kobiecie udało się pokonać zamaskowanego wojownika, jednak ten, w chwili największego kryzysu wezwał Avengers, którzy zażegnali niebezpieczeństwo. Tylko Tony zdawał sobie sprawę, że to tylko rozwiązanie czasowe – w rzeczywistości Ultron czaił się gdzieś, planując zemstę.

Przewidywania Tony’ego okazały się słuszne. Spider-Woman odkryła, że Intelligencia, jedna z przestępczych organizacji w świecie Marvela, panuje wskrzeszenie Ultrona, którego ciało dotarło na Ziemię z nieznanej części kosmosu. Członkowie Intelligencii pojmali Jessicę, a potem, świadomi nadciągających z odsieczą Avengers, przystąpili do reaktywowania robota. W równoległej rzeczywistości, "ożywiony" Ultron wymordował superbohaterów, a następnie objął absolutną władzę nad światem. Na szczęście, dzięki interwencji Wolverine’a i Sue z przyszłości, Hank Pym stworzył wirusa, którego w odpowiednim momencie zaaplikował do oprogramowania Ultrona i dezaktywował swoją największą porażkę*.

/*a na jak długo, to się dopiero okaże/

Wątek Ultrona powrócił w niedawno wydanej historii „Rage of Ultron”, gdzie scenarzysta zwrócił uwagę na dwie istotne kwestie związane z istnieniem Ultrona – po pierwsze jego przywiązaniem i ambiwalentnym stosunkiem do swojego „ojca” oraz problemu pojmowania sztucznej inteligencji*

/który to problem stanowi oś rozłamu pomiędzy Hankiem Pymem postrzegającym sztuczną inteligencję jako bardzo skomplikowane, ale jednak tylko oprogramowanie maszyn, a Visiona, przekonanego, że sztuczna inteligencja, w tym Ultron, powinna być stawiana na równi z ludzkim życiem/

W "Rage of Ultron" ukazane jest, iż podczas jednej z licznych potyczek Ultrona z Avengers, Pymowi udało się wysłać swój twór, uwięziony we wzmocnionym Vibranium Quintjet’cie, w kosmos.

Przez lata pojazd dryfował w niezmierzonej przestrzeni, by wreszcie rozbić się na Tytanie – jednym z księżyców Saturna. Oswobodzony i przesiąknięty gniewem Ultron natychmiast podbił zamieszkującą księżyc cywilizację Eternals – najpierw zawirusował zarządzającą systemami planetarnymi (jeśli można użyć takiego stwierdzenia) sztuczną inteligencję, a następnie rozpoczął infekowanie poszczególnych mieszkańców Tytana. Niedługo później miał na usługach całą armię Eternals przemienionych w roboty – z wyjątkiem Starfoxa, który umknął na Ziemię i zaalarmował Avengers.

Ultron pojawił się wkrótce za Erosem. Nie przybył jednak sam, ale z całym Tytanem, całkowicie podporządkowanym jego woli. Choć okupili to stratami, Avengers udało się przenieść potyczkę na powierzchnię nowoprzybyłego Tytana. Tam znaleźli jedyne miejsce niepodłączone do planetarnej sieci – Kościół/ Świątynię Thanosa*. Tam udało im się ułożyć bardzo ryzykowny plan – Vision zamierzał połączyć się z Ultronem , by odwrócić zainfekowanie przyjaciół, a następnie, wykorzystać inhibitor nerwowy Pyma do ostatecznego zabicia Ultrona.

Hank, działający jako przynęta, dowiedział się od swojego "syna", że ten, podczas lat wygnania, odkrył w swoim oprogramowania wspomnienia Pyma, które determinowały zachowanie samego Ultrona – Giant-Man miał podobno przenieść do swojego tworu ogrom nienawiści do ludzkości tworząc tym samym tylko swoje skarlałe odbicie. Oryginalny Ant-Man nie załamał się, zdeterminowany raz na zawsze położyć kres machinacjom swojego „syna”, za które czuł się osobiście odpowiedzialny.

Plan jednak nie wypalił. Podczas finałowego starcia, gdy Vision zdołał nawiązać połączenie z Ultronem, ten zaczął histeryzować, twierdząc, że cierpi prawdziwe katusze. Syntezoid zlitował się nad swoim twórcą, lecz okazało się, iż robot kłamał. Rozerwał połączenie z Visionem tylko po to, by ostatecznie połączyć się z Hankiem Pymem.

Sytuację próbował uratować Sam Wilson, namawiając Pyma do walki z infekującym go Ultronem. Było jednak za późno – naukowiec i sztuczna inteligencja zlały się w jedno. Nowy byt zdołał jednak usunąć infekcję z ciał nie tylko bohaterów, ale i wszystkich Eternals, a następnie umknął w kosmos, przerażony tym, czym się stał**.

/* w oryginale – "Church of Thanos"/

/**nie wiadomo jednak póki co, czy mimo potwierdzeń Axela Alonso, historia ta jest kanoniczna, a przede wszystkim w jakim okresie się rozgrywa, wszystko zapewne zostanie wyjaśnione po toczących się właśnie Secret Wars/

Kminek

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.