Avalon » Biosy » Dracula [Vlad Tepes Dracula]

Dracula [Vlad Tepes Dracula]

Charakterystyka

Dracula [Vlad Tepes Dracula]
Name:
Dracula [Vlad Tepes Dracula]
Prawdziwe imię i nazwisko:
hrabia Vlad Tepes Dracula
Poprzednie pseudonimy:
Count Dracula, Devil, Doktor Vlad, Dragon, Drake, Father Death, Impaler, Impaler Prince, Justin Drake, Kazigly Bey, Lord of Dammned, Lord of Undead, Lord of Vampires, Prince of Darkness, Sandro Xavier, Vlad the Impaler, Vladimir Tepesch
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
6’5”
Waga:
99 kg
Kolor włosów:
Czarne
Kolor oczu:
Czerwone
Zajęcie/zawód:
Oficjalnie bezrobotny, władca wampirów, były władca Transylwani
Klasa postaci:
wampir
Status prawny:
Oficjalnie nie żyje, nieumarły
Stan cywilny:
dwukrotny wdowiec, żonaty
Narodowość:
Rumun (dawniej Transylwańczyk)
Miejsce narodzin:
Schassburg, Transylwania (obecnie Sighisoara w Ruminii)
Znani krewni:
Vlad Dracul (ojciec, nie żyje), książę Mircea (brat, nie żyje), książę Radu Przystojny (brat, nie żyje), książę Mircea Stary (dziadek, nie żyje), Książe Basarab Wielki (przodek, nie żyje), Zofia (pierwsza żona, nie żyje), Maria (druga żona, nie żyje), Domini (trzecia żona) Lilith (córka pierwszego małżeństwa), Vlad Tepulus (syn z drugiego małżeństwa, nie żyje), Janus (Golden Angel, syn z trzeciego małżeństwa), Frank Drake (prawnuk, potomek Vlada Tepulusa), Stefan Batory (wojewoda siedmiogrodzki, kuzyn, nie żyje), Stefan Batory (Król Polski i Litwy w latach 1576-1586, kuzyn, nie żyje), Elżbieta Batory (Krwawa Hrabina, daleka kuzynka, nie żyje), inni członkowie rodu Batorych (dalecy krewni), Bloodstorm (klon, przemieniony w Draculę)
Powiązania z grupami:
Belonging, Brides of Dracula, Children of Judas, Children of the Night, Darkholders, Defenders, Howling Commandos, Legion of the Damned, Legion of Doom, Legion of the Unliving, the Order of the Dragon, władał też przeróżnymi wampirami oraz ludźmi na przestrzeni wieków, był również sprzymierzeńcem wielu innych, w tym Blade'a.
Pierwsze pojawienie się:
Tomb of Dracula #1
Zdolności:

Jak u każdego wampira, siła, szybkość, sprawność fizyczna oraz refleks Draculi są znacznie podwyższone. Potrafi transformować się w wilka, nietoperza, hybrydę człowieka i nietoperza oraz zamienić dowolny fragment swojego ciała we mgłę. Może kontrolować umysły zwierząt takich jak wilki, szczury, myszy czy nietoperze. Posiada również szereg zdolności telepatycznych: może manipulować ludzkimi umysłami, telepatycznie kontaktować się z innymi, hipnotyzować oraz kontrolować wampiry, które stworzył. Ma również wpływ na tych, których naznaczył swoim znakiem. Potrafi manipulować pogodą poprzez przywoływanie burzy. Nie można zranić go inną bronią, niż srebro albo drewno. Można go zabić drewnianym kołkiem, wbitym w serce. Kołek musi jednak pozostać w ciele wampira, usunięty wcześniej pozwoli mu wrócić do życia. Zabić go może też dekapitacja. Osłabia go czosnek. Musi pić ludzką krew, aby przedłużyć swoje życie. Nie starzeje się. Skóra Draculi zaczyna płonąć w kontakcie z promieniami słońca oraz symbolami religijnymi, bądź gdy w jego stronę zostanie skierowany taki symbol, trzymany przez głęboko wierzącego wyznawcę danej religii. Moc Draculi jest potężniejsza, niż u jego pobratymców, dodatkowo wzmocniona jeszcze magią Darkholders i krwią Apocalypse'a. W przeciwieństwie do innych wampirów, Dracula ma ograniczoną zdolność opierania się mocy relikwii. Ma dosyć mocy, aby chwycić i odrzucić daleko taki święty symbol, co nie jest możliwe dla jakiegokolwiek innego wampira. Dracula nie posiada też charakterystycznego dla wampirów ograniczenia, nie pozwalającego mu wejść do czyjegoś domu bez zaproszenia. Posiada wysoko rozwinięty Healing Factor.
Dodatkowo Dracula jest niesamowicie inteligentny, świetnie wyszkolony w walce mieczem oraz piętnastowiecznej sztuce wojennej. Swoje wykształcenie uzupełniał na bieżąco przez stulecia.
Uwagi:

* Dracula jest komiksowym wcieleniem słynnego wampira z powieści Brama Stokera, bazującego na historycznej postaci Vlada Tepesa, księcia Siedmiogrodu i znanego okrutnika.
* Dracula był wspomniany po raz pierwszy w Fantastic Four #30. Zasugerowano wówczas, że łączyła go jakaś znajomość z Diablo. Nigdy nie wyjaśniono, na czym owa znajomość polegała, ani kiedy dokładnie ci dwaj mieli się spotkać, choć wskazuje się na początki szesnastego wieku.
* Na przestrzeni wieków Dracula dokonywał kilku prób poszerzenia swojej władzy o państewka i prowincje. Niweczył je jednak Golden Angel, pod postacią obrzydliwego demona.
* Podejrzewa się, że to Dracula mógł być wampirem, który nie mogąc dopaść żadnego człowieka w mieście Swiss, w siedemnastym wieku ugryzł krowę, zarażając ją wampiryzmem. Powstały w ten sposób potwór - Bessy, the Hellcow - terroryzował okolice aż do dwudziestego wieku, gdy został zniszczony przez Man-Thinga.

(Skróty: ToD - Tomb of Dracula, DL - Dracula Lives, BA - Bizarre Adventures, XMAvD - X-Men: Apocalypse vs Dracula, GSC - Giant-Size Chillers, DS- Doctor Strange, SSoC - Savage Sword of Conan, MF - Marvel Fanfare, WbN - Werewolf by Night, FM - Frankenstein Monster, GSD - Giant-Size Dracula, MCP - Marvel Comics Presents, ASM - the Amazing Spider-Man, WSM - Web of Spider-Man, MP - Marvel Preview, BFFS - Before the Fantastic Four: the Storms, GSSM - Giant-Size Spider-Man, MSL - Marvel: Shadows + Light, UXM - Uncanny X-Men , XA - X-Men Annual, AA - Avengers Annual, BVH - Blade: the Vampire Hunter, SMTU - Spider-Man Team-Up, DLoU - Dracula: Lord of the Undead, LOMM - Legion of Monsters: Morbius)
Biografia:

Urodził się w 1430 roku naszej ery. Vlad był drugim synem księcia Transylwanii - Vlada Dracula. Od dziecka był niesamowicie przebiegły - jako nastolatek zdołał odsunąć starszego brata z rywalizacji o tron bez zabijania go. Niestety, w wieku czternastu lat został, wraz z młodszym bratem, porwany przez tureckiego sułtana i użyty w charakterze karty przetargowej w negocjacjach z ich ojcem. Przeżywszy pięć lat tureckiego piekła, uciekł i objął tron po śmierci rodziciela. Bojąc się jednak śmierci z rąk spiskowców, którzy zabili ojca i starszego brata, uciekł do Mołdawii. Powrócił dopiero po trzech latach, choć od faktycznej władzy odsunęli go dawni spiskowcy. Ich lider szkolił go w sztuce wojennej. Zgodnie z przedśmiertnymi planami ojca, Vlad musiał poślubić szlachciankę Zofię, która urodziła mu córkę, Lilith. Vlad znęcał się jednak nad żoną, a po roku wygnał ją. Zofia oddała Lilith pod opiekę cyganki Gretchen i popełniła samobójstwo. Vlad zaś ożenił się ponownie z kobietą imieniem Maria. Zdołał odzyskać pełnię władzy swego ojca i wymordował wszystkich spiskowców. Postąpił z nimi podobnie jak z wieloma przeciwnikami - wbił ich na pale. Wkrótce narodziła się legenda Vlada Palownika - okrutnego szaleńca oraz wybitnego stratega i nieugiętego przeciwnika Imperium Osmańskiego. [ToD #60, ToD vol. 2 #2-3, GSC #1 i dane historyczne]

Okrucieństwo Tepesa zwróciło uwagę Varnea - pierwszego wampira i władcy wszystkich krwiopijców, który postanowił uczynić go swym następcą. Telepatycznie wampir wpływał na działania Palownika i jego posunięcia w wojnie z Turkami. Jedna z bitew weszła na terytorium należące do En Sabah Nura. War zniszczył wówczas armię Draculi, a Apocalypse osobiście zabił okrutnego hrabiego. Jednak turecki wódz Turac, pragnąc użyć Draculi w swoich planach politycznych, zabrał ciało do cyganki Liandy, która potrafiła uleczyć nawet śmiertelną ranę. Nie wiedział, że Lianda była wampirzycą, która leczyła ludzi, przemieniając w swoich pobratymców. Taki też los spotkał Draculę. Został on jednak uwięziony przez Turaca. Swą nową moc odkrył, gdy jego oprawca zgwałcił i zabił Marię. Wściekły Vlad zerwał kajdany i wymordował Turaca oraz jego ludzi. Zrozumiawszy, że nie jest już człowiekiem, porzucił swojego syna, Vlada Młodszego, i rozpoczął nowe życie jako wampir. Szybko stanął do walki z innym wybrańcem Varnea - Nimrodem - którego zabił. Zaraz potem sam został jednak zgładzony przez grupę księży. Varnae przywrócił go od życia i napoił własną krwią, czyniąc nowym władcą wampirów. Następnie umieścił w chroniącej przed słońcem trumnie i popełnił samobójstwo, wychodząc na światło słoneczne. [DL #2-3, BA #33-34, XMAvD #1]

Jednymi w pierwszych ofiar Draculi jako wampira była grupa Cyganów, wśród których znajdowała się córka Gretchen. W akcie zemsty, ta przemieniła Lilith w wampirzycę żyjącą tylko po to, aby zabić swojego ojca. Dracula odkrył w tym czasie istnienie Darkhold - księgi zawierającej formułę zdolną zniszczyć wszystkie wampiry, ukrytej się w bibliotece watykańskiej. Na tej ziemi żaden wampir nie mógł postawić stopy, więc pragnąc usunąć zagrożenie, Dracula wziął za zakładniczkę żonę Murgo - najlepszego złodzieja na świecie. Murgo musiał przynieść wampirowi Darkhold, ale po kradzieży został zabity przez czarnoksiężnika Cagliostro, który zabrał księgę dla siebie. [GSC #1, DL #4, 8, DS vol. 3 #15]

Dracula zaczął podróżować po świecie. W czasie jednej z podróży zabił pewną kobietę, której brat, Hans, poprzysiągł mu zemstę. Dracula zabił go, ale zanim do tego doszło, Hans zdążył zapłodnić kobietę imieniem Rache van Helsing. Po jego śmierci Rache poprzysięgła, że jej syn i jego potomkowie zrobią wszystko, aby zgładzić władcę wampirów. Dracula uznał zaś, że atak Hansa był sprawką potomka jednego z zabójców jego ojca. Postanowił ostrzec go, jak skończy się kolejna taka próba, ale ten mimo to próbował go zabić. Dracula zgładził go i abdykował ze swojej królewskiej władzy, zadowalając się tylko tytułem hrabiego. Na początku szesnastego wieku odciął się od człowieczeństwa jeszcze bardziej, zabijając syna, opętanego chęcią zgładzenia go. Skonfrontował się też z poszukiwaczem przygód, Salomonem Kane, który pokonał go, ale nie zabił. Później jednak uznał to za błąd i ponownie stanął do walki z Draculą, tym razem zakończoną wbiciem wampirowi zdobionego krzyża w serce. Niedługo później jednak krzyż został skradziony, a Dracula znów ożył. Wkrótce po tym wydarzeniu pamiętnik Draculi został wykradziony i zaginął na setki lat, a sam wampir przeniósł swą siedzibę do zamku niedaleko Borgo Pass. [DL #12-13, ToD vol. 2 #3, DL #3, SSC #26]

W następnym stuleciu Dracula przeżył dwa ważne wydarzenia z udziałem kobiet. W jakiś nieznany, zapewne magiczny, sposób zapałał odwzajemnioną miłością do mieszkanki Salem, Charity Brown. Zanim jednak przybył do miasteczka, dziewczyna została oskarżona o czary i skazana na śmierć. Odczekawszy dokładnie rok, wampir użył jednej ze swych sług i wymordował wszystkich jej oprawców. Drugim wydarzeniem było uczynienie swojej krewnej, Elżbiety Batory, wampirzycą. Dzięki kąpielom w krwi dziewic Krwawa Hrabina zdołała sprzeciwić się mu i próbowała uwięzić. W odwecie władca wampirów wydał ją władzom, a później zabił, wysysając całą krew. [DL #1, 4]

Niedługo później książę wampirów musiał ruszyć w pogoń za piratami, którzy ukradli mu amulet z portretem ukochanej Marii. Po odzyskaniu pamiątki Dracula stał się celem kolejnych ataków Cagliostro, który zdążył do tego czasu utracić Darkhold. Konflikt ten miał wielki zasięg, a wśród ofiar znalazł się nawet Ludwik, ówczesny król Francji. Dracula miał też pierwsze spotkanie z dwudziestowiecznymi superbohaterami, gdy Monica Rambeau, znana też jako Captain Marvel, została wysłana do osiemnastego wieku, aby zdobyć próbki jego krwi. Przez pewien czas Dracula musiał opuścić swoją siedzibę z przyczyn politycznych. Gdy do niej powrócił, była zajęta przez Grigorija Russoffa. Usłyszawszy odmowę oddania zamku, Dracula ugryzł jego żonę. W zemście Russoff przebił go kołkiem, a jego trumnę zatruł czosnkiem i wrzucił do rzeki. Dracula zdołał znów powrócić do życia, a Russoff został wkrótce wilkołakiem, dając początek całemu rodowi. Nauczony zajściem wampir zabezpieczył swój zamek pułapkami. Już na początku następnego stulecia w jedną z nich - wypełniony wampirami Dół Śmierci - wpadł Lupescu, człowiek szukający zemsty za śmierć żony. Nim zginął, zdołał poprzebijać potwory kołkami i ułożyć w wielki krzyż, którego Dracula nie mógł usunąć. Lata później wampir stoczył też swoje pierwsze starcie z Abrahamem van Helsingiem, które zakończyło się remisem. W czasie, gdy wampir zmierzył się ze swym nowym wrogiem, jego aktualna ukochana, Anabelle St. John, wróciła do Stanów. Dracula podążył za nią i ocalił przed wojskami Unii, zamieniając pułk Konfederatów w nieumarły Legion of the Damned. Został zabity przez ojca dziewczyny, ta jednak przywróciła go do życia i wróciła z nim do Transylwanii. Później wampira czekała nieprzyjemna niespodzianka. Jeden z ludzi żądnych zemsty za śmierć bliskiej osoby rozstrzelał go srebrnymi kulami. Zainfekowany srebrem wampir zaczynał się starzeć, jeżeli regularnie nie pił krwi. [DL #3, 5, 7, 10, 11, 13 ToD vol. 2 #3, 4, 6 MF #42, WbN #15]

Niedługo później przymusowym gościem w zamku Draculi został Jonathan Harker, któremu dużo wysiłku zajęła ucieczka z uwięzienia. Wampir podążył za nim do Anglii, a jego nowymi celami zostały narzeczona Harkera, Mina Murray, oraz jej przyjaciółka, Lucy Westerna. Pierwsze próby przemienienia tej drugiej naprowadziły ponownie na jego trop van Helsinga. Abrahamowi nie udało się jednak ocalić dziewczyny i musiał ją zabić. Dracula chciał uczynić wampirzycą Minę, ale Helsing, Harker, ojciec dziewczyny, Quincy Morris i John Seward powstrzymali go, wbijając noże w serce i dekapitując. Nie wiedzieli, że wampir oszukał ich, udając własną śmierć. Na podstawie relacji z tego wydarzenia i pamiętnika Draculi, Bram Stoker napisał swą słynną powieść. Dracula próbował też w tym czasie znaleźć lekarstwo na swój wampiryzm. Niestety, dał się oszukać i doprowadził do śmierci naukowców, którzy mogliby mu pomóc. Kolejne starcie z van Helsingiem zakończyło się dla Draculi wbiciem kołka w serce i zamknięciem w jaskini, zapieczętowanej wielką skałą. Dopiero gdy jedna z jego służek oszukała potwora Frankensteina, aby ten odsunął głaz, Draculi udało się uwolnić. Osłabiony, został jednak ponownie przebity kołkiem, tym razem przez potwora. Po kolejnym wskrzeszeniu, wampir dowiedział się o istnieniu klanu Akkaba- potomków En Sabah Nura. Zaczął mordować ich i zyskiwał wielką moc dzięki krwi Apocalypse'a. Został pokonany przez sprzymierzone siły van Helsinga i Nura. Apocalypse zabronił jednak niszczenia jego ciała. Dzięki temu wampir wkrótce znów wrócił do życia i zabił van Helsinga. [DL #1, 5-8, 10-11, ToD #1-2, 20 FM #7-9, XMAvD #1-4, ToD vol. 2 #3]

Na początku dwudziestego wieku wyleczył się z zatrucia srebrem. Pojawiło się na jego drodze jednak nowe zagrożenie - sama Śmierć postanowiła skończyć z nim raz na zawsze. Przybrawszy ludzką postać, dokonała zasadzki na Draculę w Hiszpanii. Wampir zginął, ale znów został wskrzeszony i stanął do drugiego starcia i choć w nim poległ, znów ożył, a Śmierć uznała swoją porażkę i pozostawiła go w spokoju. W czasie Pierwszej Wojny Światowej Dracula zabił Jonathana Harkera i przyczynił się do powstania innego groźnego wampira – Barona Blooda - a w latach dwudziestych uczynił swym sługą zwierzchnika tajemniczego agenta, znanego jako Frenchman. Rozpętana w ten sposób walka tej dwójki ciągnęła się przez całą dekadę, nim szpieg uwierzył, że zabił wampira. Dracula nigdy nie zdołał wywrzeć na nim pomsty. Przez pewien czas przebywał wówczas w USA, aż do Drugiej Wojny. Kiedy naziści zaczęli mordować podległych mu Cyganów, książę wampirów sprzymierzył się z Howling Commandos i wspólnie przepędzili siły hitlerowskie z Transylwanii. Dracula pozostał w swoim zamku, do końca wojny używając nazistowskich wojsk jako źródła taniej rozrywki. Po wojnie zyskał jednak nowych wrogów - Quincy Harkera, który żył tylko dla zemsty za śmierć ojca, oraz barona Mordo, który zaczął wykorzystywać mieszkańców Transylwanii jako materiału do praktyk okultystycznych. O ile po pewnym okresie czasu Dracula i Mordo zdołali dojść do porozumienia, o tyle walka z Harkerem ciągnęła się o wiele dłużej – Quincy organizował przeciw niemu wszystkie siły, zdołał też kilkakrotnie ocalić ostatnią potomkinię van Helsinga, Rachel, przed zostaniem wampirzycą. W międzyczasie Dracula z nieznanych przyczyn musiał pożywić się krwią pewnej konkretnej osoby, aby nie zginąć, tym razem na dobre. Używając podstępu, łatwo tego dokonał. Szpiegował też Gregora Russoffa – wilkołaka, którego podejrzewał o posiadanie Darkhold, ale zgubił ślad księgi wraz z jego śmiercią w walce z Chthonem. Później próbował posiąść moc dwóch starożytnych demonów uwięzionych w Tarrington, ale plan ten zakończył się klęską. Zainteresowany transferami krwi Dracula postanowił dostać się do jednego z banków krwi, ale odkrył, że znajduje się tam tylko zamrożona plazma, kompletnie dla niego bezużyteczna. Jakiś czas później człowiek imieniem Orphelus zaoferował mu wspólne poszukiwanie Pool of Blood - jeziora krwi, które mogło zapewnić im obu prawdziwą nieśmiertelność. Jak się jednak okazało, Orphelus był rzymskim centurionem, który zyskał nieśmiertelność dzięki magicznemu miejscu i planował zniszczyć i je, i Draculę. Wampir uciekł, ale Pool of Blood zostało zniszczone. [DL # 5-9, Invaders #9, ToD #8, 15, ToD vol. 2 #3-4, GSD #5, MCP #77-79, DS vol. 3 #8, 9, Suspense #7, Avengers #187, ASM Annual #22, WSM Annual #4]

Na przestrzeni kolejnych lat Dracula swoim ugryzieniem tworzył setki wampirów na całym świecie. Jednym z nich był Jamal Afari - mentor Blade'a. Blade zabił Jamala i poprzysiągł władcy wampirów zemstę. Zanim doszło do ich konfrontacji, Dracula musiał stoczyć walkę z Lilith. Po tym, jak nabił ją na ogrodzenie wokół Big Bena, udał się do Indii, gdzie pierwszy raz jego mroczne plany pokrzyżowała Rachel van Helsing. W Chinach Dracula został zabity przez Blade'a i jego grupę łowców wampirów, ale po wskrzeszeniu przez grupę wyznawczyń, zabił lub pogryzł towarzyszy Chodzącego za Dnia, a jego samego oszczędził, uznawszy na niewielkie zagrożenie. Niedługo potem przeniósł swoją trumnę do Nowego Yorku, skąd została jednak skradziona i użyta przez Marie Leveau do rzucenia zaklęcia, dzięki któremu mogła pobrać próbki krwi Draculi do swojego serum nieśmiertelności. Wróciwszy na Manhattan, Dracula wdał się w konflikt z Lou Garverem, któremu zabił żonę i wrobił w morderstwo. Garver postanowił poświęcić swe życie zniszczeniu wampira. Dracula próbował posiąść też dla siebie klejnot Yazdi i zabił jednego z posiadaczy jego fragmentu. Ten jednak zdołał użyć mocy artefaktu, aby przeżyć i uniemożliwić odebranie mu go. [MP #3, ToD #15, 29, 60, DL #1-3, 7-8, ToD vol. 2 #1]

Nieco później Dracula powrócił do własnego zamku tylko po to, aby zostać zabitym przez potomka jednej z dawnych ofiar i spocząć na dnie Dołu Śmierci. Nie mogąc tym razem liczyć na wskrzeszenie przez swoje wampirze sługi tradycyjnymi metodami, wysłał jednego z nich po Amulet Zarathosa. Sługa ten został jednak pokonany przez młode rodzeństwo Susan i Johnny'ego Stormów. Szansa na powrót do świata żywych nadeszła z nieoczekiwanej strony - potomek jego syna, Frak Drake, chciał upewnić się, że jego przodek nie żyje i przypadkiem go wskrzesił. Dracula odpłacił mu, gryząc najbliższych mu ludzi. Drake sprzymierzył się z Rachel van Helsing i Tają Nitalem - w trójkę skradli trumnę Draculi. Wówczas Dracula udał się przez magiczne lustro w przeszłość, do dziewiętnastego wieku, aby zgładzić Abrahama van Helsinga, ale Rachel i Drake powstrzymali go. Powróciwszy do swoich czasów Dracula natknął się w Anglii na córkę Quincy Harkera, Edith, i stworzył do walki z nią nową armię wampirów -Legion of Doom. Jednak z powodu ingerencji łowców wampirów, jego plany zakończyły się klęską, a on sam został trafiony zatrutą strzałką przez Quincy'ego. Po wyleczeniu z zatrucia przez innego wampira, Dracula był słaby jak dziecko, ale dzięki podstępom i przebiegłości zdołał odzyskać siły. Później ponownie zmierzył się z Bladem, a także ze Spider-Manem - żaden nie zdołał go pokonać, choć wyszli cało z pojedynków. Z kolei w czasie starcia z Quincy Harkerem udało mu się zarazić wampiryzmem Edith. Walka i późniejszy pościg zakończyły się jednak jego śmiercią z rąk Harkera i Blade'a oraz wskrzeszeniem przez nawiedzonego kapłana. Dracula spędził trochę czasu z dala od łowców wampirów i innych nadludzi, aż do dnia, gdy Ziemia zaczęła łączyć się z Dark Dimension. Książę wampirów stanął po stronie superbohaterów i wspomógł ich w walce z potworami Dormammu. Później znów walczył z Bladem oraz Drakem i van Helsing, a tego pierwszego zdołał nawet ugryźć. Nowego wroga zyskał w wilkołaku, Jacku Russellu, znanym też jako Werewolf by Night, i jego towarzyszce - Topaz. Jedno ze starć zakończyło się zwycięstwem Draculi, który otrzymał Darkhold w zamian za darowanie życia Jacka. Księga została jednak skradziona przez Rachel van Helsing, a pościg za nią zakończył się katastrofą w Alpach. Dracula i Rachel musieli współpracować w walce o życie, do czasu, aż Drake nie przybył, by zabrać stamtąd dziewczynę. Zostawiony sam sobie Dracula odkrył, że nie może zniszczyć Darkhold, zakopał więc księgę w górskim śniegu, licząc, że nikt nigdy jej nie znajdzie [ToD #1-15, 18-19, BFFS #1-3, GSSM #1, Avengers #118, WbN #15]

Jakby mało było ścigających go łowców wampirów, na Draculę uwziął się tajemniczy Dr. Sun, który przeciągał na swoją stronę część jego sług. W czasie wojny z tym osobnikiem Dracula utracił część swojej mocy na rzecz jednego ze sług doktora, który został jednak później zniszczony. W tym czasie Dracula mianował się opiekunem Sheili Whittier, chroniąc ją przed znęcającym się na nią mężem-wampirem oraz duchem jej ojca. Ponownie walczył też z Lilith i Bladem, zyskał wroga w osobie Hannibala Kinga oraz pokonał demona Y'Garona. Udał się też do Rzymu, by zabić Giuseppe Montesiego - jedynego człowieka, który znał sekret zawartej w Darkhold formuły nazywanej od jego nazwiska. Wspólnie z Sheilą i Davidem Eshcolem walczyli z Dr. Sunem, który położył ręce na magicznym posążku chimery. Po pokonaniu go Dracula musiał zabić Eshcola, a Sheila zniszczyła posążek i popełniła samobójstwo. Nieco później Dracula nagle zaczął tracić siły za sprawą kolejnych sztuczek Dr. Suna. Umierając z osłabienia stał się łatwym celem dla Harkera i van Helsing. Rachel została jednak uwięziona przez dwie ze służek wampira i w zamian za jej życie, Quincy musiał nakarmić Draculę, pozwalając mu odzyskać siły. Później został w pełni wyleczony przez pewnego pisarza horrorów. Szukając zemsty, Dracula został zabity przez sługę Dr. Suna, ale do życia przywrócili go łowcy wampirów. Połączywszy siły, Dracula i Blade zabili Dr. Suna. [ToD #20-25, 26-29, 30-42, GSC #1, GSD #2-3, DS. vol. 3 #9, DL #4, 6]

Chcąc pożywić się na Wongu, asystencie najpotężniejszego maga na Ziemi, Dracula nie zawahał się stanąć do walki z Doktorem Strange. Zwyciężył, gryząc Sorcerera Supreme, który trzy dni po śmierci zamienił się w wampira. Na swoje szczęście Strange zdołał przetrwać dzięki ucieczce duszy na Plan Astralny, aby powrócić i zabić Draculę, a następnie wyleczyć się ze skutków ugryzienia. Dracula został spalony do kości, jak mogło się wydawać - naprawdę użył starej sztuczki i zamienił resztę swojego ciała w mgłę, udając śmierć. Postanowił nie walczyć więcej ze Strangem, zainteresował się za to pewnym satanistycznym kultem, który przejął z rąk Antona Lupeskiego i poślubił jego członkinię - Domini. Niedługo później został uwięziony w podświadomości pogrążonej w śpiączce kobiety i musiał wyleczyć ją, aby odzyskać wolność. Potem stoczył jedną z najcięższych walk w swoim długim życiu - Lupeski zaczarował Silver Surfera i nasłał na niego. Surfer zdołał jednak odzyskać kontrolę, a Domini przekonała go, aby zostawił Draculę w spokoju. Dracula musiał zmierzyć się też z zamienionym w wampira Bladem oraz z Golden Angelem, którego wziął za demona. Za pomocą swoich sług i Domini szpiegował też Lupeskiego, podejrzewając go o zdradę. Domini w tym czasie urodziła mu syna, Janusa. Chłopiec został jednak zabity przez Lupeskiego, co ten przypłacił życiem. Domini postanowiła wskrzesić syna mrocznymi rytuałami, choć Dracula bał się, że przez to jego syn może zamienić się w podobną kreaturę jak on. Janus wrócił do życia jako dorosły, a do tego połączony z Golden Angelem. Sam Mephisto zainteresował się powstałą istotą i przyjmując jedną ze swych wielu demonicznych form zmusił Draculę i Janusa do walki ze sobą. Wampir zdołał jednak oprzeć się jego magii, za co diabeł odebrał mu jego wampiryzm. Zarówno sam Dracula, jak i łowcy wampirów szybko przekonali się, że nie potrafi on żyć jako zwykły człowiek. Zdecydował się więc znów zostać wampirem. Walcząc po drodze z zabójcą nasłanym przez ojca jednej z dawnych ofiar, dotarł on do Lilith i błagał o ugryzienie. Ona jednak odmówiła, podobnie jak inne wampiry, które teraz służyły nowemu władcy – Torgo - i miały zamiar zabić Draculę. Przerażony zaczął on wzywać Boga na pomoc. Mephisto, zadowolony z tego, jak bardzo poniżył dumnego księcia wampirów, oddał mu jego moce. Dracula zdołał uciec i wkrótce zabił Torgo w walce o władzę. Wrócił do swojego zamku, gdzie stoczył bój z Quincy Harkerem. Harker zwyciężył, ale nim zdążył go zabić, uzbrojona przez niego bomba zniszczyła zamek. [DS vol. 2 #14, ToD #44-47, 49-53, 54-70]

Pięć lat później Draculę wskrzesiła żona właściciela fragmentu klejnotu Yazdi. Chciała użyć go do skompletowania klejnotu i wskrzeszenia męża, jednak jego duch zaatakował oboje. W wyniku zniszczenia klejnotu małżeństwo zginęło całkowicie. Ożywiony Dracula stał się elementem intrygi Enclave, w wyniku której przywołany został demon Asmodeus, którego pokonał jednak Dimensional Man. W międzyczasie hrabia zaczął znów słabnąć za sprawą córki jednej z dawnych ofiar, która zaczęła wysysać jego moce w wyniku transfuzji krwi swojej matki. Wkrótce efekt ten jednak ustał. Potem wampir pozbył się swoich dawnych służek i stoczył kolejny bój z Lilith, w czasie którego przemienił w wampira jej ukochanego. Okazało się jednak, że jego córka stała się nie do zabicia na skutek czarów, chroniących przed wampirzymi słabościami. Później Dracula znów walczył z Bladem, gdy odnalazł ciało jego matki i wskrzesił ją jako wampira. Przebieg i wynik tego starcia pozostaje tajemnicą. [ToD vol. 2 #1-3, 5, MSL #1]

Jakiś czas później został opętany przez demony Six-Fingered Hand i zmuszony do zaatakowania Defenders, a w tym czasie wampir zwany Gordski zawarł pakt z demonem Puishanntem, w ramach którego został nowym władcą wampirów. Dzięki pomocy Defenders Dracula zdołał odzyskać swoją władzę. Nigdy nie dowiedział się, że wszystko to było częścią manipulacji Mephisto, wymierzonych w Six-Fingered Hand. Jakiś czas później Dracula zaatakował i ugryzł Storm, przez co wdał się w konflikt z X-Men. Udało im się ocalić towarzyszkę, która stoczyła z Draculą długi i trudny bój o swoje człowieczeństwo. Dracula przegrał z X-Men, zwyciężył jednak na innym froncie - udało mu się zamienić Rachel van Helsing w wampirzycę. Dowiedział się też, że odnalazła ona i ukryła Darkhold w Anglii. Zahipnotyzował Storm i kazał zdobyć księgę. Mutantka została jednak powstrzymana przez Lilith, która opętała Collosusa i Kitty Pryde. Uwolniwszy się spod wpływu wampira, Storm i X-Men stanęli do walki z nim, w którą wmieszała się też uzbrojona w Darkhold i dwójkę opętanych mutantów Lilith. Dracula o mało nie zginął, gdy Lilith zaczęła odczytywać z księgi formułę Montesi, ale Nightcrawler powstrzymał ją, aby ocalić duszę Kitty. Dracula został przebity włócznią przez Rachel i zamienił się w szkielet. [Defenders #95, UXM #159, XA #6]

Nie wiadomo jak, ale Dracula powrócił wkrótce po tych wydarzeniach. Żądny potęgi wypił krew nordyckiej bogini Sif i przejąwszy jej moc stanął do walki z Thorem. Okazało się jednak, że krew Asgardczyków nie współgra z jego nieumarłą naturą, osłabiając go. Przed śmiercią z rąk Thora uratowała go grupa kultystów, teleportując do Nowego Yorku. Nadal było mu jednak mało mocy - zawarł umowę z Darkholders, którzy podarowali mu jeszcze większą siłę, niż miał kiedykolwiek. W zamian zaatakował Avengers Mansion, aby odzyskać ukryte tam Darkhold, ale Doctor Strange teleportował księgę do zamku Mordo. Tam Dracula musiał walczyć z Bladem, Hannibalem Kingiem, Frankiem Drakem i Wongiem, tylko po to, aby zostać zniszczonym, gdy Strange użył formuły Montesi. [Thor #332-333, DS vol. 2 #59-62]

Nie był to jednak koniec księcia wampirów. Niedługo później został wskrzeszony przez Grandmastera do walki z Avengers, tylko po to, aby zginąć w wybuchu bomby stworzonej przez przestępcę. Później o mało nie doszło do jego powrotu za sprawą manipulacji demona Asmodeusa, ale Blade i Frank Drake zapobiegli temu. Duch Draculi zaczął jednak błąkać się po świecie żywych, szukając szansy na odrodzenie. Tymczasem organizacja Hydra wykorzystała próbki jego DNA znalezione na szkielecie jednej z dawnych ofiar do stworzenia klona - Bloodstorma. W czasie walki tego wampira z Frankiem Drakem i Hannibalem Kingiem doszło do eksplozji, w wyniku której wszyscy trzej scalili się w nowego Draculę. Blade i jego alternatywny odpowiednik, Crossobow, rozdzielili ich, ale duch prawdziwego Draculi przejął ciało duplikatu, odradzając się po raz kolejny. [AA #16, ToD vol. 3 #1-4, BVH #1-3, 8-10]

Dracula miał okazję odbyć podróż międzyplanetarną, gdy Stranger teleportował go wraz z kilkorgiem innych nadludzi na Battleworld, a potem odesłał powrotem na Ziemię. Z niewiadomych powodów Dracula stworzył sobie towarzyszkę - istotę imieniem Raynee. Tylko po to, by jego dawni wrogowie - Spider-Man i Doctor Strange - wyjawili jej, kim jest i pokonali go. Dostatecznie już tym rozłoszczony, Dracula odkrył, że jego dawny zamek i wszystkie pamiątki zostały sprzedane i poświęcił dużo czasu, aby je odzyskać. Po drodze walczył z manipulowanym przez Lilith naukowcem, który zaraził go wirusem powodującym, że nie mógł pić krwi. Lekarstwem okazała się jednak krew samego naukowca. Później został pokonany w walce przez Elsę Bloodstone, a potem uwięziony wraz z innymi wampirami przez Nosferatu - specyficznego wampira, starego jak Atlantyda. Nosferatu i jego sługi mogli pić tylko krew ludzi żywotnych lub chorych na choroby podobne do wirusa Ebola i pracowali nad wyhodowaniem sobie nieśmiertelnych dawców. Bloodstone uwolniła Draculę, który użyczył swoich sił jej towarzyszom w walce z Nosferatu. [Beyond #4, SMTU #6, DLoU #1-3, Bloodstone #1-4]

Dracula zamierzał poddać się kolejnemu rytuałowi wzmacniającemu i dla ochrony przywołał różne odmiany wampirów, aby chroniły go w czasie jego trwania. Tymczasem Noah van Helsing zebrał własną grupę łowców wampirów, którzy zaatakowali zamek. Dracula został zabity, gdy ukryta w grupie czarodziejka Aamshed sprawiła, że dusze wszystkich ofiar wampirów zaatakowały nieumarłych zgromadzonych na zamku. [ToD vol. 4 #1-4]

Znów nie wiadomo jak Dracula wrócił do życia, ale tym razem postanowił zabezpieczyć się na przyszłość - wskrzesił Jamala Afari i kazał mu odszukać amulet, który uodparniał noszącego go wampira na wszystkie słabości jego rasy. W sprawę wmieszał się Blade, ale po tym, jak pokonał Draculę, jego ciało przejął agent S.H.I.E.L.D. - Lucas Cross. Znów ożywiony Dracula dowiedział się o przepowiedni, w której ważną rolę odegrać miał Blade, i doprowadził do jej spełnienia - Blade przypadkowo wskrzesił wszystkie wampiry, jakie kiedykolwiek zabił. Mając znów wśród żywych wielu rywali, Dracula zmanipulował Lilith, która zabiła wszystkich przywódców wampirzych klanów. Dzięki temu nie pozostał nikt zdolny rzucić mu wyzwanie, a jego córka zyskała wielu wrogów. [Blade vol. 3 #1, 12, LOMM]
Odpowiedniki z alternatywnych światów:

W serii What if pojawiły się dwa światy, w którym Dracula zdołał przemienić Storm, Wolverine'a, Colosusa i Nightcrawlera w wampiry. W obydwu rzeczywistościach, Wolverine wyzwał go na pojedynek o status władcy wampirów i pokonał, po to, aby w jednym z nich zostać zabitym przez Punishera, a w drugim, na czele armii zwampiryzowanych nadludzi, przejąć Ziemię we władanie.

Dracula pojawił się również w rzeczywistości Mutant X, gdzie odpowiadał za przemianę Strom w wampirzycę oraz był sprzymierzeńcem szalonej wersji Beyondera.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.