Pasqual Ferry
Biografia

W latach 90-tych rynek komiksowy w Hiszpanii był w głębokim dołku i Artysta postanowił spróbować szczęścia za wielką wodą. Za cel postawił sobie zostanie rysownikiem superbohaterów, o których przygodach uwielbiał czytać za młodu. W końcu w 1993 roku udało mu się dostać angaż jako rysownik miniserii Plasmer dla brytyjskiego oddziału Marvela.
Dopiero po dwóch latach Marvel postanowił intensywniej korzystać z talentu rysownika, chociaż nadal podchodził do niego z pewną nieśmiałością. Szefowie wydawnictwa nie byli pewni, czy charakterystyczna kreska Ferry'ego spodoba się Amerykanom, dlatego z początku zlecano mu tylko zastępstwa i miniserie (Marvel Comics Presents #171 - Nick Fury: Codename: Wolfen, Cosmic Powers Unlimited #2, Doctor Strange #85, Generation X #14, X-Men #51, Uncanny X-Men #333, Fantastic Four 2099 #6-8, 2099: World of Tomorrow #1 oraz Daredevil #358).
Przez następne 5 lat Ferry wykonywał dla Domy Pomysłów kolejne prace (w tym 16 numerów Heroes for Hire), ale uczucie irytacji narastało. Czuł się już doświadczonym rysownikiem i ciągłe zastępstwa nie zapewniały mu możliwości rozwoju. Dlatego w 2000 roku Artysta zdał do Marvela Warlock #1-9, projekt, który do tej pory wspomina z sentymentem, i zdecydował się przejść do DC Comics. Nie zerwał całkowicie kontaktów z Domem Pomysłów i w tym czasie wydano jeszcze narysowane przez niego The Fantastic 4th Voyage of Sinbad, czy Captain America: Network, White & Blue. Tymczasem w DC już po kilku mniejszych robótkach związanych z Supermanem, Ferry został zaangażowany na regularnego rysownika serii Superboy. Po roku pracy na tym stanowisku został znów awansowany, tym razem na rysownika regularnego Supermana w Action Comics. Pracował nad tym projektem aż do 2004 roku.
Rok później Ferry znów z większym zaangażowaniem zaczął pracować dla Marvela - wydawców przekonała praca, jaką rysownik wykonał dla konkurencji, i zaczęli przydzielać mu bardziej prestiżowe projekty. Zilustrował jedną historię w Young Avengers Special #1, dwa numery X4, New Avengers #24 i w końcu powierzono mu Ultimate Fantastic Four. Ferry narysował 11 numerów (#33-38, #42-46), po czym zaczęła się jego współpraca z Orsonem Scott Cardem nad drugą serią Ultimate Iron Man.
Card był tak zadowolony z pracy Ferry'ego, że kiedy pojawiła się okazja, by zaadaptować jego najsławniejsza książkę - "Grę Endera" - Artysta został zatrudniony do opracowania graficznej wizji świata i narysowania pierwszej miniserii Ender's Game: Battle School. Było to dla niego tym bardziej wyróżniające, że jego projekty mają zostać wykorzystane przy pełnometrażowej adaptacji powieści.
[opracował: Hotaru]




Tworzone serie
-
Rysunki
- A+X
- Ender's Game: Battle School
- Ender's Game: Command School
- Gambit vol. 5
- Generation X
- Incredible Hulk vol. 4
- Journey Into Mystery #626.1
- Mighty Thor
- New Avengers
- Thor
-
Ultimate Fantastic Four
- Ultimate Fantastic Four #33
- Ultimate Fantastic Four #34
- Ultimate Fantastic Four #35
- Ultimate Fantastic Four #36
- Ultimate Fantastic Four #37
- Ultimate Fantastic Four #38
- Ultimate Fantastic Four #42
- Ultimate Fantastic Four #43
- Ultimate Fantastic Four #44
- Ultimate Fantastic Four #45
- Ultimate Fantastic Four #46
- Ultimate Fantastic Four/X-Men
- Ultimate Iron Man 2
- Ultimate X-Men/Fantastic Four
- Uncanny X-Men
- Wolverine & the X-Men
- X-Man
- X-Men
- Young Avengers Special