Avalon » Twórcy » Fabian Nicieza

Fabian Nicieza

Biografia

Data urodzenia:
1962-12-31
Miejsce urodzenia:
Buenos Aires, Argentyna
Biografia
Już od najmłodszych lat swego życia Fabian Nicieza regularnie czytywał najlepsze miesięczniki ze stajni Marvela i DC, które poddawane były przedrukowi w jego ojczystej Argentynie. Gdy, jako dziecko, wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, pierwszą rzeczą, która zrobiła na nim - jak sam twierdzi - ogromne wrażenie, były ogromne sklepy z tysiącami komiksów rozstawionych na wielu rzędach półek. Wtedy właśnie zdecydował, że chce w przyszłości zająć się tworzeniem historii obrazkowych. W 1986 roku, jako 25-latek, zdobył swoją pierwszą posadę w Marvel Comics, w dziale promocji, gdzie miał okazję zajmować się reklamą wszystkiego - począwszy od naklejek, na filmach animowanych kończąc. Został jednak wkrótce zauważony przez redaktorów, którzy zaproponowali mu pracę nad jedną z nowopowstałych serii "Psi-Force", należącą do nowego imprintu "New Universe". Był jej scenarzystą przez 2 lata, a w 1989 r. przez rok ponownie zajął się marketingiem i to właśnie ten okres uważa za najszczęśliwszy w swojej karierze.

Kariera ta rozpoczęła się na dobre w roku 1991, kiedy to wraz z Markiem Bagleyem stworzyli dla Marvela serię "The New Warriors", która została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Nicieza przyznaje jednak, że nie miał wówczas zbyt wielu przyjaciół w dziale wydawniczym i - ponownie po 2 latach - musiał to stanowisko opuścić. Jednakże niedługo po powstaniu "Nowych Wojowników", Rob Liefeld zaproponował mu pisanie dialogów do rysowanego przez siebie "X-Force". Tak zaczęła się przygoda Argentyńczyka z seriami o mutantach. Wkrótce powierzono mu także pisanie "Cable'a" oraz "X-Men", gdzie napisał m.in. crossover "Fatal Attractions" i numer zawierający ślub Cyclopsa z Jean Grey. W dużej mierze dzięki niemu każda z tych 3 pozycji rozchodziła się w ilości znacznie przekraczającej 150.000 kopii miesięcznie. ("Wtedy nawet g***o się sprzedawało" - wspomina). Niestety dla Niciezy, podobnie jak dla wielu innych pracowników Marvela, praca dla Boba Harrasa szybko przerodziła się w prawdziwy koszmar. "Kiedy tylko próbowałem stworzyć dla którejkolwiek postaci coś, co choćby w najmniejszym stopniu przypominałoby poczucie humoru, Bob od razu brał do ręki czerwony mazak" - zauważa scenarzysta - "Mutantom nie wolno było się śmiać". Twierdzi, że w przypadku New Warriors "90% pracy było wykonywane przeze mnie, a 10% przez Danny'ego (Fingerotha, ówczesnego redaktora serii), natomiast w 'X-Men' było odwrotnie". Co więcej, jedynym powodem jaki słyszał, gdy zwalniano go z każdego z tych trzech komiksów, był "brak dynamiki".

Nicieza odszedł więc z Marvela, aby spróbować czegoś innego. Akurat wtedy zwolniła się posada redaktora naczelnego w Valiant Comics - firmie, która właśnie została wykupiona przez Acclaim, potentata na rynku gier komputerowych. Wydane tam zostało wiele komiksów, które zdobyły uznanie krytyków i lojalnych czytaleników ("Troublemakers", "Quantum & Woody", "Trinity Angels"). Dodatkowo Argentyńczyk pisał serię "Turok The Dinosaur Hunter" opartą na grze komputerowej. Jednak wydawnictwo po 2 latach upadło, a Nicieza jako główny powód takiego stanu rzeczy uważa nieumiejętność zatrzymania w Valiant na dłużej niż kilka miesięcy takich talentów, jak Kurt Busiek i Mark Waid. Uznaje to jednak za cenne doświadczenie, choć szybko dodaje, że zwolnienie z konieczności wielu ludzi, których uważał za przyjaciół, było niełatwe.

Po rezygnacji ze stanowiska redaktora naczelnego, Nicieza powrócił do Marvela, choć twierdzi, że gdyby 2 lata temu temu ktoś spytał go, czy zająłby się ponownie pisaniem scenariuszy do X-Men, jego odpowiedź nie nadawałaby się do zacytowania. Na początku zajął się więc komiksem "Thunderbolts", który przejął bo Kurcie Busieku, a później także serią "Gambit". Obie pozycje miały swoje grono czytelników, lecz zostały zlikwidowane ("Thunderbolts" co prawda ukazywał się dalej, ale był to zupełnie inny komiks) przez nowe szefostwo wydawnictwa. W międzyczasie scenarzysta trudnił się pisaniem dialogów do "Uncanny X-Men" oraz "Buffy The vampire Slayer" dla Dark Horse. Do najnowszych projektów Niciezy należą "Hawkeye" oraz "Cable & Deadpool", a także kontrowersyjny ( choć z zupełnie innych powodów, niz ten ostatni) relaunch "X-Force", wraz z Robem Liefeldem. Współpraca układa sie obu panom na tyle dobrze, że ten pierwszy "dostał w spadku" po Robercie Kirkmanie również "Youngblood: Imperial".

Opracował: Killah

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.