Avalon » Twórcy » Chris Claremont

Chris Claremont

Biografia

Data urodzenia:
1950-11-25
Miejsce urodzenia:
Londyn, Wielka Brytania
Biografia
Chris Claremont jest bez wątpienia ojcem X-Men. Co prawda, pierwszym scenarzystą był Stan Lee, ale on sam przyznaje, że nie była to jego ulubiona seria, co było widać w wynikach sprzedaży. Claremont natomiast nadał postaciom swój unikalny charakter, a jego praca miała ogromny wpływ na to, jakie te postaci są dzisiaj. Trzeba uczciwie przyznać, że jest to duże osiągnięcie jak na kogoś, kto w latach 70-tych odpowiadał w Marvelu jedynie na listy czytelników. Wkrótce jednak awansował na scenarzystę. powierzono mu wówczas dwie najgorzej sprzedające się serie: Iron Fist i właśnie X-Men. Mimo starań mistrza, tę pierwszą zawieszono po zaledwie szesnastu numerach. Dopiero przy drugiej miał okazję zaprezentować swój ogromny talent, w czym pomógł mu niewątpliwie fakt, że na skutek awansu na stanowisko redaktora naczelnego, musiał zrezygnować z prowadzenia jej Len Wein. Pierwszym posunięciem Claremonta było zarekomendowanie swym szefom nieznanego wówczas Johna Byrne'a. Razem panowie ci stworzyli kilka niezapomnianych historii, których z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać. Pracowali oni nie tylko nad przygodami mutantów, lecz także nad Lukiem Cage czy Starlordem. Współpraca ta jednak zakończyła się przedwcześnie, po 5 latach, ponieważ obu panów poróżniła sprzeczka o to, jak powinno się robić komiksy. Claremont jednak nadal pisał kolejne odcinki przygód Wolverine'a i spółki, w międzyczasie tworząc także scenariusze do m.in Spider-Woman i Ms Marvel. Jego opowieści charakteryzowały przede wszystkim świetne, rozbudowane dialogi i niesamowicie ciekawe postaci, zwłaszcza te płci pięknej. Po 17 latach Chris zmuszony był na skutek konfliktu z ówczesnym redaktorem naczelnym Marvela zwinąć manatki i szukać szczęścia gdzie indziej. Potem nieco rozszerzył horyzonty i zajmował się różnymi publikacjami, jak choćby kilka numerów Aliens/Predator, W.I.L.D. Cats, czy stworzeniem nowej grupy superbohaterów na wzór Justice League of America - Sovereign Seven.

Jak się jednak okazało, stara miłość nie rdzewieje i po kilku latach Claremont powrócił do swego pierwszego chlebodawcy. Wziął udział w kreacji kilku mini-serii, takich jak Heroes Reborn: The Return, X-Men: Black Sun, czy X-Men: True Friends. Wzmocnił także wspólnie z Salvadorem Larroccą pozycję The Fantastic Four na amerykańskim rynku komiksowym oraz przyłożył rękę do kilku numerów Daredevila i Hulka. Trwało to dopóty, dopóki w kwietniu 2000 roku stało się to, na co czekało wielu zagorzałych fanów mutantów - Chris wrócił na łamy "The Uncanny X-Men", wraz z numerem #381. Możnaby długo dyskutować nad jakością tych historii, choć sam mistrz twierdził, że nadal duży wpływ na jego pracę miał szef. Co wydarzyło się dalej, wiemy wszyscy - Claremont zainicjował nową serię, "X-treme X-Men", która została prztyjęta bardzo dobrze, lecz oczywiście znaleźli się i tacy, którzy uparcie twierdzą, że "to już nie ten sam Chris".

Co ciekawe, pożytek z Chrisa Claremonta ma nie tylko publiczność komiksowa. Jak on sam mówi, powieści science fiction to jego druga miłość. Na tym polu popisał się m.in. cyklem książek napisanych wspólnie z Georgem Lucasem ("Shadow War"), dzięki któremu zdobył poklask krytyków literackich. Ostatnio napisał książkową adaptację 'X-Men 2'. Ma swoim koncie także kilka scenariuszy filmowych.

Ostatnio wydawnictwo DC Comics zafundowało swoim fanom niemałą niespodziankę: w 2004 roku tworzeniem kolejnych numerów Justice League of America ma zająć się dwóch starych znajomych: John Byrne i Chris Claremont. Przesadą byłoby jednak stwierdzenie, że owoce tej współpracy spełniły choć część pokładanych w nich nadziei. Niedługo potem popularny scenarzysta stał się - ku zdziwieniu wielu fanów - jednym z ojców reaktywacji serii o mutantach. "X-Treme X-Men" zamienił na "Uncanny", a na dodatek wznowił jeszcze wraz z Aaronem Lopresti "Excalibur", choć nowe wcielenie tej serii niewiele ma wspólnego z poprzednim. Dodatkowo, Claremont opowiada także ostatnią historię z udziałem Cyclopsa, Wolverine'a i spółki na łamach 18 numerów komiksu "X-Men: The End".

Opracował: Killah

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.