Avalon » Twórcy » Mike Wieringo

Mike Wieringo

Biografia

Data urodzenia:
1963-06-24
Miejsce urodzenia:
Wenecja, Włochy
Biografia
Michael Lance Wieringo urodził się w słonecznych Włoszech, a konkretnie w pięknym mieście położonym na północy tego ciepłego kraju - w Wenecji. Dorastał jednak nie w Europie, a w Stanach Zjednoczonych, w niedużym mieście Lynchburg, położonym w stanie Wirginia. Nic dziwnego, więc, że Mike podjął studia w Virginia Commonwealth University w położonym nie daleko Richmond. Został absolwentem ze stopniem w Communication Arts and Design.

Przez parę lat Wieringo pokazywał się na komiksowych konwentach i prezentował swoje rysunki różnym wydawnictwom, aż w końcu w 1991 roku, udało mu się dostać do branży komiksowej. Zaczynał jako rysownik w wydawnictwie Millenium Publications przy seriach takich jak "Pat Savage", czy "Doc Savage: Doom Dynasty". W 1992 roku odwiedził San Diego ponownie prezentując swoje szkice, co zaowocowało telefonem od asystenta edytora DC - Rubena Diaza. Tym sposobem w 1993 roku Mike został rysownikiem Justice League Quarterly #11 oraz #12. Gdy tworzył te kilka stron, które mu zlecono do dwunastego numeru zadzwonił telefon z propozycją by przejął serią "The Flash", ponieważ komiksowi brakowało artysty.

Praca razem z Markiem Waidem jako scenarzystą nad "Flashem" bardzo podobała się czytelnikom, a rysownik zyskiwał coraz większe uznanie w branży. Przy okazji pracy nad serią o superszybkim bohaterze Wieringo stworzył razem z Waidem postać młodego superbiegacza z przyszłości - Barta Allena znanego też jako Impulse (później jako Kid Flash, a także jako Flash). Dzięki uznaniu Mike zaczął pracować nad serią "Robin", opowiadającą o partnerze Batmana, a także nad czteroczęściową miniserią "Rogue" dla Marvel Comics, dotyczącą członkini X-Men. Dzięki tej ostatniej pracy udało mu się nawiązać współpracę z Marvelem i w końcu stał się regularnym artystą przy serii "The Sensational Spider-Man". Podczas tworzenia dziewiętnastu numerów "The Sensational Spider-Man" Michael Wieringo podpisał dwuletni kontrakt z Marvel Comics.

Następnie Mike razem z Toddem DeZago (z którym pracował nad "The Sensational Spider-Man") stworzyli własną serię "Tellos" wydaną przez Image Comics. Wydano dziesięć numerów, z czego trzy ostatnie wyszły spod szyldu Gorilla Comics, krótko istniejącego imprintu Image utworzonego przez Wieringo i paru innych twórców w 2000 roku. Po zakończeniu serii Wieringo narysował 13-sto stronicową opowieść do one-shota pod tytułem "Tellos: Maiden Voyage #1". Następnie narysował osiem numerów "Adventures of Superman" dla DC Comics do scenariusza Joe Caseya, a później ponownie pracował z Markiem Waidem - tym razem nad "Fantastic Four", gdzie stworzyli razem dwadzieścia-siedem numerów z trzydziestu-sześciu, które napisał Waid. Ostatnie jego prace to kilka numerów "Friendly Neighborhood Spider-Man" oraz miniseria "Spider-Man and the Fantastic Four".

Michael Lance "Mike" Wieringo zmarł w swoim domu w Durham, w Północnej Kalifornii, w wieku czterdziestu czterech lat. Przyczyną śmierci był zawał serca. Mike Wieringo był wegetarianinem, przez kolegów z branży nazywany najzdrowszym z nich.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.