Avalon » Twórcy » Mark Millar

Mark Millar

Biografia

Data urodzenia:
1969-12-24
Miejsce urodzenia:
Coatbridge
Biografia

 Mark Millar

Kiedy Joe Quesada nowy redaktor naczelny Marvela sięgał po scenarzystów do nowo stworzonej linii Ultimate nie mógł pominąć Millara. Ten urodzony w wigilię świąt Bożego Narodzenia 1969 roku scenarzysta zdążył już odmienić postrzeganie superbohaterów w serii The Authority wydawanej przez Wildstorm.

W uniwersum Marvela początkowo powierzono mu nową serię o mutantach.
Dzięki jego nieskrępowanej wyobraźni Ultimate X-Men stał się tytułem godnym XXI wieku. Złożyło się na to wiele czynników. Przede wszystkim ten utalentowany Szkot potrafił jednocześnie, odciąć się od wieloletniej historii o mutantach stwarzając ich na nowo (co oczywiście było założeniem linii Ultimate), ale najważniejsze było to, iż potrafił skorzystać z najlepszych starych historii przerabiając je na nowo, opowiadając je w inny sposób. A tytuły z mutantami mają wiele bardzo dobrych, choć wiekowych historii. Tak jest chociażby z mocą Phoenix drzemiącą w Jean Grey, gdzie autor niejednoznacznie wskazuje na jej pochodzenie. czytelnik wybiera w co ma wierzyć, czy moc pochodzi od istoty zamieszkującej dziewczynę, czy jest częścią jej blokowanej osobowości.
Wyłączył on także ze świata Ultimate X-Men dwa aspekty, które istotne są dla świata 616 - magię i imperium Shi'ar (niestety jego następcy nie utrzymali tego założenia).
Samych X-Men także wzbogacił o istotne elementy pogłębiające ich psychikę. Tworząc ich tak,  aby byli  jak najbardziej wiarygodni. Najlepszym przykładem tego jest Beast. Młody, genialny chłopak, który nie może pozbyć się cieni z przeszłości.  Traumy z dzieciństwa, jak to bywa często w prawdziwym życiu, ciągle mają na niego ogromny wpływ. Aż do samego końca jego krótkiego życia.

Wydawałoby się, że w serii tej pokazał cały ogrom swoich możliwości. A jednak okazało się, że ma ich znacznie, znacznie więcej.

Millar przed współpracą z Marvelem pracował dla DC. Pisał scenariusze dla takich serii jak: Swamp Thing, czy Superman Adventures. Stworzył historię elseworld Superman: Red Son. Jego siedmioletnią wspólpracę z tym wydawnictwem,  w 2001 roku, przerwała niechęć do cenzury, jaką zaczęli na niego nakładać redaktorowie po pamiętnych wydarzeniach z  11 września. Ograniczali oni jego rozmach, przy pisaniu scenariuszy (szczególnie w The Authority), gdyż zawierały one zbyt duża dawkę historii kojarzących się z zamachem na wieże WTC.

Joe Quesada nie miał takich oporów. Dzięki temu w 2002 roku Millar zaczął pisać scenariusz do kolejnej serii z imprintu Ultimate. Seria ta opowiada na nowo historię grupy znanej w świecie 616 jako Avengers, a nosi tytuł Ultimates.
Jej genialność objawia się w bardzo realistycznym sposobie przedstawiania historii, w czym niemałą zasługę ma rysownik Brayan Hitch. Realność można zaobserwować w cechach postaci, a także w ukazaniu konsekwencji ich czynów. To w tym komiksie Banner staje się Hulkiem, nie w czasie wypadku, ale osobiście konstruuje serum które mu to umożliwia, gdyż chce zaimponować swojej dziewczynie. Podczas pierwszej przemiany Bannera w zielone monstrum z jego powodu ginie ponad trzysta osób. To trzysta istnień, za których śmierć jest odpowiedzialny, zarówno w sferze osobistych odczuć, jak i w aspekcie prawnym.
Równie ciekawie została potraktowana postać Thora. Co prawda włada on błyskawicami i ma potężny młot  i nazywa siebie synem Odyna. Ale niektórzy podchodzą do niego sceptycznie, bo kilka lat wcześniej, gdy był zwykłym pielęgniarzem przeżył załamanie nerwowe, i pewien czas spędził w szpitalu dla ludzi umysłowo chorych.
Do tego w wielu scenach znajdziemy odbicie faktcznych wydarzeń, jak chociażby zachowanie ludzi po zniszczeniach jakie dokonał Hulk jest identyczne z tym, jakie prezentowali Amerykanie po 9/11. Millar nie uznaje tabu pokazywania działań terrorystycznych. Chwała mu za to.
Jeszcze większy rozmach towarzyszył Szkotowi przy pisaniu historii Grand Thief America zawierające się w zeszytach 7-13 serii Ultimates 2.  Żeby nie zdradzać zbyt wiele powiem jedno: wyobraźcie sobie, iż każdy może mieć swoich super żołnierzy. Nawet terroryści.

Ale to nie koniec jego przygód w tym świecie. Wspólnie z Bendisem napisali nowe numery do serii Ultimate Fantastic Four. W poźniejszych numerach Millar miał także swój solowy run, gdzie przedstawił postać Namora i Kree.

Był także jedną z nielicznych osób, które powołały do życia crossover Civil War, który wstrząsnął w sposób niewyobrażalny światem podstawowego uniwersum Marvela.

Jego notkę wydawniczą należałoby uzupełnić jeszcze o takie tytuły jak: Wanted, Chosen. które wydał pod szyldem autorskiego wydawnictwa Millarworld we wspólpracy z Dark Horse i Top Cow; a także dwunastoczęściowy run w serii Marvel Knights: Spider-Man.

Fakty z życia Millara:
1. Kibicuje on Celticowi, a uwierzcie mi dla Szkota z Glasgow ma to znaczenie
2. Miał napisać Ultimate Gah-Lak-Tusa, ale jego choroba uniemożliwiła mu to. Chciał, aby pożeraczem światów okazał się... wirus.
3. Ta sama choroba, nieomal uniemożliwiła mu wzięcie udziału w spotkaniu nad którym kreowano wydarzenia i przebieg Civil War
4. Na tym samym zebraniu on i Brian Michael Bendis słysząc coraz to nowe pomysły i uzgadniając szczegóły pisali do siebie karteczki z tekstem: "It kicks ass!"
5. Pisze on swoje scenariusze możliwie jak najpóźniej, tak aby moc odpowiednio zareagować i wpleść do historii elementy prawdziwych wydarzeń
6. Millar to bardzo otwarty człowiek i potrafi posługiwać się komputerem. Dlatego stworzył stronę i  forum, w którym można mu zadać pytanie, lub dowiedzieć się co myśli o różnych rzeczach, niekoniecznie związanych z komiksem.
 http://forums.millarworld.tv/
 http://www.millarworld.tv/

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.